Volt egyszer egy ember, szakálla volt kender...

Volt egyszer egy ember, aki... – kezdi egy tetszőleges asztaltársaságnál egy tetszőleges valaki, és hirtelen mindenki más elhallgat, és mindegy, hogy egy személyes sztorit mond el, egy viccet vagy egy hagyományos történetet. „Emlékeztek, amikor a Jóska...?“ Odafigyelünk.

Kép: Publicdomainpictures

Az emberek nagyrésze vizuális típus, de talán pontosabb így fogalmazni: történetekben gondolkodunk. Irodalmon a költők magánéletének nyalánkságait jegyeztük meg, Newtonnak pedig vagy tudjuk a törvényeit, vagy nem, de esetéről az almával mindnyájan hallottunk, és az már egészen lényegtelen apróság, hogy valóban megtörtént-e.

Ahol történet van, ott kapcsolódunk, és amivel kapcsolódunk, az a történet belénk épül. Az emberiség ősi történetei pedig sok szempontból kísértetiesen hasonlítanak egymáshoz.

Ha csak a kedvenc filmjeinkre gondolunk, nagyjából mindegyik sztori ugyanazokra az alaptörténetekre vezethető vissza.

- A világban eluralkodik a káosz, jön egy szörnyeteg/gép/maffia, a hős pedig nagy viszontagságok árán megmenti az emberiséget.

- Két szerelmest elszakítanak egymástól, a végén pedig egymáséi lesznek – vagy nem.

- Van egy fickó, aki mindenkiből bohócot csinál, mi pedig önfeledten kacagunk a mozivászon előtt, és örülünk, hogy nem mi vagyunk az, akiből hülyét csinál...

Gondoljunk csak legnépszerűbb karakterszínészeinkre: Bruce Willisre, a Hősre, Di Caprióra, a Szépfiúra, vagy Jim Carrey-re, a Bohócra. Ha nevetünk, ha sírunk: ez élmény katartikus.

Pedig ezek az ősi történetek nem csak szórakoztatnak.

A gyermeket sem csupán elaltatni akarjuk a mesékkel, hanem azt is szeretnénk, hogy a világból többet megismerjen a mesék által.

Ha pedig a mesék a jóról és a rosszról, a túlélésről és a kitartásról ennyi ezer éven át képesek voltak szóbeliségben hagyományozódni (majd egy ponton valaki leírta őket), akkor bízvást mondhatjuk: sokat adhatnak nekünk.

A történetmondók ma újra fontosak

Ezen a ponton lép be a képbe egy régi-új mesterség: azok, akik búvópatakként mindig jelen voltak minden kultúrában, hol alacsony, hol magas társadalmi megbecsülést élvezve. Regösök, lantosok, énekmondók, bárdok, történetmesélők, krónikások, mesemondók – angolul storytellers, és manapság talán ez írja le őket a legjobban. A történelem során korántsem csak az volt a szerepük, hogy névnapi köszöntőket írjanak és lejegyezzék a győztesek tetteit. Ők, a minden közösségben megjelenő tehetséges mesemondók adták tovább az adott kultúra identitásához kapcsolódó mítoszokat, eposzokat, legendákat – és a népmeséket is, amelyek az egyén szintjén ábrázolják a világ működését.

Most, a 21. században ismét egyre inkább a látószögünkbe kerülnek a mesemondók. Nemzetközi szövetségeket alkotnak (FEST mint Európai Mesemondó Szövetség, etc.), különféle képzéseket, konferenciákat, fesztiválokat és mesemondó alkalmakat szerveznek (pl. Hetedhét Hatvan Népmesefesztivál, Pünkösdi mesenap stb.), és segítenek a fiatal tehetségeknek, akik felismerik magukban, és ki is mondják: mesemondók. Történetmesélők.

Az elmesélt történetek és mesék hallgatása – szemben a (képes)könyből való felolvasással és a filmekkel – olyan tudatállapotot idéz elő, amelyben a saját belső képeinkkel jelenítjük meg a történetet, az alkotó fantáziát aktívan használva, és a mesei kódokat elraktározva olyan helyzetekre, amikor arra majd szükség lehet.

Használatban van a jobb agyfélteke, amelyet sokszor túl kevéssé foglalkoztatunk a rohanó életritmusunkban, amikor a napi betevőért kell dolgozni. Ráadásul maga a mesélés pozitív hatással van a mesélőre magára is.

Kép: Walter Firle: A mesekönyv, 1929​​​​​​​

Magyarországon ma – szerencsére – szintén egyre nagyobb figyelem fordul a mesék felé, és többféle szempontból közelítjük meg a meséket, egyúttal azok elméleti vagy gyakorlati előlnyeit kihasználva. Annyira felkapottá váltak maguk a mesék is az utóbbi néhány évtizedben, hogy olykor alig győzünk kiigazodni a mesefoglalkozások irányzataiban.

A mesemondást tanulni is lehet

A hagyományos magyar népmesemondás évszázadok óta jelen van a kultúránkban, és számos nagy formátumú mesemondóról készült már kutatás. Akkreditált képzésként elvégezhető a Hagyományok Háza szervezésében, és több mesemondó társaság is kinőtt már a kurzust elvégző csoportokból. Az oktatók közül talán a legismertebbek: Berecz András mesemondó és Agócs Gergely néprajzkutató.

Zalka Csenge Virág a nemzetközi mesemondók világát népszerűsíti mesemondó alkalmakkal és rendezvényekkel. Foglalkozik a mesék és a kortárs kultúra összefüggéseivel, és az állami gondozottakkal foglalkozó paloznaki Meseközpontban képezi a mesemondó önkénteseket. Angol és magyar nyelvű blogján a mesemondás mint hivatás és foglalkozás szakmai részleteibe is beavat.

Budapesten most már évente van egy Mítoszok Csatája nevű rendezvény is, amelyen felnőtt közönségnek mesélnek a mesemondók mítoszokat, közelebb hozva azokat a mai emberhez (legközelebb 2019. november 13-án 19 órakor lesz Mítoszok Csatája a Premier KultCaféban).

A meseterápia kitalálói és oktatói: Antalfai Márta pszichológus, aki munkacsoportjával tanítja módszerét, és Boldizsár Ildikó, aki a Methamorphoses meseterápia-módszer megalkotója és oktatója. Az ő nyomukban kezdték Magyarországon a meséket felhasználni a sebzett lelkek gyógyítására (klinikai meseterápia), vagy egyszerűen képességeink kiaknázásának segítőeszközeként (alkotó-fejlesztő meseterápia). Ma már ezen a területen is többféle képzés közül lehet választani: (pl Metamorphoses Meseterápiás Módszer, Ligetszépe Meseterápiás Módszer)  

Kádár Annamária a mesepszichológia úttörője, a mesék és az érzelmi intelligencia közti összefüggések kutatója és alkalmazója, előadásokat tart sok helyen a Kárpát-medencében, és blogot is ír.

Bajzáth Mária a mesepedagógia kutatója és alkalmazója, és remek mesegyújteményeket állít össze tematikusan vagy különböző korosztályoknak. A mesepedagógiában a rendszeres mesemondás mellett a közös mondókák, ének, tánc is nagy hangsúlyt kapnak.

A történet, a mítosz, a mese a világ megértésének eszköze. A hagyományok átadásának királyi útja.

A belső erőnket és az érzelmi intelligeniciánkat, egyúttal a boldogságra való esélyünket tápláló csodaszer, amelynek közösségteremtő és gyógyító ereje hatalmas. Olvassunk mesét, hallgassunk mesét, és meséljünk sokat egymásnak! Ha pedig szerencsénk van eljutni egy mesemondó alkalomra, sose habozzunk.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti