Balkonkertészkedés – Csak azért, mert nincs kertem, még termeszthetek finomságokat!
Hajni kolléganőm rendszeresen tölt fel fotókat a közösségi oldalára balkonkertészete remekműveiről. Nálam idén ősszel jött el az a pont, amikor úgy döntöttem, nem irigykedem tovább – magam is belevágok panelkörülmények között virágok, fűszernövények és zöldségek termesztésébe. Harmincon túl valahogy fontos lett számomra az újrakapcsolódás a természethez, és úgy gondoltam, az erkélykertészkedés kedves és egyszerű módja a természet otthonunkba csempészésének. Rájöttem, hogy nagyszerű kikapcsolódás egy fárasztó nap végén kimenni az erkélyre megszemlélni az új hajtásokat, és eltölteni egy fél órát az ápolásukkal. E cikkben zero waste balkonkertészkedési tapasztalataimat osztom meg, amiket te is kipróbálhatsz.
Kolléganőm a covidos lezárás alatt alkotta meg balkonkertjét
„Gyerekkoromban kertes házban laktunk, ezért nagyon örültem, amikor 19 évvel ezelőtt sikerült olyan lakásba költöznünk, ahol volt erkély – meséli Hajni. – Az évek alatt hol kert volt itt, hol raktár. A jelenlegi formájában 2020-ban, az első covidos lezárás alatt csináltam meg a balkonkertet. A fiaimmal lomtalanítottunk, takarítottunk, tettünk le műfüvet, vettünk balkonládákat, cserepeket, amikbe ültettünk növényeket. Virágokat és fűszernövényeket nevelek, utóbbiakból bazsalikomot, metélőhagymát, lestyánt, tárkonyt, rozmaringot. Virágok közül a muskátli és a pozsgás növények (például kövirózsa, portula) a biztos befutók. Mással is szoktam kísérletezni, de nem egyszerű, mert keletre néz az erkély: nyáron nagyon meleg és száraz, ugyanakkor három-négy hideg, esős nap után már megjelennek a levéltetvek és a takácsatkák.
Főleg a mediterrán növények élnek meg itt, amik bírják a mikroklímát, és nem érzékenyek a kártevőkre.
Többfélét is lehetne termeszteni, viszonylag sok zöldségféle jól érzi magát a teraszon, de mivel kevés a hely, kiülni is szeretek, és a ruhákat is szívesen szárítom szabad levegőn, gátat kellett szabnom a növényzetnek. Bár nagyon jó érzés, amikor a frissen szedett fűszerrel tudom ízesíteni az ételt...”
Eltökéltem, hogy megcsinálom, avagy a narancs héja a balkonkert jó barátja
Én először a „University of YouTube”-ot félig-meddig elvégezve döntöttem úgy, hogy mentamagokat ültetek narancshéjba. Egy videóban láttam ezt, és elég egyszerűnek tűnt. Először félbevágtam a gyümölcsöt, kikanalaztam a húsát, középen vágtam egy lyukat a narancs héjába, hogy ezen keresztül folyhasson ki a maradék lé. A héj belsejébe tettem a virágföldet és pár mentamagot, majd vártam… Csodák csodájára növekedésnek indult a kis élet, a narancshéj tökéletesen funkcionált cserépként! Roppant büszke voltam magamra, és inspirált a sikerélmény – nemsokára héjastól fogom kiültetni egy közeli közösségi kertbe!
Nehogy kidobd a régi cipőd! Adj neki új funkciót!
Itt az ideje, hogy a bakancsok, a kitaposott sportcipők, a gumicsizmák ne a kukában végezzék, hanem a kertben vagy az erkélyeden. Azzal, hogy új funkciót adsz nekik, új értékkel is ruházod fel őket. Egyik barátnőm holland férfihoz ment feleségül, ő mesélte el, hogyan csináljam jól mindezt.
Kivettem a talpbetétet a ronggyá hordott, imádott sportcipőmből, belehúztam egy kaptafát, talppal felfelé állítottam, és fúrtam a talpába néhány lyukat csavarhúzóval.
Ezek a lyukak lettek a vízelvezető nyílások. Ha már eleve lyukas a cipő, vagy jól átereszti a vizet, az a legnagyobb öröm, mert még lyukat sem kell vágni rá, hogy a felesleges víz kifolyjon. Ügyeltem arra, hogy a lyukakból ne legyen túl sok, és ne legyenek túl közel egymáshoz.
A virágföldet óvatosan a cipőbe lapogattam. Nem csak kézzel, hanem egy hobbifestéshez használatos spatulával is. Ügyelni kell ugyanis arra, hogy sehol ne maradjon levegős rész. Öntözőkannával meglocsoltam kicsit a földet, egynyári margarétamagokat szórtam bele egymástól 10 centi távolságra (na, jó, összesen kettőt, mert féltem, hogy a cipőm túl kicsi lesz a sok virágnak), szórtam rájuk még földet, újraöntöztem, és a cipőt az erkély egyik napos pontjára tettem. Nagyon várom a júniust!
Tipp gumicsizmára
Ha gumicsizmába ültetnél gyógynövényt, először tömd ki újságpapírral a talpát. Ha stabilizálni szeretnéd a csizmát, tedd tele kavicsokkal az orrát. Ezt követően jöhet az újságpapír, majd rá a virágföld. Fúrj lyukakat a talpába, hogy eső alkalmával nehogy megfulladjon a növény!
Paprika és paradicsom – tojáshéjat a földjükbe!
Kitapasztaltam, hogy a paprika- és paradicsompalántáknak egy kicsivel nagyobb cserépre, inkább ládára van szükségük ahhoz, hogy folyamatosan tudjanak fejlődni.
Paradicsomból viszonylag nagy mennyiséget lehet termeszteni, és nem kell nekik más, mint napsütés és megfelelő mennyiségű víz.
Amikor bejön a nagy meleg, kora reggel vagy este öntözöm őket, s van, hogy tojáshéjat török össze apróra, és hozzáadom a földjükhöz, hogy tápanyagban gazdag „fészkük” legyen.
Bazsalikom és oregánó a saját készítésű pizzára
Gondoltam, lesz majd nekem saját pesztóm! Az erkélyemre délután 14 óra után kezd sütni a nap, a két fűszernövény szerencsére meleg- és napfénykedvelő. Balkonládában nevelgetem őket, de tarthatók cserépben is. Március végén egy balkonládát háromnegyed részig megtöltöttem jó minőségű virágfölddel. Szórtam a föld felületére az apró szemű bazsalikom- és oregánómagokból, vékony rétegben fedtem be a magokat földdel, majd egy szórófejes flakon segítségével kicsit benedvesítettem a földet. Körülbelül egy hét alatt a magok kikeltek, ezt követően továbbra is egy szórófejes flakonnal öntöztem. Véleményem szerint a friss fűszerekkel ízesített ételek nemcsak finomabbak, de egészségesebbek is!
Kókuszrostcserép, azaz növény a növényben
Három éve kókuszrostszivacsot használok mosogatáshoz, és a lábtörlőm is kókuszrostból készült. Miért ne próbálhatnám ki a kókuszrostcserepet is, mondtam magamnak. Egy Dunakeszin lévő kertészetben vettem kettőt, otthon broméliát (palántát) ültettem beléjük, őket viszont félárnyékos helyre tettem az erkélyen.
A kókuszrost átengedi a levegőt, így a gyökerek jobban szellőznek, mint egy műanyag kaspóban.
Ha később át szeretném ültetni a növényt, a cseréppel együtt megtehetem, és a kókuszrost a talaj vízgazdálkodását is segíti.
Tojástartóban csíráztatattam volna, de lebeszéltek
Mentát és citromfüvet szerettem volna ültetni papír tojástartóba. A terv az volt, hogy a földdel nagyjából félig megtöltöm a tojástartó rekeszeit, belerakom a magokat, szórok még rájuk egy kis földet, lyukakat szúrok a rekeszek aljába, hogy minden nedvesség ki tudjon folyni az alá tett tojástartó fedelébe, a végén alaposan meglocsolom, majd irány az erkélyen álló asztalka! Csakhogy mindezek előtt meghallgattam a Képmás egyik podcastjét, amelyben Bajzák Anna, a Zöldítők balkonkertész oktatója a következőket mondta:
„Bármennyire szimpatikus a papírhulladékok, például a tojástartók újrafelhasználása, ezek azonnal megszívják magukat nedvességgel, és a palánta növekedése alatt végig szárítják a földet. Még a többszöri, szakaszos átültetést igénylő paradicsom sem érzi jól magát 3–4 hétig tojástartónyi (1–2 cm) földben. Ha szeretnénk, hogy környezettudatos választásunk kudarcmentes legyen, használjunk kicsi tejfölös/joghurtos poharakat, amelyeknek kiszúrjuk az alját a vízelvezetés miatt.”
Természetesen lementem a boltba pár tejfölért…
Jégkockatartóba fűszert?
Könnyűnek tűnik, és az is! A fűszereket felaprítom, egy jégkockatartó kétharmad részéig adagolom az aprított fűszereket (én szoktam hozzá olívaolajat is önteni), beborítom egy fóliával, és néhány órára a mélyhűtőbe teszem. Pár óra elteltével kiveszem a fagyasztott kockákat, átteszem őket egy kis zacskóba, felcímkézem, és kész is a saját fűszerkockám!
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>