„Kint vagyunk a vízből”, avagy csodák bukkannak fel a vizek mélyéről az aszály miatt
Görögország idén nyáron egy új turisztikai ötletet fog bevetni az utazók örömére, amely újszerű módon értelmezi a múzeum fogalmát. Egyik víz alá került városukhoz, a bronzkori Pavlopetrihez üvegpadlós hajókon szállítják majd az érdeklődőket, és az elsüllyedt hajóroncsokat, a tengerbe zuhant repülőgépek maradványait a hobbibúvárok is körülúszhatják a víz alatt. Azonban nem minden olyan nevezetesség meglátogatásához kell búvárruhába bújnunk, amelyek a történelmi viszontagságok során elsüllyedtek. Az elmúlt évek szárazsága olyan régészeti leleteket, bizarr és izgalmas felfedezéseket hozott a felszínre, amelyekről nem is álmodtunk.
A jógázó szerzetes és a buddhista templom
2011 májusában egy több mint egy évszázada víz alatt heverő császári sír emelkedett ki a habokból a kelet-kínai Csiangszu tartományban. A mauzóleum akkor került a mélybe, amikor a Sárga-folyó váratlanul kilépett a medréből és egyesült a Huaj-folyóval. Érdekes, hogy a kínai hatóságok a síremlék állagának védelmében további vizet igyekeznek pumpálni a létrejött tóba, miközben még egy vízelnyelő is ellenük dolgozik.
2022-ben a Jangce folyó alacsony vízállása miatt egy egész sziget került a felszínre, amelyen ősi szobrok állnak, köztük egy boltozat alatt jógaülésben ülő szelíden szemlélődő szerzetesé, aki olyan természetességgel emelkedett ki a vízből, akár Aphrodité.
2019-ben Thaiföldet sújtotta az extra mértékű szárazság. Az ország középső részén húsz évvel ezelőtt egy egész buddhista templom süllyedt el a körülötte épült faluval együtt a helyi gát megépítése miatt. Amikor az egész település felszínre került, zarándokok kezdték felkeresni a szellemfalut, és látogatásukkal igyekeztek kifejezni a gát építéséről szóló döntéssel kapcsolatos ellenérzésüket. A látogatók száma önmagában képviselte a lakosság véleményét, amit ki sem kellett mondaniuk. A Vat Nong Bua Jai Templom az elsüllyesztése előtt fontos közösségi tér volt az itt élők számára, az aszály miatti felbukkanása pedig úgy hatott a lakosokra, mint valami üzenetet hordozó földöntúli jelenés.
A spanyol Stonehenge és Dél-Európa kincsei
2022 nyara egész Európa számára esőhiányos, forró, napsütéses évszak volt. Portugáliát annyira sújtotta az aszály, hogy a legelők szinte kiszáradtak, és az állatok éhesen sínylődtek a kiégett mezőkön. A csapadék hiánya miatt azonban egy duzzasztógát kiszáradt medréből mesébe illő módon felbukkant egy egész falu, Vilarinho das Furnas. Nyáron az egész medret száraz lábbal be lehetett járni, a turisták még a romok közé is bemerészkedtek, és bejárták a vízjárta templomot. Az 1969-ben elsüllyedt kis hegyi falu falai ma is állnak, a tetőket azonban elvitte a víz.
A tavalyi nyár alatt a víztározók töltöttsége Spanyolországban is szélsőséges módon lecsökkent, és az alacsony vízállás miatt felszínre került a „spanyol Stonehenge” nevű történelmi lelet.
Ez a sajátos elrendezésű pogány imahely Krisztus előtt 5000-ben épült, és 1963-ban merült el egy Franco tábornok által kezdeményezett víztározó-építés miatt.
Az építkezés akkoriban hirtelen áradást okozott, és azóta összesen négyszer vált újra láthatóvá a kövekből álló zarándokhely. A spanyol Stonehenge több tucat, körben elhelyezkedő kőtömbből álló alkotás, amely eredetileg a Guadalperal Kőkör nevet viselte. A majdnem 150 darabból álló építmény egész nyáron vonzotta a turistákat, és bár az építésekor valószínűleg a Napnak hódoltak itt, ezúttal inkább az esőre vágyódtak a kövek szerelmesei, és esőért imádkoztak a szellős szentélyben. Az utazási irodáknak annyira látókörébe kerültek a maradványok, hogy utakat kezdtek szervezni az azokat felfedezni vágyók számára.
Az olaszországi Pó folyó („vized hatalmas, száguldó…” – írta róla a folyó szerelmese, Petrarca) vízszintjének alacsony állása hetvenéves rekordot döntött meg 2022-ben. A folyó helyenkénti teljes kiszáradása szomorú látványt nyújtott, ám az apály kincseket és régi rejtélyekre adott válaszokat tárt fel: ezen a nyáron egy teljes német tankot és elsüllyedt teherhajók roncsait.
Júliusban egy antik híd romjai kerültek elő a római Tiberis (mai nevén Tevere) folyóból, a tudósok feltételezései szerint még Néró császár korából. A híd valószínűleg a stadionhoz vezetett, és a mai Vatikán területén állt.
Az angliai csodakerttől az antarktiszi rejtély megoldásáig
Az Egyesült Királyságban szintén egy izgalmas felfedezés előidézője lett a hőhullám.
Egy drónfelvétel segítségével virágzó, 17. századi kert került elő egy elhagyatott tágas, füves rét alól, mivel a hőség kiégette a fölötte lévő rövid gyökerű gyepet.
Az 1699-ből származó művelt kert egykor virágágyásokkal és kacskaringósan romantikus, gyönyörűen bonyolult ösvényekkel volt tele, Devonshire első hercege, William Cavendish számára tervezték. A Great Parternek nevezett bokros-cserjés kertet kaviccsal újjá lehetne teremteni, ha a fű helyreáll, mondta a BBC-nek Steve Porter, a Chatsworth kert- és tájképi vezetője.
Az USA-ban elterülő Mead-tó szintén megszenvedte a száraz nyarat, amely kísérteties és hátborzongató titkait tárta föl. Egy elsüllyesztett hordóból meggyilkolt ember teteme került elő, majd ahogy tovább apadt a tó vize, egyre több hasonló holttestet vetett ki magából a víz. A hatóságok azt feltételezték, ezek a személyek, akik eltűntként voltak nyilvántartva, a helyi maffia áldozataivá válhattak, és majdnem sikerült őket örökre eltüntetni.
Texasban, a Dinosaur Valley State Parkban egy folyó medrében az aszály 113 millió éves lábnyomokat tárt fel, amelyeket vélhetőleg egy acrocanthosaurus hagyott. A híradásokból úgy tűnik, a méretes állat valóban „mély nyomot hagyhatott”, ha azt ennyi év víz- és üledékviszontagsága sem tudta eltüntetni.
2022-ben a zsugorodó antarktiszi jég segített megoldani a tengeri felfedezők történetének egyik rejtélyét. Egy dél-afrikai kutatóhajó az enyhe idő segítségével megtalálta Sir Ernest Shackleton Enurance nevű hajójának roncsait 3000 méterrel a víz alatt. A hajót 1915-ben ejtette csapdába a sarki jég, majd össze is zúzta a hajót, amely egy idő után méltóságteljesen a mélybe süllyedt.
A kapitány hidegvérének és elszántságának köszönhetően a teljes legénység túlélte a katasztrófát, miután hónapokig sodródtak a jégtáblákon, és vérre menő csatákat vívtak a rozmárokkal.
Végül a hajó mentőcsónakjaival eleveztek Elephant Island-re, majd South Georgia Island-re (1330 km), és ott segítséget kértek. A roncs védett történelmi helyszínnek minősül, így nem bolygatható.
A Rajna, a Duna és a Tisza „adta vissza”
A németországi Rajna folyó éhségkövei is kiemelkedtek a vízből tavaly, amelyek az évek során előforduló éhínségeknek és válságoknak állítanak emléket. A köveken az 1947-es, 1959-es, 2003-as és 2018-as évszámok láthatók.
2022 nyarán a Dunából is előbukkant egy második világháború alatt elsüllyedt hadihajó maradványa. A története egyelőre még nem ismert, annyi biztos, hogy a háború vége felé került a homokfenékre, és egy percig sem zavarta meg a későbbi hajók útját, amelyek a mellette fekvő vízi ösvényen haladtak el, mit sem tudva az ottlétéről.
Egy kis magyarországi települést, Cibakházát az apadó Tisza tavaly nyáron egy szigettel ajándékozta meg, amely egész évszakban a helyiek körében aratott töretlen népszerűségét élvezte. A sziget méreténél csak a híre lett nagyobb, és a helyi vízi turizmus fellegvárává vált, valamint növelte Cibakháza területét, anélkül, hogy harcolni kellett volna a terep megszerzéséért.
2022-ban a Duna titokzatos módon visszaadott egy elnyelt műtárgyat, Kolodko Mihály fiatal szobrászművész orosz katonai sapkát ábrázoló miniszobrát.
A street art művészet terméke, az orosz usanka először a Dunában végezte rövid művészi létét, miután egy ellenzője behajította a habokba. Az usanka később békalábat növesztett és kimászott a vízből, s mostanában a rakparton üldögél.
Felhasznált források:
- https://www.theartnewspaper.com/2021/05/17/a-vast-underwater-museum-greece-plans-to-open-shipwrecks-and-other-submerged-heritage-sites-for-visitors-to-explore
- https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2022/08/hetvegere-nincsenek-titkok-az-aszaly-miatt-sok-minden-kiderul
- https://english-alarabiya-net.translate.goog/life-style/art-and-culture/2022/07/24/The-Great-Parterre-Hidden-17th-century-garden-revealed-in-UK-amid-record-heatwave?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc
- Alfred Lansing: A Déli-sark foglyai
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>