A lottózás családi rítus, életre szóló játék

2020. 05. 11.

Sokan lennének annak a szerencsésnek a bőrében, aki a napokban jelentkezett az Ötöslottó történetének legnagyobb nyereményéért, a mintegy 6,4 milliárd forintért, miután március 28-án kisorsolták a számait. Mégis, hogy csinálta?

Kép: Freepik

Mint kiderült, a játékos évente mindössze néhány alkalommal ad fel szelvényt, és soha nem volt tudatos számkombináció-választó stratégiája. Most is véletlenszerűen kiválasztott számokkal játszott, és az internetről értesült róla, hogy nyert. Mindez gyökeresen ellentmond a lottótársaság korábbi nagynyertes statisztikáinak, miszerint a nyertesek többsége több éve, adott esetben több évtizede rendszeresen játszik, míg végül rámosolyog a szerencse és elviheti a főnyereményt.

Mekkora az esélye?

„Majdnem eltaláltam az Ötöst” – mondjuk, amikor több számunk is a kihúzottak közelében volt. Persze abba nem gondolunk bele, hogy ez a jelenlegi sorsolási mechanizmusban semmit sem jelent.

Ha nyerési esélyeinknek pontosan utána akarnánk járni, nem kellene mást tennünk, mint összeszámolni, hányféle számötös lehetséges. Ezt előttünk már többen is megtették: egyetlen számötöst megjátszva nyerési esélyünk – ha csak a főnyereményt tekintjük – nagyjából 1 a 44 millióhoz. Ebből is látszik, hogy a számok szabályosságára építő séma egyszerűen értelmetlen, mint ahogy az is, hogy a korábbi hetek kihúzott számötöseiből próbáljunk következtetni a következő heti eredményre – hiszen az egymást követő hetek húzásai függetlenek egymástól.

Egy kis számmisztika

Lottózni lelkesedésből érdemes, nem pedig számításból – túlokoskodni pedig semmiképp sem célszerű a játékot. Annak ellenére, hogy a legtöbb embernek vannak kedvenc számai, a lottóban mégsem érdemes összefüggéseket keresni. Persze örök favoritok azóta vannak, amióta a lottó mint játék létezik.

Pontos statisztikákkal rendelkezünk arról, melyek a leggyakrabban megjátszott számok. Ezeknek az emberek ösztönösen valamilyen többletjelentést tulajdonítanak, és úgy gondolják, nagyobb eséllyel hoznak szerencsét. Ilyen bűvös számok: a 3, 7, 13, 21, 66, 77.

És ha vetünk egy pillantást arra a számkombinációra, amelyet 1957 óta többször is kihúztak: 3, 75, 77, 66, 69, és összevetjük a leggyakrabban megjátszott számokkal, azonnal látni fogjuk, hogy még ha a szerencse vagy a véletlen műve is, de mégiscsak van alapja, hogy ezeket az emberek gyakrabban beikszelik. Erre a jelenségre már létezik egy pszichológiai elmélet is, amelynek „hideg-meleg számok elmélete” a neve. Eszerint csak azokat a számokat érdemes megjátszani, amelyeket régóta nem húztak ki – ezek volnának a hideg számok. A meleg számok pedig azok, amelyek hajlamosabbak nyerőkombinációt alkotni.

Ki hogyan játszik?

Az ismerőseink körében végeztünk egy kis kutatást azzal kapcsolatban, ki, milyen számokat és miért tesz meg a lottón. A legtöbb megkérdezett – mint ahogy azt előre sejtettük is – élete fontos számaival játszik: születési dátumokkal, szerencsés napokkal, találkozások és évfordulók időpontjával. Mivel ezek a számok már egyszer szerencsét hoztak nekik, hisznek benne, hogy ezúttal sem okoznak majd csalódást. Csak ki kell várni.

Az egyik ismerősöm a munkahelyén szervezett hatfős lottóbrigádot, amelyet csak akkor hívnak életre, ha kiemelkedően magas a nyeremény összege. Ilyenkor mindenki mond egy számot, és azt játsszák meg. „Számválasztásunkat egyértelműen életünk jeles eseményei adják: gyermekeink, közeli hozzátartozóink születési dátumai, életkoruk, saját születési adataink és a már bevált szerencseszámaink” – mondják.

„Mi nem lottózunk rendszeresen – mondja a 32 éves Imi és nála egy évvel fiatalabb felesége, Rozi. – Inkább, amikor alkalom van, például születésnap vagy péntek 13. Vagy amikor nagyon nagy már a nyeremény. Kétféle szelvényt töltünk ki: egyet random ikszelünk össze-vissza, egyet pedig az úgynevezett »családi számokkal«. Az utóbbi időkben kezdünk áttérni az online lottózásra.”

„Bár valójában sose bízunk benne, hogy nyerünk, mégis körülbelül abban az időben, amikor a sorsolás van, mindig összenézünk nevetve, hogy na, biztosan most húzzák ki a számainkat.”

A 78 éves Erzsi néni évek óta minden héten lottózik. „Szerintem már akkor lottóztunk, amikor még élt a férjem. És most még a járvány alatt is. A gyerekeimet kérem, hogy menjenek és vegyenek szelvényt, de ők sokszor online lottóznak. A számaim pedig évek óta változatlanok. A család ki szokott nevetni, de sose lehet tudni. Mindig azt mondom: egyszer csak megsegít a jó Isten és vehetek a pénzből egy házat a gyerekeknek.”

A 28 éves Ingrid családjában a lottózás szép élményként maradt meg, amelynek máig vannak hagyományai náluk: „A testvéremmel régebben mindig arról ábrándoztunk, hogy ha a szüleink elhoznák a főnyereményt, mit kezdenénk vele. A családunkban mindenkinek megvan a maga szokása: anyukám születési dátumainkkal játszik, én vegyesen, vagy születési dátumokkal, vagy pedig teljes mértékben a megérzéseimre hagyatkozok. Amelyik számra éppen ráfókuszál a szemem, vagy ami éppen eszembe jut, azt jelölöm be. Én szívesebben használom az online alkalmazást, anyukám a mai napig a hagyományos papír alapú lottót választja, a párja inkább online lottózik.”

A koronavírus miatti bezártságban a fiatalok és idősek számára a lottózás olyan szórakozási formává és örömforrássá vált, amelyet – sok mással ellentétben- nem kellett a járvány miatt száműzni az életükből. A Szerencsejáték Zrt. a #maradjotthon mozgalom jegyében és játékosai egészségének védelmében felhívja a figyelmet arra, hogy játékainak nagy része digitális formában is elérhető. Aki teheti, most otthonról sorban állás nélkül, csupán néhány gombnyomással adja fel virtuális szelvényeit a Szerencsejáték Zrt. online felületén, vagy SMS-ben az Okoslottó nevű mobilalkalmazás segítségével.

Támogatott tartalom.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek