Zöld esküvők – Házasság a környezettudatosság jegyében

Az Amerikából indult greenwedding, azaz „zöld esküvő” gyakorlata hazánkban is hódít. Lényege a természetesség, a költséghatékonyság, az átgondoltság, az ökológiai lábnyom csökkentése, de fontos pillére a szociális empátia gyakorlása is. Első hallásra talán nehéz elképzelni, hogy egy esküvőn mégis hogyan valósulhat meg a környezettudatosság, pedig valójában nagyon is kézenfekvő megoldásokról van szó. Cikkünkben házaspárok személyes történeteivel és „zöld” tippekkel járulunk hozzá nagy napod megvalósításához.

Kép: Freepik

Az esküvő és a lagzi sokak számára egyet jelent a fényűzéssel (limuzin, galamb- és pillangóröptetés, méregdrága ruha, kastélybérlés, tűzijáték). Vannak, akik ilyenkor kifejezetten fontosnak érzik, hogy prezentálják a rokonságnak: tessék, itt vagyunk, ennyire boldogok vagyunk, ma semmi sem drága – de hát nincs is ezzel semmi baj, hiszen ahány pár, annyiféle ízlés és igény. Vannak, akik inkább szolidabb keretek közt ünnepelnek – ennek oka nem a zsugoriság, inkább a tudatosság és a környezetvédelem. Több hazai esküvőszervező szerint a greenwedding egyre szélesebb körre jellemző lesz nemcsak 2020-ban, hanem a rá következő években is, ugyanis a fenntarthatóságra törekvés olyan globális és létfontosságú jelenség, ami mostantól az esküvők világát sem kerülheti el.

„Fontos, hogy másoknak is örömet szerezzünk”

„A ruhám természetes anyagokból készül, Bálint Sára, a Bridalwear tervezője varrja, akinek egész kollekciói vannak antik csipkéből. A gyűrűink kőből, itthon készültek egy manufaktúrában. A meghívót én magam terveztem, és online küldtük ki. A templomi esküvő és a vacsora helyszíne Budapesten lesz, így sokan tömegközlekedéssel is tudnak jönni. A vacsorát anyukámék kertjébe tervezzük, bérelünk sátrat, asztalokat, székeket, tányérokat – mindet újrahasznosítható anyagból. A vacsora hozzávalóit a helyi piacról szerezzük be, és mi fogjuk elkészíteni a fogásokat is. Ami a dekorációt illeti: olyan dolgokból alkotok, amik már megvoltak itthon, vagy amiket kölcsön kapunk a családtól (a befőttes és bébiételes üvegek kiválóak asztaldísznek: készíthető belőlük csipkével díszített váza vagy mécsestartó). A virágkreációkat a lagzi után egy idősek otthonának adjuk, mert fontos számunkra, hogy a mi nagy napunkkal másoknak is örömet szerezzünk. A gyerekeknek újrahasznosított papírra nyomtattam színezőt, s az én régi ceruzáimmal színezhetnek, ha unatkoznának. Köszönőajándékok helyett mi inkább adományozunk az egyetlen hazai gyermekhospice háznak.” (Zsófia)

„A párom és én a magyar átlagnál szerintem jóval környezettudatosabban élünk, éppen ezért szerettük volna, ha szemléletünk és életmódunk az esküvőnkön is tükröződik. Újrahasznosított papírból készültek a menü- és az ültetőkártyáink, a meghívókat pedig kis üvegcsébe tettük. Köszönőajándéknak süteményt sütöttem, de nem nejlonba, hanem komposztálható dobozokba tettem, amiket facsipesszel zártam le.” (Eszter)

„A lagzinkon az ételeket részben termelői alapanyagokból készítette a Szimpla Háztáji étterem. A szóda és a sör visszaváltható üvegben érkezett, kizárólag kézműves gyümölcsleveket hozattunk, kézműves pékségből származott a kenyér, és természetesen vegetáriánus menüt is kínáltunk a vendégeknek. Magam készítettem régi befőttesüvegekből az asztalokra „vázát”, amelyekbe őstermelő kertjéből kapott aranyesőágakat tettem díszítésképpen.” (Imola)

„Egy családi barátunk esküvőjén az ültetőkártyák nagyméretű szárított, préselt falevelekből készültek, az asztalokat mohával, rezgővel és fával dekorálták. A köszönőajándék náluk virághagyma volt, amely mellé a „Végy egyet, locsold és nézd, hogy nő a szerelmünk” felirat került.” (Finta Zsófia esküvő- és rendezvényszervező, Sophie&BA)

Kép

Kép: Freepik

„Ismerek egy esküvői filmest, aki elhivatott környezetbarát. Már nem is vállal olyan eseményt, ahol galambröptetés vagy tűzijáték van, és plusz kedvezményeket ad a zöldesküvőt képviselő pároknak. Szimpatikus irány!” – mondja Varga Barbara esküvőszervező, a BARA Wedding alapítója, aki szerint szívet melengető látni, hogy a környezettudatos párok mennyire boldogok és hálásak, hogy az elveikből nem kell engedniük, illetve hogy a mindennapjaikra jellemző környezettudatos attitűdjüket az egybekeléskor is meg tudják élni. Továbbá örömmel tapasztalja, hogy a házasodni vágyók nyitottak: akik „sima” menyegzőt szeretnének, azok is szívesen veszik a környezetbarát esküvői tanácsait, és alkalmaznak belőle jó párat.

További „zöld” tippek Varga Barbara esküvőszervezőtől:

Kereshetünk olyan helyszínt, amelynek működtetői maguk is fontosnak tartják a környezetvédelmet, és fenntartható vendéglátást folytatnak.

Cserepes virágokat – például cserepes levendulát – is használhatunk az asztali dekorációhoz, de elérhetőek manapság a művészien elkészített papírvirág-dekorációk is, amelyek egy részét bérelni lehet.

Az élővirágokból készült csokrokat az esküvő után küldjük el komposztálásra, vagy ajándékozzuk tovább egy gyerekotthonnak, idősek otthonának vagy egy kórház recepciójára.

Díszítsünk bátran kővel, fával, fémmel, üveggel – ezek sosem mennek ki a divatból!

Szép látványt nyújthat egy-egy origami-zuhatag is: hajtogathattok vagy vásárolhattok darumadarakat újrahasznosítható papírból, és felfűzhetitek őket.

A menyasszonytáncon kapott pénz egy részét vagy a köszönetajándékra szánt pénzt az ifjú pár felajánlhatja támogatási céllal különböző szervezeteknek, alapítványoknak.

Ha nem akarunk lemondani a léggömbökről, legalább lebomló lufikat szerezzünk be – ám azt tudni kell, hogy lebomlásuk előtt ezek is károkat okozhatnak a kisebb állatoknak.

Ne használjunk műanyag szívószálat! Ha mégsem szeretnénk mellőzni, akkor van papír- vagy bambuszszál helyette. A tányérok és poharak esetében is kerüljük a műanyagot; a megmaradt süteményeket se műanyag dobozba, hanem inkább papírdobozkába csomagoljuk el a vendégeknek!

A meghívók esetében is használhatunk újrahasznosított papírt, kereshetünk a nyomtatáshoz zöldnyomdát, de a leginkább környezetbarát megoldás, ha online esküvői meghívót készíttetünk.

Köszönőajándékként használhattok magpapírokat is (a képeslapra applikált magpapír-forma könnyedén eltávolítható, és földbe, cserépbe ültetve a benne lévő fűszer- vagy virágmagok kikelnek), de remek meglepetés a virághagyma vagy minden olyan, ami természetes: méz, lekvár, levendulazsák, bioszappan.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti