Hová lettél, szép világ? – Harmincasokról nem csak harmincasoknak
„Annyira rettegek attól, hogy megsebeznek – nem a szenvedéstől tartok, hiszen tudom, hogy azt el tudom viselni, hanem a szenvedés méltatlanságától, attól a megaláztatástól, hogy velem is megeshet” – írja Alice barátnőjének, Eileennek. Nagyon erősen tudok kapcsolódni ehhez a gondolathoz, és nem csak azért, mert lassan 30 éves vagyok, ahogy a Hová lettél, szép világ című regény szereplői. Kíméletlenül a szívembe markol a generációmra és az engem körülvevő világra jellemző bizonytalanság, valószínűtlenség és egzisztenciális válság. Sally Rooney új könyvét ajánlom.
Alice és Eileen legjobb barátnők, akik hosszú ideje nem látták egymást. Alice sikeres író, aki már túl van két regényen és egy idegösszeroppanáson, s nehezen tudja megélni az irodalmi világban elért sikereit. Bizonytalanságát és az emberek iránti bizalmatlanságát mesterkélt közönnyel próbálja leplezni, de ha jobban megfigyeljük, kiderül, belül ő is érző lélek. Eileen egy irodalmi lapnál dolgozik, unja a munkáját, és bevásárlás közben szegénységről, előrecsomagolt ebédekről és klímaválságról elmélkedik. A lány önbizalomhiányát jól mutatja, hogy bár felkérést kap egy könyv megírására, félelmében végül félbehagyja az írást.
Bár mindkét lány szingli, erősen foglalkoztatja őket az anyaság kérdése.
Ezzel együtt bizonytalanok a családalapítás kérdésében, hiszen olyan alapvető dolgok hiányoznak az életünkből, mint a bizalom, a kötődés vagy az elköteleződésre való hajlandóság. Alice online próbál ismerkedni, egy randiapplikáción találkozik Felixszel, aki egy gyárban dolgozik, szabadidejét a bulizás és az élet végtelen élvezete tölti ki. Eileen nem tudja elengedni gyerekkori szerelmét, Simont, akivel a történet során először se veled, se nélküled kapcsolatba bonyolódik, az olvasó pedig izgulhat, vajon beteljesülhet-e ez a szerelem.
A négy különleges, okos, mégis erősen bizonytalan fiatal életútja egy bizonyos ponton keresztezi egymást, megpróbálnak egymáshoz kapcsolódni, támaszra lelni az útkeresésben. Az önbizalomhiány, a társadalmi kényszerek azonban erősebbek, ezért sem önmagukban, sem egymásban nem tudnak megbízni.
A regény főszereplői élik a mai harmincasok megszokott életét: dolgoznak, online felületeken kommunikálnak egymással, és nosztalgikus hangulatban vágyakoznak a kapcsolódásra.
Alice, Eileen, Felix és Simon egymástól alapvetően eltérő személyiségek, karaktereik mégis kiválóan bemutatják az Y-generáció lelkivilágát, aktuális közérzetét és problémáit.
Személyes drámáik az élet leglényegesebb kérdéseit boncolgatják: milyenné váltak az emberi kapcsolatok a 21. században, hogyan teremthetnénk meg a munka és a család egyensúlyát, egyáltalán mi értelme van az életnek a posztmodern világban. Életükön és beszélgetéseiken keresztül rájövünk, nem az számít, kinek milyen diplomái, lehetőségei vagy eredményei vannak, vagy hová tart a körülöttünk lévő világ, hiszen csak egyetlen dolog számít: szeretni és bízni abban, hogy viszontszeretnek.
Sally Rooney: Hová lettél, szép világ, 21. Század Kiadó, 2021.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>