Van hova fordulni a kapcsolati erőszak áldozatainak

„Ha a párod bántana, tudnád, kihez fordulj segítségért?” – hangzik a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet legújabb kampányának szlogenje, amely elsősorban arra igyekszik rávilágítani, hogy van hova fordulni krízis esetén.

A kapcsolati vagy családon belüli erőszak olyan téma, amiről akkor is minél többet kell beszélni, amikor már azt gondoljuk, hogy a könyökünkön jön ki. Definíció szerint a kapcsolati avagy családon belüli erőszak az, amikor egyik családtag olyan cselekedeteket hajt végre, amelyekkel testi, lelki, anyagi vagy jogi dominanciát gyakorol a másik fél fölött. Persze ennél a spektrum jóval szélesebb, hiszen vannak olyan egyéb viselkedésformák, amelyekről szintén tudni kell: ilyen az érzelmi elhanyagolás, az izoláció, a megfélemlítés vagy a lelki bántalmazás. Egy bántalmazó kapcsolat nagyon mélyen tudja érinteni az áldozat önbecsülését, önértékelését, és nehéz arról beszélni, hogy mi lenne a jó lépés, mert ugyebár kívülről könnyű okosnak lenni. Azzal azonban egy kívülálló is sokat tud segíteni a kapcsolati erőszak elleni harcban, ha hitet tesz amellett, hogy az erőszak semmilyen formánban nem tolerálható.

Magyar Ökumenikus Segélyszervezet az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával idén újra a kapcsolati erőszak ellen kampányol, s arra hívja fel a figyelmet, hogy annak minden formája elfogadhatatlan, és igenis van segítség az áldozatok számára.

Az Ökumenikus Segélyszervezet a prevenciótól az azonnali kríziskezelésen át egészen a reintegrációs és anonim tanácsadó szolgáltatásokig nyújt ellátásokat, működtet programokat az ország több pontján.

2013 óta minden évben országos kampányt indít, amelyek célja a szemléletformálás és a megelőzés, illetve hogy az áldozatok és a hozzátartozóik, a közvetlen környezetükben élők felismerjék: az, ami velük vagy körülöttük történik, nem elfogadható, és joguk, lehetőségük van arra, hogy segítséget kérjenek. 2020-as szemléletformáló kampányukban nagy hangsúlyt fektetnek az online tanácsadásra is:

Az érintettek az aszeretetnemart.hu internetes oldalon találhatnak információkat az elérhető segítségről.

A kapcsolati erőszak elleni küzdelemhez több mint 3 milliárd forint uniós fejlesztési forrás mellett az Emberi Erőforrások Minisztériuma is jelentősen hozzájárul, többek között azzal is, hogy az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) költségvetési támogatását tavaly 150 millió forinttal emelte, és folyamatosan bővíti az intézményrendszert is. 

A kapcsolati erőszaknak semmi köze az aktuálpolitikához

„A kapcsolati erőszak nem magánügy. Attól, hogy valami a zárt ajtók mögött történik, ugyanúgy bűncselekmény, mintha mindenki látná” – mondta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára az Ökumenikus Segélyszervezet kapcsolati erőszak ellen szervezett kampányának február 17-i nyitóeseményén. Hozzátette, hogy elsősorban a megelőzésre kell törekedni, tudatosítani kell az áldozatban is, hogy a bántalmazás nem az ő hibája, nem szabad erről hallgatni, mert a helyzet idővel csak romlani fog. Hangsúlyozta, hogy mindnyájunknak egy jelzőrendszer részévé kell válnunk, az erőszakot észre kell vennünk, nemcsak a gyermekvédelemben dolgozóknak, pedagógusoknak, orvosoknak, hanem mindenkinek, akár a szomszédnak és a médiában dolgozóknak is. Mint mondta, fontos, hogy az áldozatok tudják, mindig van segítség, és olyan szállás, ahová be tudják fogadni őket a szakemberek.

Kép

Kép: Freepik

Az államtitkár szerint konkrét számokat kell ismertetni, nem pedig egyoldalú tájékoztatást nyújtani a kapcsolati erőszakról, illetve ahelyett, hogy aktuálpolitikai célokra használnák a tragikus eseményeket, a médiának és a közszereplőknek arra kell felhívniuk a figyelmet, hogy rengetegen dolgoznak az országban mindennap, hogy megelőzzék a kapcsolati erőszakot, és segítsenek az áldozatoknak.

A 0680 205520-as számon hívható telefonszolgálat mellett olyan intézményeket is működtetnek, ahol mindenféle stigmatizálás nélkül juthatnak hozzá a bántalmazottak a gyors és szakszerű segítséghez: hét kríziskezelő ambulancia, húsz krízisközpont, nyolc titkos menedékház, huszonegy félutas kiléptető ház (az újrakezdéshez ideális ingatlan, amelyben öt évig lakhatnak) áll az érintetteknek rendelkezésére.

Az összetört önbizalom újraépítése

„A napjainkban folyamatosan a címlapokra kerülő esetek is bizonyítják, milyen fontos a szemléletformálás, a megelőzés és a segítségnyújtás a kapcsolati erőszak kapcsán” – ezt már Rácsok Balázs, az Ökumenikus Segélyszervezet szociális igazgatója mondta a sajtótájékoztatón. Felhívta a figyelmet a nap 24 órájában ingyenesen hívható (0680 205520-as telefonszám) Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatra is, amely segíti és koordinálja az áldozatok felvételét és eljutásukat a krízisközpontokba vagy a titkos menedékházba.  

„Fontos, hogy az érintettek megértsék és elhiggyék, hogy a bántalmazás nem az ő szégyenük, és hogy joguk van segítséget kérni és elvárni. Meg kell érteniük, hogy a kilátástalannak tűnő helyzetekből is talpra állhatnak, és jó esélyük van arra, hogy a gyerekeiket megkíméljék a további hányattatásoktól” – mondta az igazgató, s elárulta: egy-egy ilyen nehéz helyzetből csak rengeteg munkával és kibeszéléssel lehet kitörni, de a legtöbb esetben a csend, pusztán a meghallgatás is sokat segíthet abban, hogy a bántalmazott őszintén megnyíljon.

A Segélyszervezet célkitűzése, hogy a következő hetekben minél többekhez eljusson az információ, hogy hova fordulhatnak, ha kapcsolati erőszakot tapasztalnak.

A kampányban plakátokon, szórólapokon és egyéb hirdetéseken túl nagy szerepe lesz a közösségi médiának is, ahol bekapcsolódnak a segélyszervezet önkéntes sztárjai is. (A sajtótájékoztatón részt vett a Segélyszervezet egyik legtöbb közösségi médiás követővel rendelkező önkéntese, Iszak Eszter műsorvezető is, aki a következő hetekben kiemelten segíti majd a szemléletformáló kampányt saját felületein és a médián keresztül). A sajtótájékoztató végén Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatója bemutatta azt a Móricz Zsigmond körtéren elhelyezett interaktív plakátot, amely a „Ha a párod bántana, tudnád, kihez fordulj segítségért?” felirattal szembesíti és gondolkodtatja el a járókelőket a kapcsolati erőszak veszélyéről.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti