Táncsics Mihály-díjat kapott Szám Kati, a Képmás főszerkesztője

2020. 03. 16.

Kreativitás, kitartó szorgalom és példaértékű erkölcsi tartás – ezek jellemzik Szám Kati személyiségét, és ezek teszik maximálisan alkalmassá a Képmás magazin főszerkesztői feladataira közel 15 éve. A többször megújult Képmás közélet- és kultúraformáló médium: egyedi tartalmaival, letisztult stílusával, hagyományos európai értékrendjével már több olvasógeneráció elé állított követendő életelveket és példaértékű személyiségeket.

Szám Kati
Szám Kati

Szám Kati - Kép: Páczai Tamás

Szám Kati Budapesten született 1968-ban. Magyar-történelem szakos tanári oklevelet szerzett 1991-ben az ELTE tanárképző főiskoláján, majd kiegészítette tanulmányait a Janus Pannonius Tudományegyetem magyar nyelv és irodalom szakán, és 1995-ben középiskolai tanári diplomát szerzett. De nem a tanári pályán, hanem az újságírás világában kamatoztatta tehetségét. Újságírói képzettséget a Komlósi Oktatási Stúdió írott sajtó szakán szerzett 1997 és 1999 között. 2003-ig több lap munkatársa volt.
2003-ban a Képmás magazin szerkesztő-újságírója lett, majd 2005. december 1-től egészen napjainkig főszerkesztőként irányítja a havonta megjelenő magazint. Pedagógusi képesítését is kamatoztatta: többször tanított kommunikáció szakos hallgatókat, legutóbb a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen tartott előadásokat egy szemeszteren át. Közben háromszoros anyuka lett: két lánya és egy fia ma már felnőtt, de fiatal nagymamaként újra átélheti a kisgyerekek közelségét.
Az elmúlt két évtizedben jó arányérzékkel egyensúlyozott az anyai és az újságírói hivatás között, biztató példaként minden fiatal nő számára, aki szeretné összeegyeztetni anyai és tanult hivatását.

Képmás magazin: médium és közösség

Szám Kati tehát 15 éve a Képmás magazin főszerkesztője. Munkássága alatt a Képmás bebizonyította, hogy a női olvasókat nem csak a divat és a receptek érdeklik, és azt a nézetet is megcáfolta, hogy a magazinolvasók többnyire nők – a lapot csaknem ugyanolyan arányban olvassák férfiak is. A Képmás nemcsak kommunikációs csatorna, hanem egy szerkesztő-újságíró közösség is, amelynek fókuszában a család és az európai értékek állnak.

A Képmás magazin Szám Kati főszerkesztése idején vált havonta megjelenő, 100 oldalas magazinná; egy olyan érdekes, hasznos és szórakoztató kiadvánnyá, amely műfajának kereteit feszegeti, a tudomány és a művészet eszközeit is segítségül hívja, hiteles embereket szólaltat meg és értékeket mutat be, problémaközpontú szemlélettel.

Olvasói között feltűnően sok az előfizető, akik hiteles forrásként tekintenek a lapra. Legfontosabb témája a család, a párkapcsolat és a gyereknevelés. 16 000-es példányszámával közel 43–47 000 embert ér el, az előfizetők tekintetében pedig megelőzi versenytársait.

A Képmás sikertörténetéről Szám Kati egy korábbi interjúban így nyilatkozott: „Sikerült rácáfolnunk egy csomó előítéletre. Például arra, hogy egy női magazin csak a divatról vagy a főzésről szólhat, hogy bulvár nélkül nem lehet lapot eladni, hogy egy keresztény értékrendű kiadvány csak sekrestyeillatú, grafikai szempontból korszerűtlen réteglap lehet, amely csak a templomba járóknak szól.”

Kép

Szám Kati – Kép: Páczai Tamás

Hagyományos európai értékrend

A Képmás magazin többször megújult, és egyedi tartalmaival, letisztult stílusával, hagyományos európai értékrendjével erős újságíró- és olvasóközösséget épít. Ezeknek a megújulásoknak mindig Szám Kati volt a legfőbb hajtómotorja, aki kreatív ötleteivel hozzájárult az újratervezéshez, szorgalmas munkájával pedig a kivitelezéséhez. Tizenöt éves főszerkesztői tevékenysége során mindvégig támaszkodhatott Urbán András ügyvezető támogatására, és olyan kiváló kommunikációs szakembert sikerült megnyernie a magazin folyamatos fejlesztéséhez, mint Molnár-Bánffy Kata, aki a Képmás ügyét tulajdonosként is felvállalta.

 „Abban hittünk, hogy nemcsak híreket kell közölnünk, hanem hozzájárulni ahhoz, hogy az olvasóink értelmezni tudják a körülöttük lévő világot, és jobb emberek legyenek – vallotta egy interjúban. –  A saját kíváncsiságunk, a saját dilemmáink vittek minket előre hónapról hónapra, és ez ma is így van, ettől lesz hiteles valóság egy-egy cikk.”

Képmás-estek: közösségi és kulturális élmények

Az online és a nyomtatott sajtótermékeket kiegészítik a Képmás-estek, amelyek a magazin értékeinek élményalapú, interaktív megjelenési formái, és alkalmat teremtenek a személyes találkozásokra a Képmás közösségével. Az estek témáinak általában Szám Kati a kitalálója, és mindig ő vezeti a beszélgetéseket. Műsorvezetőként, kérdezőként nagy felkészültséggel és empátiával végzi feladatát, újabb bizonyítékát adva sokoldalúságának.

A Képmás-estek tematikája a családra, az emberi kapcsolatokra és a közösségre fókuszál, fontos eleme a művészi élmény, amely segít a témák komplexebb megközelítésében és érzékenyíti a közönséget.

Az ingyenes, tartalmas és egyenletesen magas színvonalú estek sikerét mutatja, hogy a Várkert Bazárban és a Hagyományok Házában rendezett események teltházasak, több száz fős törzsközönség jár az estekre. Ebben a sikerben nagy szerepe van Szám Kati személyiségének, az ő domináns és mégis szerény, empatikus jelenlétének a pódiumon.

Kép

Szám Kati – Kép: Páczai Tamás

Média a családért

A Képmás magazin szerkesztősége háromszor rendezett népesedési témájú szakmai konferenciát. Az első ilyen konferencián, 2006-ban megalapították a Családbarát Médiáért-díjat (amelynek nevét később Média a Családért-díjra változtatták). A díjat Szám Katinak és kollégáinak az a felismerése indította el, hogy a média nemcsak közvetíti a valóságot, hanem jelentős mértékben befolyásolja is. Olyan szakmai elismerést hoztak létre, amely bizonyítja, hogy a médiát jóra is lehet használni: a házasságkötések vonzóvá tételére, a válások számának csökkentésére, a gyermekvállalási kedv növelésére. Sikerült megnyerni ügyüknek olyan ismert, szilárd értékrend mentén tevékenykedő közéleti személyiségeket, mint például Dr. Kopp Mária, Dr. Aczél Petra és Keresztes Ilona. A Média a Családért-díj az évek alatt rangos elismerése lett azoknak az újságíróknak és szerkesztőknek, akik a nyomtatott, az elektronikus vagy online sajtóban következetesen kiállnak a családi élet értékei mellett. A díj odaítéléséhez és annak átadásához szükséges munka egész évben folyik, Szám Kati ebben is vezető szerepet vállal. A díj hátterét biztosító Média a Családért Alapítványnak Szám Kati tizenegy éven át elnöke volt, és ma is kuratóriumi tagja.

Így értékelte őt Dr. Aczél Petra egyetemi tanár, a Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézet igazgatója a Corvinus Egyetemen: „Tizenkét évvel ezelőtt ismertem meg Szám Katit. Ő már akkor tudta, hogy a médiának nemcsak havi lapszámai, szerzői, költségvetése és küzdelmei vannak, hanem küldetése is: kiállni azért, amit vall. Többnek lenni önmagánál. Így alakult meg a Média a Családért-díj, Szám Kati kezdeményezésére és gondozásában. Ő nemcsak kiváló szerkesztő, főszerkesztő és szerző, hanem szolgáló menedzser is. Nyitott és kész az újra, miközben mindig örök értékekért dolgozik. A Képmás az ő irányítása mellett vált még bátrabbá és elkötelezettebbé a család, a teremtő keresztény kultúra és a jövőbe néző értékelvűség képviseletében.”

Keresztes Ilona Prima Primissima közönségdíjas rádiós újságíró közel két évtizedes munkakapcsolatban áll Szám Katival, ő így jellemzi: „Kati kitartóan és rengeteg áldozatot vállalva építette a családbarát újságírás ösztönzéséért és elismeréséért létrehozott díjat, annak presztízsét, támogatottságát. Ez a munkája látványos eredménnyel jár. Ő maga is remek cikkekkel szolgálja az olvasókat, igényesen, gördülékenyen, finom humorral ír. Kedves, békeszerető, de szükség esetén az értékek mellett bátran kiálló ember, aki összeszedetten dolgozik, jó csapatember és kiváló vezető is.”

Kép
Szám Kati

Szám Kati – Kép: Páczai Tamás

Könyvek a jó házasságért és a jó családokért

Martos Tamás pszichológus „Pillanatfelvételek - Hogyan (ne) veszekedjünk?” című, 2011-ben megjelent  könyvében Szám Kati írta a dialógusokat. A könyvet abban a reményben készítették el, hogy közvetve hozzájárulhat a tartós, boldog párkapcsolatokhoz.
Szintén 2011-ben jelent meg Szám Kati első saját kötete „Családi karikatúra – Három gyerek nem akadály!” címmel. A humor erejével adott muníciót a hétköznapi „csatákhoz” a szülőknek.
A „Hármas kötés” című 2018-as könyve kamaszokat nevelő szülőknek és pedagógusoknak szól. Szám Kati 20 problémakört dolgozott fel közel ötven elismert szakember (pszichológus, pszichoterapeuta, pedagógus, neveléskutató, addiktológus stb.) segítségével. A könyv célja az, hogy a kamaszok életében fontos felnőttek együtt és hatékonyan tudjanak segíteni a fiatalok felnőtté válásának nehéz helyzeteiben – a cím erre a szülő–gyermek–pedagógus hármasra utal.

Elismerések

  • Szám Kati közösségformáló újságírói munkásságáért 2015-ben kormányzati elismerésben részesült: Pro Familiis-díjat adott át neki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.
  • „Boros Misi, a zongora hercege” című cikke 2016-ban a MOL Média a Tehetségekért-díj nyomtatott sajtó kategóriájában első díjat nyert. Ezzel is bizonyította, hogy kiválóan megold olyan feladatokat, amelyek azért nehezek, mert pl. az interjú alanya közkedvelt, és interjúk tengere készült már vele. Ez a cikk Boros Misinek és családjának olyan oldalát mutatta meg, amit Kati nélkül nem ismertünk volna meg.
  • 2019-ben civil szervezet, a Három Királyfi Három Királylány Alapítvány ismerte el a családokért végzett kimagasló munkáját: Kopp-Skrabski-különdíjat kapott.

A korábban idézett interjúban, amikor arról kérdezték, milyen jövőt jósol a Képmásnak, így válaszolt: „A jövőben is tartalmas lapot fogunk készíteni, amelyben az olvasó a saját és a Teremtő képmására ismer.”

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek