Ismeretlen segítőink – Plakátkiállítás nyílt a szociális dolgozók tiszteletére

2024. 11. 11.

A szociális ágazatban dolgozó százezer ember áldozatos munkájára hívja fel a figyelmet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kampánya és Ismeretlen segítőink című kiállítása, amelyet a karitatív szervezet és a Játékszín közös sajtótájékoztatóján nyitottak meg november 11-én. A Budapest számos pontján, többek között színházakban, templomokban, könyvtárban és piacon kihelyezett plakátokon fotoriporterek képei és kortárs magyar szerzők művei mutatnak meg egy-egy epizódot a segítő szolgálatból. A tárlat november 24-ig látható.

szociális munkások fotókiállítás
Két, a kiállításon látható fénykép − Fotó: Kovács Bence / Máltai Szeretetszolgálat

A szociális munka napján, november 12-én a szociális ágazat minden dolgozójának köszönetet mond és figyelemfelhívó kampányt indít a Magyar Máltai Szeretetszolgálat. A szervezet az Ismeretlen segítőink című pop-up tárlattal mutatja be a szociális munka sokszínűségét és azt, hogy aki ez a hivatást választja, a másik embert választja. 

A kiállítást megnyitó, a Játékszínben rendezett sajtótájékoztatón Morva Emília, a Máltai Szeretetszolgálat közép-magyarországi régióvezetője idősotthonban, támogató szolgálatnál, tanyagondnokságnál, hajléktalanellátó és szenvedélybetegeket segítő intézményekben játszódó hétköznapi jeleneteket idézett fel. Mint mondta: a történetekben szereplő rászoruló emberek nevét ismerjük, ők szeretteink, hozzátartozóink, akár mi magunk is lehetünk. A segítőket azonban nem ismerjük név szerint. „Ők azok, akik helyettünk és értünk is teszik, amit tesznek, akkor, amikor a mi lehetőségeink, erőnk, tudásunk elfogyott: ők támogatnak, kísérnek, bohóckodnak, bevásárolnak, beszélgetnek, elfogadnak, meghallgatnak. Őket ünnepeljük, nekik mondunk köszönetet ma” – zárta köszöntőjét Morva Emília.

Bohócművészként kórházban szerzett tapasztalatait felidézve Bank Tamás, a Játékszín igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a szociális dolgozók nap mint nap lelkileg is elvégzik azt a sokszor megterhelő munkát, ami az általuk segített emberekkel való találkozással jár. „A magam és a Játékszín közössége nevében köszönetet mondok a háttérben dolgozóknak lelkierejükért és szolgálatukért” – mondta az igazgató. 

Lackfi János a kiállításra írt Ki segíti? című versét Lévay Viktória, a Játékszín művésze adta elő az eseményen. 

Parák Eszter, a Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs referense az Ismeretlen segítőink című kiállításról beszélt. A budapesti pop-up tárlat plakátjai november 12. és 24. között láthatóak az alábbi helyszíneken: Játékszín, Avilai Nagy Szent Teréz templom, EWTN Art&Culture a tv székházában, Fény utcai piac, Írók Boltja, József Attila Színház, Lehet téri Árpád-házi Szent Margit templom, Örkény István Színház, Párbeszéd Háza, Budapest Belvárosi Ferences templom (Alcantrai Szent Péter templom), Szabó Ervin Könyvtár. A képeket Kovács Bence, Lambert Attila, Majoros Árpád Csaba, Mózes Anita és Parák Eszter készítette. A plakátok látványtervét Bánlaki Szabolcs készítette. A fotók mellett kortárs költők és írók művei olvashatók hivatásról, segítségnyújtásról, a szociális segítőkről. A szerzők: Galambos Attila, Győrffy Ákos, Iancu Laura, Ijjas Tamás, Király Eszter, Lackfi János, Meskó Zsolt, Novák Péter, Posta Marianna, Szabó T. Anna, Takács Boglárka, Terék Anna, Vass Norbert, Visky András, Vörös István. A kiállítás térképe és teljes anyaga elérhető a tárlat honlapján: https://ismeretlensegitoink.maltai.hu/

#köszönjükhogyvagytok – Kampány a szociális munkások tiszteletére

A Máltai Szeretetszolgálat mindenkit arra is bátorít, gondoljon bele, milyen elkötelezettséggel jár az idős embereket gondozó, fogyatékos fiatalokat kísérő, szülők nélkül maradt gyermekeket nevelő, hajléktalan embereket segítő szociális munkások mindennapos, ám sokszor láthatatlan munkája. A karitatív szervezet arra kéri a sajtó munkatársait, a kampányban részt vevőket és a közösségi médiát használó magánembereket is, hogy mondjanak köszönetet a nélkülözhetetlen szolgálatot végző szociális munkásoknak, és ehhez használják az alábbi hashtageket: #köszönjükhogyvagytok #ismeretlensegítőink #szociálismunkanapja #szociálismunka. 

Magyarországon közel 100 ezer ember választotta hivatásának a másokért végzett szolgálatot. 

Ritkán kerülnek a figyelem középpontjába, többségüket elhivatottságuk vezette a segítségre szoruló emberek közé, és a kötelességérzet őrizte meg a szakmában, a tudat, hogy a rászoruló embereknek szükségük van rájuk. Aki megnézi az Ismeretlen segítőink című tárlat képeit és elolvassa a szövegeket, egy kicsivel többet megtudhat róluk. 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az ágazatban dolgozó valamennyi szociális munkásnak köszönetét fejezi ki a szociális munka napján. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek