„Elveszítheti a lábát egy apró seb miatt!” – Dr. Kökény Zoltán, aki a „cukorbeteg láb” kialakulása ellen küzd

A cukorbetegek száma eléri az egymilliót az országban, s ez a szám az előző 12 évhez képest megduplázódott. Világszerte óriási probléma a „cukorbeteg láb”, 25–30 másodpercenként történik egy amputáció a világban a cukorbetegség szövődménye miatt. Magyarországon csak cukorbetegeknél évente több mint 4000 amputációt hajtanak végre. Dr. Kökény Zoltán a cukorbetegség sebészi beavatkozásokat igénylő szövődményeit szeretné megelőzni.

Dr. Kökény Zoltán
Kép: Dr. Kökény Zoltán / Facebook

– A cukorbetegség esetében mindig elrettentőek a számok.
– Az a szomorú ebben, hogy egy évenkénti fájdalmatlan, néhány percig tartó szűrővizsgálat elvégzésével, valamint a végtagmentő tanácsok megismerésével és betartásával ezeknek az amputációknak a 70 vagy akár 80 százaléka is megelőzhető lenne. Ez azt jelenthetné, hogy országosan évente akár háromezer végtagamputációt is meg lehetne előzni.

– Sokan azt gondolják, ez egy időskori jelenség, őket nem érintheti, hiszen még csak 30–40 évesek...
– Sajnos nagyon sokan valóban így gondolkodnak, pedig ha tudnák azt, hogy a cukorbetegség fennállásának időtartama, másrészt a vércukorszint ingadozása gyorsítja a folyamatot, azt gondolom, többen és sokkal korábban elmennének szűrővizsgálatra.

Sajnos a cukorbetegség kapcsán kialakuló neuropátia, azaz idegkárosodás következtében a beteg szépen lassan, észrevétlenül veszíti el az érzékelést az alsó végtagjaiban.

Elsősorban fájdalomkiesés, a hőmérsékletérzés zavara, a nyomásérzés elvesztése jelentkezik. Nagyon egyszerű példa: egy egészséges ember belelép a cipőjébe, egy apró kavicsot azonnal észrevesz. Érzi, hogy valami nyomja a lábát, és természetesen azonnal kiveszi ezt a kavicsot a cipőből. A cukorbeteg ezt nem érzi. Eljut abba a stádiumba a betegség, amikor a fájdalomérzés teljes egészében megszűnik. Eleinte csak kisebb fájdalmat nem fog érezni, de eljuthat olyan szintre, hogy bizony akár érzéstelenítés nélkül is lehet beavatkozást végezni egy ilyen végtagon. Az érzéskiesés miatt a cukorbeteg nem észleli a sebet sem, nyitva van órákig, napokig, nem kezeli, befertőződik. Ez a fertőzés a lábon a speciális anatómiai szerkezet miatt nagyon könnyen és gyorsan nagyon mélyre hatol. A talpunkon a bőrtől egy-két milliméter távolságra már csontok, ínhüvelyek, ízületek vannak, amelyek egy sebnél pillanatok alatt megnyílhatnak. Ha ez a seb befertőződik, akkor a csontra terjedhet a fertőzés. A fertőzés a nyirokutakon keresztül fölfelé halad a végtagon. Ráadásul a lábon, amivel állunk és járunk, és a teljes testsúlyunk ránehezedik, minden egyes lépéssel pumpáljuk föl a nyirokutakon, illetve a szövetek között a kórokozókat, tehát a fertőzés lényegesen gyorsabban és mélyebbre terjedhet. A korai ujjamputációval igyekszünk megelőzni azt, hogy ne a végtag vesszen el. Amikor már végtag-amputációt végzünk, az gyakran a teljes test vérmérgezésének megelőzésére szolgál, ami életveszélyes állapot, tehát itt életmentő beavatkozásról lehet szó.

– Melyek azok a tünetek, amelyekre mindenképpen figyelni kell már a cukorbetegség kezdeti megjelenésekor, és melyek azok a lehetséges, viszonylag egyszerű beavatkozási utak, módszerek, amiket ön mindenképpen javasolna?

– A cukorbetegnek mindennap meg kell vizsgálnia otthon a lábait, hogy nincs-e rajta valamilyen elváltozás, seb, hólyag, és évente el kellene mennie szűrővizsgálatra, ahol a neuropátiát, illetve a vérkeringési zavart pár perces fájdalmatlan vizsgálattal meg lehet mérni.

A cukorbeteg lábán minden egyes elváltozásra figyelni kell, legyen szó köröm megvastagodásáról, ami gombás fertőzésre utalhat, vagy a lábujjak közötti bőr kipállásáról, egy apró sebről, egy vízhólyagról vagy egy bőrkeményedésről. A legtöbb sérülés a talpon történik, amit megvilágított helyiségben maga a beteg is naponta ellenőrizni tud. A sebek gyakran a talp úgynevezett nyomáspontjain alakulnak ki, olyan pontokon, ahol a csontok érintkeznek a talajjal, köztük ott a bőr, és ezen a bőrön a nyomás hatására alakulnak ki a sebek. A cukorbeteg láb kezelésébe bekapcsolódik az ortopéd orvos, aki olyan tehermentesítő eszközöket, speciális talpbetétet, speciális gyógycipőt tud felírni a cukorbetegnek, ami ezeket a kóros nyomáspontokat óvja a talpon. Sajnos a cukorbetegség a mozgatóidegeket is károsítja, a lábon lévő aprócska izmoknak megváltozik a tónusa, az ujjak karomállásba kerülnek, ez a kalapácsujj. Ilyenkor nem az ujjaknak a talpi felszíne érintkezik a földdel, hanem az ujjvégeknek a területe, ezek is gyakran kisebesednek. Lelapul a lábboltozat, deformálódik a láb, egy ilyen lábra már szintén speciális cipő kell. Ha egy lábseb befertőződik, akkor a beteg vércukorszintje is nagyon magas lehet, nem ritka, hogy ilyenkor 15–20 feletti értékek jelentkeznek a betegnél. Például ez is felhívhatja a cukorbeteg figyelmét arra, hogy valamilyen fertőzés van a szervezetében. Azonnal orvoshoz kell fordulni.

Kép
cukorbetegség
Kép: Dr. Kökény Zoltán

Nagyon fontos az is, hogy érsebész, angiológus időben megvizsgálja a beteget, mert érszűkület is kialakulhat az alsó végtagon. Gyakori, hogy a cukorbetegek bőre kiszárad, mert nem termel elegendő verejtéket és faggyút a bőr, ezért védekező készsége károsodik, könnyen berepedezik. Tehát a cukorbeteg lábbőr ápolása is nagyon fontos, gombás fertőzés kezeléséhez bőrgyógyászra van szüksége. Megjegyzem, a világban számos olyan intézmény van, ahol ezek a szakemberek kórházi teamben dolgoznak.

– A megelőzés kapcsán melyek a legfontosabb tanácsok?
– Az első tanács a cipőfelvétellel kapcsolatban, hogy kézzel bele kell nyúlni a cukorbetegnek a cipőjébe, és át kell tapintani a cipőnek az orrát, a talpát.

Egy nemzetközi konferencián egy angol kolléga vetített egy diát, hogy mi mindent szedett ki cukorbeteg emberek cipőjéből, akiknek sebes volt a lábuk: jelvény, gomb, kitűző, lakáskulcs, gyakorlatilag csak műfogsort nem talált még.

Cukorbeteg semmilyen körülmények között, még otthon sem járhat mezítláb, mert bármibe beleléphet, és ő ezt nem fogja észlelni. Egy vidéki szakrendelőben dolgoztam, amikor egy idős házaspár érkezett, és a bácsinak a lába volt nagyon duzzadt, vörös, és fertőzöttnek tűnt, de semmilyen sebet nem találtam rajta. Ahogy nézegettem, tisztogattam, a talpán észrevettem egy egy centiméteres, kis piros szöszt, és ahogy azt próbáltam leszedni, azt vettem észre, hogy az most már nem egy centiméter, hanem kettő, egy piros varrófonal kezdett el a talpából kijönni, és a végén ott volt a tű. A felesége pedig felkiáltott, jé, megtalálta a kedvenc hímzőtűmet.

Mivel a beteg nem érzi a fájdalmat, a hőt sem érzékeli megfelelő módon, nem érzi azt, hogy a fürdővíz túl meleg, ezért be kell állítani hőmérővel a fürdővíz hőmérsékletét. Tilos a lábáztatás a cukorbetegeknél, mert a bőr nagyon könnyen fölázik, és a kórokozók bejuthatnak rajta. Ha bőrkeményedés alakul ki az ujjon, az ujjvégen vagy a talpon, azt szakember távolíthatja el. Számos betegem érkezik sebes lábbal, mert megpróbálta zsilettpengével vagy ollóval saját magának eltávolítani a bőrkeményedést, és mivel nem érzi a fájdalmat, belevág a lábába. A zokni pamut legyen, ne legyen lyukas, a varrt végű zoknikat nem szoktuk ajánlani, mert az összegyűrődnek a cipőben. Cipőt csak délután szabad vásárolni, fokozatosan kell betörni, először csak 20 percig szabad viselni, és ha nem nyomja a lábat, amit egy piros folt jelez, akkor lehet emelni a hordási időt.

Sok cukorbeteg, akinek már hiányzik néhány lábujja, tudja, mit kockáztat, mégsem tartja be a szabályokat. Amikor először szembesül azzal, hogy bizony elveszítheti a lábát egy apró seb miatt, akkor megijed, és amikor elmondom neki, hogy mi a teendője, akkor azt mondja, hogy ő 10–20 éve cukorbeteg, de ezt ő még sehol nem hallotta. Ha úgynevezett major amputáción esett át, ez lábszár-amputációt és combamputációt jelent. Ezeknek a betegeknek a fele két éven belül elveszíti a másik végtagját is.

Az alsó végtagi amputációkat követően az ötéves halálozási arány magasabb a cukorbetegeknél, mint a daganatos betegeknél, néhány daganatfajtát kivéve.

Ennek nyilván az az egyik oka, hogy a cukorbetegség nemcsak a végtagi ereket károsítja, hanem a koszorúereket, az agyi ereket, a vesék ereit is, amelyek például szívinfarktushoz, sztrókhoz, veseelégtelenséghez vezethetnek. Kis odafigyeléssel, egészségtudatossággal nagyon jó eredményeket lehet elérni, és nagyon sok beteg végtagját lehet megmenteni.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti