„Sokkal boldogabb vagyok most gyógytornászként, mint külföldön modellként” – interjú Békés Tímeával

Tizennyolc évesen kezdett modellkedni, és nagyon hamar milánói kifutókon találta magát. Békés Tímea azért, hogy elérje a modellvilágban elvárt testalkatot, az egészségével fizetett...
Több éve gyermekek rehabilitációjával foglalkozik a Bethesda Gyermekkórházban, ahol januárban munkája elismeréseként ifjúsági díjat vehetett át. Mint mondja, „iszonyatosan” szereti, amit csinál. Ezt nem is tudná tagadni, csupa mosoly, miközben a munkájáról, a kórházi mindennapokról mesél.

Békés Tímea
Békés Tímea és az SMA-s Zente, aki Magyarországon elsőként kapta meg a génterápiás kezelést – Fotó: Tóth Krisztina

Lejön elém a kórház portájához, de még előtte a telefonban kérdezi, van-e maszkom, hozzon-e. Bemutatkozunk, a maszk mögött is látni vélem, hogy mosolyog. A budapesti Bethesda Gyermekkórházban hétköznap délelőtt nagyüzem van, így mi a félreeső Filadelfia házban ülünk le beszélgetni. Az épületben amellett, hogy irodák vannak, megszállhatnak azok a szülők, akiknek gyermekei hosszabb időre kórházba kényszerülnek. Lekerül a maszk, nem tévedtem, Békés Tímeáról valóban sugárzik az öröm. 

Dunavarsánytól Milánóig

„Békés Tímea vagyok, gyógytornász”. A 28 éves lány ma már így mutatkozik be, ha találkozik valakivel, hiszen évek óta a Bethesda gyógytornásza. Pedig pár évvel ezelőtt még úgy tűnt, a nemzetközi modellkarrier lesz az ő útja.  

Timi a Pest megyei Dunavarsányban nőtt fel, a gimnáziumot már Dunaharasztiban végezte. Az érettségi után épp egy diákmunkára sietett, amikor leszólította valaki. Itt kezdődött minden. „Pont mentem dolgozni, és az utcán utánam rohant egy fiatalember.

Milyen magas vagyok, hány centi, kérdezte. Nem értettem, miért fontos ez, mi köze van hozzá. Kiderült, hogy egy modellügynökségnél dolgozik.

Megkérdezte, lenne-e kedvem modellkedni” – kezdi Timi.

A szüleivel elmentek az ügynökséghez egy konzultációra, és átbeszélték a lehetőségeket. Szinte rögtön kapott egy ötéves szerződést, ami nagy dolognak számít a modellvilágban, viszont ennek ára volt.
„Elmondták a méreteket, amiknek stimmelnie kellett centire pontosan: 60 centi derék, 90 csípő. Én akkor 182 centi és 66 kiló voltam, ahhoz, hogy ezeket a méreteket hozni tudjam, tíz kilót le kellett fogynom. Azt tudni kell, hogy soha nem voltam telt alkatú lány. Sportos alkatom van, mert tízéves koromtól kézilabdáztam, nyolcéves korom óta lovagoltam. Izomból kellett fogynom, ami nagyon nehéz volt. Edzéseket tartottak nekünk, emellett nagyon odafigyeltem, mit eszem. Naponta egy-másfél órákat futottam” – meséli.
Nagyon hamar, még 18 évesen kijutott külföldre. Hónapokat élt Milánóban, fotózásokon, kifutókon és úgynevezett showroom-okon (különböző cégek divatbemutatói) dolgozott. Többek közt a Michael Kors amerikai divatmárkának is modellkedett, majd várták volna Párizsban, és kacsingatott Ázsia felé is.

 „Az egészségem romokban hevert”

Akkor már egy éve rengeteget sportolt, és mellette nem nagyon evett, 56 kilóra lefogyott.

„Amikor egyszer hazajöttem, anyukám azt mondta, nem nézek ki valami jól, szeretne elvinni egy laborvizsgálatra. Elég rossz értékek jöttek ki. Vérszegény voltam, fölborult a hormonrendszerem, míg diétáztam, nem menstruáltam. A vesémmel, a májammal, a pajzsmirigyemmel is voltak problémák. Az egészségem romokban hevert. Mindent édesanyukámnak köszönhetek, ha nem rángat el az orvoshoz, szerintem folytattam volna ezt az életmódot. Ő azt mondta, ezt nem tudja nézni. Én is láttam, hogy nagyon sovány vagyok, de tetszett a kinti világ. Ám amikor megláttam a laboreredményeimet, eldöntöttem, ez nem ér ennyit. Egyszer én is szeretnék családot, gyereket, nem normális, hogy például egy éve nincs menstruációm, gondoltam.

Elmentünk dietetikushoz, aki mondta, hogy ilyen vagyok genetikailag, több kalóriára van szükségem. Újra rendesen kell étkeznem, és akkor helyre fog állni a hormonrendszerem.

Emlékszem, nyári nap volt, leültem és elgondolkodtam, mihez kezdjek magammal 19 évesen, mi az, ami érdekel. Úgy képzeltem, hogy a modell szakmában fogok dolgozni. Egy világ omlott össze bennem akkor.”

Kép
Békés Tímea Bethesda
Fotók forrása: Békés Tímea

Timi nyolcéves kora óta lovagol, mert édesapjának vannak lovai. Kitalálta, hogy lovasterapeuta lesz, ehhez pedig a gyógytornász szakon keresztül vezet az út.
„Úgy döntöttem, gyógytornász leszek, és gyerekekkel szeretnék foglalkozni. Mindig éreztem, hogy jól kijövök velük. Már általános iskolában is sokszor sportoltam együtt például sérült gyerekekkel” – fogalmaz. Végül 20 évesen felvették a pécsi egyetemre, ahol 2019-ben végzett.

„Nincs két egyforma nap”

Az egyetem után sok helyre jelentkezett, az első számú célja az volt, hogy gyerekekkel foglalkozhasson, amire Budapesten nincs olyan sok lehetőség.
„De ahogy leállamvizsgáztam, szerencsére egy hónapra rá kezdhettem is a Bethesda Gyermekkórházban. Azóta itt vagyok.”

A kórházban hat gyógytornásszal váltják egymást, reggel fél 8-tól indul a nap. Belgyógyászat, sebészet, intenzív, égésintenzív, csecsemőosztály. Mindenhol megfordulnak, Timihez a sebészeten és az intenzív osztályon végzett munka áll a legközelebb. „Nincs két egyforma nap, pont ezt szeretem a változatos munkámban. Általában egy gyógytornász egy bizonyos területen dolgozik, például csak a traumatológián, de nálunk nem így van.”

Timi foglalkozik például műtét utáni rehabilitációval, valamint állkapocsízületi gyógytornával. Ezen a ponton felkapom a fejem, mert utóbbiról még említés szintjén sem hallottam. Mint megtudom, ez speciális terület, Magyarországon még alig ismerik.
„Balogh Ildikó doktornő hozta be az országba, Amerikában ezt már régóta alkalmazzák. Nálunk felnőtteknél már igen, de gyerekeknél még alig használják.

„Sokszor előfordul, hogy kificamodik a gyerekek állkapcsa, régen ezt mindig műtötték. Most már bizonyos fokig lehet gyógytornával javítani, az állkapocs körüli izmokat meg lehet edzeni” – magyarázza.

De foglalkoznak állkapocsficamon, -törésen átesett vagy fülzúgásos gyerekekkel is. Valamint olyan kis páciensekkel, akiknek szájnyitási korlátozottsága van. Timi a munka mellett elvégezte a mesterképzést is, azt már a Semmelweis Egyetemen, ahol 2022 tavaszán szerzett diplomát. 

Kép
Békés Tímea gyógytornász
Fotó forrása: Békés Tímea

Az SMA-s gyerekek fejlesztése

Szíve csücske az SMA-s gyerekek gyógyítása, akiket génterápiás kezelés előtt megvizsgálnak, utána pedig elkezdődik a mozgásfejlesztésük. Óvodáskortól egészen 18 éves korig foglalkoznak érintettekkel, illetve novembertől bevezették az újszülöttkori SMA-szűrővizsgálatot, így egyre több kisbaba is érkezik a kórházba.

A veleszületett gerincvelői izomsorvadás (SMA) egy ritka öröklődő betegség, amelyben a gerincvelői mozgató idegsejtek pusztulása súlyos izomsorvadáshoz, izomgyengeséghez vezet. Magyarországon kb. 8000 újszülöttből egyet érint.

