Így használd a házi textilmaszkot!
Bár a WHO továbbra sem javasolja egészséges emberek számára hétköznapi használatra a maszk viselését, egyre több szakember áll ki a házi készítésű textilmaszkok hasznossága mellett. Jövő hétfőtől a BKK járatai mellett a budapesti üzletekben, boltokban, piacokon, bevásárlóközpontokban és a taxikban is kötelező lesz az arc eltakarása.
Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint a járványügyi időszakban minden olyan helyzetben érdemes maszkot viselni, amikor több emberrel is találkozhatunk, vagy olyan helyen vagyunk, ahol az ajánlott távolság nehezen tartható be, például a boltokban, gyógyszertárakban, tömegközlekedési eszközökön. Olyan alkalmakor is viseljünk maszkot, amikor csak rövid időre távolodunk el az otthonunktól, például csak a szemetet visszük le a lépcsőházon keresztül.
A rektor külön kiemelte, hogy a 65 év felettiek számára a fentieken túl minden olyan esetben is javasolt a maszk viselése, amikor elhagyják otthonukat.
Textilmaszk varrással és varrás nélkül
Mivel a sebészi és az ún. respirátoros arcmaszkok elsősorban az egészségügyi dolgozók részére szolgáló védőeszközök, célszerű otthon elkészített maszkot hordanunk. „Mindig figyeljünk rá, hogy 60 fokon mosható, többrétegű vászonanyagból készítsük el a védőfelszerelést, ami mosógépben tisztítható” – javasolja Dr. Merkely Béla. Az egyetem honlapján útmutatót is találunk maszkok varrásához és varrás nélküli maszkok elkészítéséhez is.
A Maszkot mindenkinek kezdeményezés oldalán is több videós útmutatót gyűjtöttek össze, így innen is válogathatunk, ha házi maszk készítésére vállalkozunk.
Hogyan hordjuk?
A textilmaszk esetében is figyelni kell az általános szabályokra – figyelmeztet Dr. Merkely Béla. Vagyis csak akkor van értelme a maszk használatának, ha az egyszerre takarja az orrot és a szájat, és nincsenek rések az arc és a maszk között. Használata előtt és levétele után alapos kézmosás vagy kézfertőtlenítés szükséges.
Dr. Kemenesi Gábor virológus, kutató, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa is arra figyelmeztet Facebook-posztjában, hogy a maszkok viselése csak a higiéniai előírások betartásával együtt hasznos. A kézmosáson kívül mossuk a maszkokat rendszeresen, és ne nyúlkáljunk a maszk alá.
A maszkok helyes viseléséről a Magyar Vöröskereszt videójából is tájékozódhatunk:
„Erőteljesen hangsúlyozni kell, hogy szövetmaszkok használata esetén is ugyanúgy fennállnak a kijárási korlátozások, a fizikai távolságtartás. Tartsuk be ezeket, és ezen felül, amikor boltba megyünk, használjunk maszkot – írja dr. Kemenesi Gábor posztjában. - Nagyon fontos, hogy amennyiben betegek vagyunk, NE menjünk közösségbe!”
Látszatmegoldás vagy valódi védelem?
A fentebb már említett Maszkot mindenkinek honlapon rövid tudományos összefoglalót is találunk a házi készítésű maszkok hasznáról és használatáról. A kutatások közül most hármat emeltünk ki:
Egy 2013-as vizsgálatban azt találták, hogy az új koronavírusnál kisebb részecskék 48% - 72%-át szűrik a házi készítésű szövetmaszkok. Egy sima egyrétegű pamutpólóból készült maszk is a 25 nm méretű vírusok 50%-át felfogta.
Egy friss, 2020-as vizsgálatban négy beteg esetében mérték, hogy a szövet illetve sebészi maszkok milyen mértékben gátolják a vírus terjedését köhögéskor. Ebből egyértelművé vált, hogy a szövetmaszk a köhögéssel terjedő vírusok 90%-át felfogja. Természetesen itt egy erős limitáció, hogy csak négy beteget vontak be a kutatásba, bár „nem minden beavatkozás validitásának vizsgálatához szükségesek a randomizált, kontrollos vizsgálatok, különösen, ha egy sürgősen elhárítandó veszélyhelyzet áll fenn. A koronavírus-járvány és a maszkok viselésének kérdésére is érvényes mindez” – írják az összefoglaló készítői.
Az áttekintésben bemutattak egy 2008-as kutatást is, ahol a fő hangsúly a másoktól való megfertőződés elleni védelemre esett. Konyharuha, sebészi és FFP2 maszk szűrési hatékonyságát vizsgálták a környezetből beáramló 20-1000 nm közti részecskék esetén (az új koronavírus mérete 70-100 nm, ami beleesik ebbe a tartományba). A vizsgálat megállapította, hogy a konyharuha a részecskék több mint felét kiszűrte, így megvédve a viselőt a külső fertőzésektől.
És akit a tudományos kutatások nem győznek meg, azoknak ajánljuk ezt a videót, ahol zöld lézerfény segítségével teszik láthatóvá a szájból a beszéd során kiáramló cseppeket. A videó első felében maszk nélkül, második felében maszkkal beszél az alany. (Kattintsanak a videóra a teljes képernyős kinagyításhoz.)
A vírus aeroszolos terjedése ellen, azaz amikor kis részecskékhez tapadva a levegőben lebeg a vírus egy ideig, csakis a professzionális maszk véd, megfelelő hordás mellett. „Ennek igazi jelentősége zárt terekben, egészségügyi ellátóhelyeken van, ahol fertőzött emberekkel lehet számolni, és egyéb tényezők is segítik az aeroszolos terjedést (pl rossz szellőzés)” – írja dr. Kemenesi Gábor.
A házi készítésű maszkok tehát hétköznapi helyzetekben hatékonyan képesek csökkenteni a környezetbe jutó vírusok számát, ha egy fertőzött (akár tünetmentes) személy viseli azt. A cseppfertőzéssel fertőző vírus terjedése akár a felére csökkenthető viselésükkel.
Fontos, hogy krónikus légúti, tüdőgyógyászati betegségben szenvedők, például asztmások, egyeztessenek a kezelőorvosukkal a maszk viseléséről, mert bizonyos esetekben a maszk viselése ronthatja a légzésfunkciót! További információk krónikus tüdőgyógyászati megbetegedésben szenvedőknek a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának oldalán>>
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>