Jólétben, bőségben élni a szülőföldön – A Kárpát-medencei Vállalkozók Közössége megtartóerő, amely teret ad a fejlődésnek

2010 óta a magyar kormányzati politika egyik kiemelt célja, hogy a szülőföldet megtartóvá tegyék a határon túl élő magyarok számára is, hogy a külhoni magyar régiókban a jövő nemzedéknek is legyen lehetősége magyarként boldogulni. A vállalkozók kulcsfontosságú szerepet játszanak ebben, hiszen a Kárpát-medencében jelentős a magyar kézben lévő tőke, és a kutatások szerint a külhoni magyar vállalkozók 72 százalékban magyar embereknek adnak munkát a szülőföldön. 

Hajnal Virág, Kárpát-medencei Vállalkozók Közössége, Külhoni Mentorprogram

Hajnal Virág

Az elmúlt nyolc évben indult el a Külgazdasági és Külügyminisztérium által koordinált Kárpát-medencei Gazdaságfejlesztési Program, amelynek keretében jelentős anyagi támogatásban részesültek a külhoni vállalkozók, hogy fejlesztési céljaikat megvalósítsák. A Nemzetpolitikai Államtitkárság ezt a programot szakmai támogatással és közösségépítéssel egészíti ki. 

Külhoni Mentorprogramjukban, szakmai workshopjaikon, gazdasági fórumaikon és konferenciáikon körülbelül 3000 vállalkozó vett részt az elmúlt nyolc évben.

2019 óta minden határon túli régióban működik a Külhoni Mentorprogram, amelyet külhoni stratégiai partnerekkel közösen valósítanak meg. 2019-ben indították el a Külhoni Mentorprogram keretében a Vajdasági Mentorprogram első évadát, a harmadik évadot 2023 májusában zárták. Erdélyben is a harmadik évad zárul, Felvidéken a második, átalakított programmal folytatják a sort, és Horvátországban, valamint Muravidéken is megvalósultak hasonló programok.
E sokrétű szervező–támogató–koordináló tevékenység hajtómotorja, a Külhoni Mentorprogram vezetője és a Kárpát-medencei Vállalkozók Közösségének alapítója Hajnal Virág, aki a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának stratégiai főosztály-vezetőjeként többek között a nemzetpolitikai stratégiai tervezésért, a stratégiai partnerekkel való kapcsolattartásért, a nemzetpolitikai tematikus programokért felel. 
„A vállalkozók előtt álló kihívásokat, nehézségeket – de a sikereket és az örömöket is – egy másik vállalkozó érti meg a legjobban. Kezdetben magyarországi szakemberekkel dolgoztunk, és őket kértük meg a vállalkozásfejlesztési ismeretek átadására, rájöttünk azonban, hogy helyben is vannak olyan nagy tudású és komoly vállalkozók, akik a most indulókat támogatni tudják – avat be minket a Külhoni Mentorprogram szervezésének kulisszatitkaiba. – A jelentkezőket tapasztalt mentor segíti, általában egy nagyvállalkozó mentorálja önkéntesen kezdőbb társait, de a mentorprogram összes résztvevőjének tudására és szakmai támogatására is számíthatnak. A vállalkozásfejlesztési ismeretek részeként a marketing, a HR, a piackutatás, az értékesítés területén, valamint pénzügyi területen is fejlődhetnek a mentoráltak. Fontosnak tartjuk, hogy minden mentorált személyre szabott segítséget is kaphasson.”

Kép
Hajnal Virág, Nemzetpolitikai Államtitkárság, Külhoni Mentorprogram, Kárpát-medencei Vállalkozók Közössége

Hajnal Virág

A mentorprogramok és a gazdasági fórumok által sikerült bevonni az együttműködésbe 750 vállalkozást, amelyek összesen 43 országban vannak jelen, és e bevont cégek 70 százalékának van kapcsolata magyarországi vállalkozásokkal.
Hajnal Virág szerint a jövő esztendő célja a Kárpát-medencei vállalkozói hálózat bővítése és a résztvevők további segítése a Kárpát-medencei gazdasági együttműködés hatékonyságának növelése érdekében. „A Kárpát-medencei Magyar Vállalkozók Találkozóját nyolcadik alkalommal szerveztük meg 2023-ban. Talán árulkodó, hogy az esemény, amelyre 200 vállalkozót vártunk, egy óra alatt telt házas lett – idézi fel a sikeres szervezést jogos büszkeséggel. – A találkozó különlegessége, hogy olyan közösség jött létre, amelynek alapja a bizalom. Nemcsak vállalkozói, hanem baráti kapcsolatok is segítik az üzleti együttműködéseket – az erdélyi vállalkozó felvidékitől rendeli a csomagolóanyagot, egy másik vállalkozó a találkozón ismerte meg gyártócsarnokának későbbi építőjét. A vállalkozói közösség szempontjából ugyanilyen fontosak a régiós gazdasági fórumok, hiszen akkor lesz erős a Kárpát-medencei vállalkozói közösség, ha erős és együttműködő az erdélyi, a felvidéki, a vajdasági, a kárpátaljai, a horvátországi és a muravidéki közösség is.”

A Kárpát-medencei Vállalkozók Közösségének különlegessége az is, hogy a vállalkozók egymásra nem versenytársként, hanem partnerként tekintenek, ez pedig felgyorsítja valamennyiük egyéni és közösségi fejlődését. 

A Nemzetpolitikai Államtitkárság a vállalkozói igényekre válaszolva 2024-ben az oktatás és a munkaerőpiac összekapcsolására, a közösség további, személyre szabott szakmai támogatására, valamint a közösségi események folytatására és bővítésére fókuszál. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti