Az etyeki Korda Filmparkban jártunk: út a stúdiódíszletek közül az elképzelt vörös szőnyegig

„Sursum corda”, azaz „emeljük fel szívünket”! Ha hiszik, ha nem, ennek a latin miseszövegnek is köze van az etyeki Korda Filmstúdióhoz és Filmparkhoz, annak névadójához legalábbis biztosan. Korda Sándor – születésekor Kellner Sándor, halálakor Sir Alexander Korda – filmrendező, a magyar és a brit filmszakma egyik ikonja 1956 óta nincs velünk, ám ma is minden évben megemlékeznek róla a nevét viselő komplexum látogatóközpontjában. A helyszíni élménytúránk is ezzel indul.

Mindjárt kapunk is némi inspirációt, megtudjuk ugyanis, hogy Korda anno – a Nagykunság, Budapest, Bécs, Berlin és Hollywood után – mindössze 50 dollárral a zsebében érkezett meg Londonba, s lám, mi mindent kihozott ott ennyiből is, ami az életművét illeti! Első filmje A becsapott újságíró, az utolsó az Eszményi férj volt, 33 éven át forgatott, összesen negyedszázadon át élt haláláig a brit fővárosban.

Az első rendező volt, akit lovaggá ütöttek, s nemcsak díjat neveztek el róla, őt magát is Oscarra jelölték.

Saját produkcióba csöppenve

Az aranyszobrocskát perceken belül mi, az élménytúra lelkes résztvevői is aznapi célunkká tűzzük ki, miután kiderül, hogy a beltéri stúdióhelyiségekben tett önfeledt sétánk célja egy saját film megalkotása. Ehhez először kisorsoljuk, hogy a csoportból kinek milyen szerep jut a stábban, majd meghallgatjuk a producerünk elképzeléseit, sőt megismerkedünk olyan filmes szakkifejezések jelentésével, mint top sheet, nude board, call sheet. Bepillantunk egy forgatókönyvbe is, az egyórás séta során kirajzolódik előttünk az út egy film ötletének megszületésétől a remélt vörös szőnyegig.

Kép
Korda Filmstúdió
Kép: kordafilmpark.hu

Nincs olyan szoba az épületben, ahol ne találkoznánk újabb kulisszatitokkal, vagy – mint a fiktív stáb tagjai – újabb megoldandó feladattal. Látunk makettet filmforgatási helyszínről, kipróbálhatunk filmes kellékeket – köztük például kardokat –, és számos információval gazdagodunk arról, milyen hatást hogyan érnek el vagy erősítenek fel egy-egy mozis alkotásban. Így kerülünk képbe az időjárási elemek, az állathangok vagy épp egy verekedés megjelenítésének hátterével, illetve a kaszkadőrök munkájával. Megtudjuk, hogyan kerül hó, vér vagy éppen izzadságfolt oda, ahol előtte nem volt.

Tom Hanks, Matt Damon, Jeremy Irons nyomában

Nem kell aggódni, nem izzasztó a túra első szakaszának fénypontja sem, amikor a fővilágosítót alakító „stábtag” felkapcsolja a reflektort, majd a csapó elindítja a felvételt, és eljátsszuk a „filmünk” rögzítését. Még mindig a belső stúdió falai között vagyunk, ahová ufóknak, azaz idegeneknek tilos a belépés, de mi megmutathatjuk, mit tudunk a zöld háttér előtt. Nem lenne teljes a kép, ha nem mesélne ezután túravezetőnk az utómunkákról is, amelyekbe egy kisvideó segítségével a Korda Stúdióban forgatott Utolsó királyság című sorozat egyik kulcsjelenete kapcsán bele is leshetünk.

Az élménytúra első félidejének végén kiderül, elnyertük-e a fiktív Oscart – ha igen, természetesen pózolhatunk a szoborral, hogy legyen mit megosztani az Instagramon (ha előbb ki nem szivárog a hír egy paparazzó révén).

A stábtagok szusszanhatnak, mielőtt a külső helyszínek felé vesszük az irányt. Útban kifelé aztán szóba kerülnek a Korda Stúdióban a 2007-es alapítása óta forgatott sikerfilmek: a Hellboy II., amelyhez komplett New York-i utcadíszletet építettek fel, a Tom Hanks főszereplésével készült Inferno, meg persze a Mentőexpedíció, amely kapcsán Matt Damon hosszú hetekig forgatott „Etyekwoodban”. Közeledünk a Jeremy Irons fémjelezte Borgiák sorozat forgatási helyszínére – konkrétan a pápai rezidenciához, ahonnan az Irons által megformált szentatya a híveit köszöntötte a filmben –, miközben a Kaméleon és a Valami Amerika 2. című hazai filmek itteni forgatásáról is szó esik.

Kép
Korda Filmstúdió
Kép: kordafilmpark.hu

Instagram-gyanús időutazás a középkorba

És máris a középkori díszletvárosban vagyunk, ahol a vatikáni Szent Péter-bazilika bejárata mellett egy római Colosseum-részlet, egy Etyekre álmodott Barcelona, sőt még egy Rómeó és Júlia-erkély is helyet kapott – minden fából, fémből és hungarocellből, követ egyetlen építmény sem tartalmaz. Mégis mind meglepően valósághű, noha nagyrészt homlokzatok ezek, egy-két kivétellel, amelyeken belül szobát vagy épp börtönt is kialakítottak.

Az egyszer felépített városrészletek néhány éven át az időjárás viszontagságainak is ellenállnak, azaz több produkcióban, többször is újra felhasználhatók.

Az életnagyságú díszletvárosban gyorsan elröppen az élménytúra második félideje, amely egyben a fotózás ideje is. Kifelé sétálva érdemes a filmpark be-, illetve kijáratát is megörökíteni, az is szerepelt az egyik hollywoodi szuperprodukcióban – nem áruljuk el, melyikben, ezt lehet majd a helyszínen találgatni. Annak legalábbis, aki a nyomunkba lép, és felkeresi a Budapesttől alig 30 kilométerre, 35 hektáros területen fekvő filmes paradicsomot. A stúdió évekre előre be van táblázva produkciókkal, a filmparkba pedig várják a látogatókat, hogy – akárcsak mi – ők is leforgathassák a saját filmjüket.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti