Gyerkőcökkel Suttogó: „A gyerek akkor érzi biztonságban magát, ha meg vannak húzva a határok”
Pribránszki Marianna viselkedéspedagógus, tehetséggondozó – vagy ahogy a legtöbben ismerik: „gyerkőcökkel suttogó” – több száz gyerek szüleinek segített már megoldani a nevelési problémáikat. Jelszavai a „rendszer”, a jó értelemben vett „fegyelem” és a „következetesség”. Interjúnkban a mai túlzottan liberális nevelésről kérdeztük, valamint arról is faggattuk, mit tehet a szülő, hogy a nyár, a vakáció számára is inkább feltöltődés, ne kimerülés legyen.
Problémás gyerekekkel foglalkozni nagy kihívás, főleg, ha első pillanattól azt látod egy gyerkőcön, hogy duzzog, vagy épp meg sem akar mukkanni. Miért szerethető mégis számodra ez a hivatás?
Én imádom a munkámat. Egyrészt, mert azonnali pozitív visszajelzéseket kapok, másrészt, mert olyan gyerekek – és a szüleik – is megkeresnek, akik évekkel ezelőtt jártak nálam. A bizonyítványosztás vagy egy-egy jó sporteredmény után azt mondják: „Ha te nem lettél volna, Marianna, ez az egész nem sikerülhetett volna!”. Ezek mind olyan visszacsatolások, amik megédesítik a mindennapjaimat, és megerősítenek abban, hogy amit csinálok, igenis gyümölcsöző. Hozzáteszem, nem csupán az én érdemem a siker – a szülőkkel közösen dolgozunk azon, hogy gyermekük kiegyensúlyozott és boldog legyen.
Minden korosztály más és más közös munkát igényel, de általánosságban elmondható, hogy bármilyen korúak is a gyerekek, ami mindig beválik, az a határozottság. Amikor egy 3-4 éves gyerkőccel közlöm, hogy nem nyúlhat a szemüvegemhez, akkor először elkezdünk meccselni: ő próbál hozzányúlni, én továbbra is határozottan, ellentmondást nem tűrően azt mondom: nem. Ezek után elvileg én kellene, hogy legyek a mumus, a szigorú néni, akitől tartani kell, de a gyakorlatban az történik, hogy a gyermek hozzám hozza a játékát, az én ölembe akar ülni, amikor pedig elválunk, megkérdezi, hogy mikor jövök hozzá újra. A szülők meg szoktak lepődni, de ekkor szoktam azt mondani, hogy a gyerek azért ilyen, mert velem biztonságban érzi magát.
Azért érzi magát biztonságban, mert nálam meg vannak húzva a határok, vagyis pontosan tudja, mire számíthat. Ez megnyugtatja. Emellett, ami még fontos: ha egy gyereknek van egy álma, én vele együtt hiszek benne.
Fontos, hogy a szülők se vegyék el a kedvét, hanem biztosítsák a támogatásukról.
Számtalanszor vagyok fül- és szemtanúja kisgyerekek hisztijének. Van, aki egy pláza közepén csinálja, van, aki strandon. A szülők többnyire ignorálják a viselkedését, vagy rákiabálnak. Több lett a hisztis gyerek? Vagy kérdezhetném úgy is: gyereket nevelni szerinted most sokkal nehezebb, mint 20, vagy akár csak 10 évvel ezelőtt?
Több lett a hisztis gyerek, igen, bár én nem szeretem ezt a szót, és a dackorszakot sem. A „hiszti” akkor következik be, amikor a gyerek elveszti a biztonságérzetét, és azt akkor veszti el, ha megborul az egyensúly szülő és gyerek között, vagyis az alá-fölérendeltségi viszonyban. Ha azt akarjuk, hogy a csemeténk hosszú távon boldog legyen, akkor fegyelemre, önuralomra van szüksége. Ezekre éppúgy meg kell tanítani, mint fogat mosni. Határok meghúzása nélkül nem működik sem társadalom, sem óvodai, iskolai közösség.
A szabályok felállítása és azok következetes betartatása a család zavartalan, kiegyensúlyozott működéséhez is elengedhetetlen.
A szülők tartanak attól, hogy ha szabályokat hoznak, és következetesen be is tartatják őket, akkor sérülhet a gyermek lelke, pedig pont akkor fog sérülni – a későbbiekben –, ha mindent megengedünk, ha mindent ráhagyunk, ha nem tanul meg alkalmazkodni, viselkedni.
Vagyis gátat kellene szabni a liberális gyereknevelésnek?
Igen, de nem úgy értem, hogy legyünk ridegek a gyerekünkkel. 30-50 évvel ezelőtt jó volt, hogy a szülők felállították a szabályokat a családon belül, de ezzel együtt nem mindig biztosították a szeretetteljes közeget. Ez sem jó. De az sem, ami most van, vagyis, hogy félredobunk mindent, ami mentén a szüleink neveltek minket. Úgy vélem, és azt tapasztalom, hogy azért van manapság ennyi érthetetlen hiszti, mert a gyerekek nem tudják, pontosan mit várnak el tőlük, mikor kell és mikor nem kell betartani a szabályokat, egyáltalán vannak-e szabályok.
A tinik életében sincs túl nagy rendszer, felelősségre nevelés, nincsenek következmények, határok, nincsenek feladataik, és épp emiatt sokszor nincsenek céljaik, motivációjuk sem, tisztelet a kivételnek. Csak ismételni tudom magam: ha nincs rendszer és jó értelemben vett fegyelem egy gyerek életében, akkor mindegy, hogy egy- vagy tizenhat éves, ott valami félresiklik. Felnőttkorukban ezek a gyerekek munkahelyi, beilleszkedési és párkapcsolati problémával fognak majd küzdeni.
Gondold el, milyen lenne, ha holnaptól megszűnne minden közlekedési szabály: végigidegeskednénk az utat. Ugyanezt érzi a gyerek, amikor szabályok nélkül kell neki végigcsinálnia egy napot.
„A mai gyerekek túl vannak terhelve” – szokták mondani.
Nyilván nem kell átesni a ló túloldalára, de ha valaki azt tanulja meg, hogy mindig annyit teljesítsen, ami épp még kellemes, akkor egy idő után nem lesz mire építkeznie, és a fejlődés elmarad. Sok szülő keres meg azzal, hogy a 12 éves gyerekének nincs motivációja. Persze, hogy nincs, mert hiányzik a neveléséből a követelmény és a következetesség! Ha egy kamasz azt érzi, hogy hol ő irányít, hol nem, akkor nem tudja, mihez tartsa magát. Egyenes út vezet a káoszhoz.
A nyár szokott lenni a kritikus időszak – vannak szülők, akik gyakorlatilag kimerülnek a gyerekekkel eltöltött temérdek programot követően. Mit javasolsz, ők mi tehetnek azért, hogy a nyaralás nekik is inkább feltöltődés, ne kimerülés legyen?
Nyár ide vagy oda, a szabályoknak akkor is meg kell lenniük. Mindegy, hogy egy 5 vagy 15 évesről van szó, ha az a szabály, hogy éjfél előtt le kell feküdni, akkor le kell feküdni. Ha nem maradunk következetesek nyáron, nehéz lesz a szeptemberi visszaállás. Azokkal a szülőkkel, akik már több éve hozzák hozzám a gyerkőceiket, június második felében készítünk egy heti tervet. Beírjuk, hogy meddig aludjon szünidőben a gyermek, mikor kell lefeküdni, mikor van ebéd/szieszta, és így tovább. A szieszta legyen „szent”, vagyis mindenki vonuljon el, és hagyja békén a másikat, és a szülők is picit töltődjenek fel.
Azt látom, hogy a még nem kamasz gyerekeknél a szülő nyáron nem más, mint szórakoztató személyzet. Ez elég szomorú.
A nyári szünet nemcsak a játékról és a szórakozásról szól, pláne nem arról, hogy a szülő animátorszerepet öltsön magára, hanem arról is, hogy tanítsuk a gyerekeket.
Elmehetünk együtt piacra, süthetünk együtt süteményt, meglátogathatjuk a beteg szomszéd nénit… Ha nem így teszünk, akkor 12-13 évesen jön majd a mondat: Na, ne csicskáztass engem!
Nagyon sok szülő nyáron is bekapcsolja az okostévét, a laptopot vagy a tabletet, és elé ülteti a kicsit. Riasztó látni, hogy sok gyerek életét teljesen eluralták a kütyük.
Ők teljesen el is veszthetik a kapcsolatot a valósággal. Tudományosan is igazolták, hogy visszafordíthatatlan agyi károsodást okoz hatéves kor előtt bármilyen okoseszköz használata. Szomorú, hogy már egy étteremben vagy egy nyaralás alatt is csak a telefont nyomkodják, pedig ez lenne a közösségi, családi idő, amikor beszélgetni kellene.
Inkább húzzuk meg ebben is a határokat: tanítsuk meg a gyerkőcnek, hogy mikor, mit és mennyit használhat! Ne bízzuk rá, hogy mit néz!
Már létezik a Family Link és a KinderLink, két olyan alkalmazás, amelyekkel korlátozhatjuk a használati időt és a nézhető tartalmakat is. Ha mégis másra kattint a csemete, a szülőt SMS-ben értesíti a program, valamint a böngészési előzmények is visszanézhetők.
Picit összegezve: a szabályok betartása, betartatása nem zárja ki, hogy a nyár és a szabadság arról szóljon, hogy jobban megismerjük a gyerkőceinket, az ő vágyaikat, céljaikat, lelkivilágukat. Csináljunk minden feladatot közösen, és sokat, sőt rengeteget beszélgessünk, nevessünk, akár egy elrontott süti kapcsán, vagy egy jól sikerült autómosáskor is! Ami a legjobb: egyikhez sem kell kütyü!
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>