„Tapasztalataink szerint általában hat héttel a génterápiás kezelés beadása után meg tudjuk kezdeni a mozgásfejlesztést. A kis betegek a gyógyszer beadása után három hónapig maradnak a kórházban. Az a legjobb, ha egy SMA-s gyerek mindig ugyanazzal a gyógytornásszal dolgozik, erre törekszünk” – sorolja a protokollt.

A feladat először lelkileg megterhelő volt számára. „Amikor betanultam, gondolkodtam, hogy vajon bírni fogom-e. De, amikor egyre több SMA-s gyerekkel találkoztam, rájöttem, hogy ők annyira mások, mint a többiek.
Olyan, mintha több szeretet lenne bennük. Elképesztően okosak, szerintem ezzel kompenzálnak.
Elmében teljesen épek, viszont a testük nem engedi, hogy megfelelően mozogjanak.”

Mivel ez ritka izombetegség, az érintetteknél nagyon kell figyelni, hogy ne fárasszák ki őket. „Ha a gyógytorna alatt mégis kifárad, akkor a légzőizmai is elfáradnak, ezáltal utána nehezebben tud akár lélegezni” – mondja, amikor arról kérdezem, milyen bánásmódot igényelnek ezek a gyerekek.

A gyógytornász az SMA kutatásában is elmélyült. Már a mesterképzésen az SMA-kezelés hatásairól írta a diplomadolgozatát, aminek köszönhetően több külföldi konferencián is részt vehetett. „Nagyon hálás vagyok dr. Mikos Borbála főorvosnak, aki rengeteget segített. Ha ő nem lenne, a kutatásom sem lett volna ilyen eredményes. Azt látjuk, hogy mióta elkezdődött a szűrővizsgálat, lettek új érintett csecsemők, egyre több lesz, muszáj ezzel foglalkozni. Vannak gyógytornászok, de kevesen, mindössze 30-40-en foglalkoznak az országban SMA-val, és kellene, hogy legyenek felnőtteket fejlesztő kollégák is. Ez a kis küldetésünk most” – összegzi.

Kép
Bethesda csoportkép
Tímea munkatársaival – Forrás: Békés Tímea

„Csoda, ha egy gyermek fel tud állni, el tud indulni”

Az SMA-s gyerekek sokkal lassabban fejlődnek, mint egészséges társaik. Hónapok munkája, hogy fejlődést érjenek el náluk. „Volt olyan gyermek, aki amikor hozzánk került, csak hanyatt tudott feküdni, picit mozgatta az ujjacskáját, lábacskáját, de úgy tudtuk hazaengedni, hogy már önállóan tudott fordulni. A legnagyobb csodák akkor vannak, ha egy gyermek fel tud állni, el tud indulni” – mondja. Például Zente, aki 2019 októberében Magyarországon elsőként kapta meg a génterápiás kezelést, kis segítséggel már száz lépést is képes megtenni.

Timi januárban átvehette a kórház ifjúsági Dizseri Tamás-díját, amit 35 év alatti orvos, valamint egy szakdolgozó kaphat meg. Hangsúlyozza, élete legjobb döntésének tartja, hogy jelentkezett a Bethesdába.

Eközben továbbra is nagy álma a lovasterápia, otthon született nemrég kiscsikójuk is.

Hobbi maradt a modellkedés

A modellkedés azért nem tűnt el teljesen az életéből. „Vannak fotós ismerőseim, akik sokszor megkérnek, hogy legyek a modelljük. Ilyenkor szívesen segítek, de sokkal boldogabb vagyok most gyógytornászként, mint annak idején kinn modellként. A modellvilág anyagi szempontból persze nagyon jó, de ott az embernek nincsenek barátai, csak ismerősei. Mindenki mindenkinek a konkurenciája. Sok szerencse is kell hozzá, hogy ha elmész egy castingra, pont olyan lányt keressenek, amilyen te vagy.”

„Gyógytornászként jól érzem magam, szeretek bejárni dolgozni. Vannak olyan barátaim, akik gyomorgörccsel járnak munkába, nekem ilyen nincsen. Iszonyatosan szeretem a munkámat, megtaláltam a számításaimat. Örülök, hogy 2017 nyarán otthagytam a modellkedést. Sokszor nem érti az ember, mi miért történik vele az életben, de minden okkal történik” – zárja a beszélgetést.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti