Szia, nagypapi! – „Ha már annyira ki akarsz tűnni a tömegből, legyél jó ember!”

Jó, rendben, holnap is elmegyünk az állatkertbe, igaz, már annyiszor voltunk, hogy előre köszön nekünk a zsiráf, és ismerősként integet az erszényes mókus is. Megértem, hogy vonzódsz az állatokhoz, kellemes népség, nem lehet bennük nagyot csalódni, tisztességesen viselik azt, amilyenek. A szüleimnek is folyton a kis hódról kellett nekem esténként mesélni, aki elkóborolt otthonról, de aztán szerencsére hazatalált. Nagyon régen volt egy kedves kis bugyuta dalocska, ami arról szólt, hogy egy kisfiú arról faggatja apukáját, vajon hogyan megy be a nagy elefánt az oroszlán barlangjába, amikor az meghívja teára. Sulisként persze röhögtünk a dalon, hiszen mindenki tudta, az oroszlán nem teát, hanem  kávét iszik, azt is kevés tejjel és két antiloppal szereti.

kisgyerek ketrec mögötti állattal
A kép illusztráció – Forrás: Pixabay

Amikor kissrác voltam, zoológus akartam lenni. Órákon át ültem az állatkertben egy-egy ketrec előtt, és kis noteszbe jegyezgettem a látottakat. Mondhatni, amolyan tudományos munkát végeztem, aminek ugyan senki soha nem vette hasznát, mert például nem okozott meglepő felfedezést az a megállapítás, hogy az orángután bolondul a banánért.

Azt persze jogosan kérdezhetnéd, vajon miért kell az állatokat rács mögött mutogatni, nem tettek ők semmi rosszat, hogy elzárva éljenek.

Ám gondolj bele: ha egy magadfajta gyerkőc egy természetfilmen felbuzdulva közelről is meg akarja figyelni, milyen is egy cerkófmajom, valószínűleg hiába kéri a szüleit, hogy utazzanak el Afrikába, ők egyszerűbb megoldásként inkább a legközelebbi állatkertet választják úti célul.

Az ember-állat kapcsolat mindig ellentételekkel volt tele. Itt van például a hazánkig eljutó, Svájcból útnak indult, jeladóval felszerelt farkas esete, amelyik immár olyan híres lett, mint a svájci óra vagy éppen a bicska. Na, szegényt nemrégiben egy, a törvényekkel mit sem törődő vállalkozó „hallatlan bátorsággal”, remek távcsöves, golyós fegyverével leterítette. Pedig szép hosszú utat járt be az állat háborítatlanul, míg a hidasnémeti vesztőhelyéig eljutott. Nem érdemelte ezt a sorsot, hiszen arról nem jött hír, hogy időközben felfalt volna egy-két Piroskát, a hasába gyömöszölt volna néhány nagyanyót, csak élte a farkasok életét: jött-ment az erdőkön, mezőkön. De hát, puskás emberünk számára maga volt a fogát csattogtató gonosz fenevad, és nem egy védettség alatt álló ritka állat. Jogosan kiáltanak botrányt a természetvédők, akik már aláírásokat is gyűjtenek a méltó büntetés kiszabására. Azokban az európai országokban viszont, amelyekben a gazdák nyáját rendszeresen megtizedelik a környékükön elszaporodott ordasok, másként látják a dolgot, és kártérítést követelnek a farkaslakomákért.

A lelőtt farkast egyébként a vadász autóra rakta, és nagy sebességgel elszáguldott vele. Tulajdonképpen ez buktatta le, mert a jeladóját figyelők nem értették, hogyan inalhat száz kilométeres sebességgel, amikor a világ leggyorsabb állata, a gepárd sem tud 97 kilométer per óránál többel. De legalább a közlekedési szabályokat betartotta a puskás ember. Nem úgy, mint azoknak az elvetemült autósoknak a jó része, akik a fogalommal szemben hajtanak fel az autópályákra. Van, amikor nem is arról van szó, hogy elnézték a közlekedési táblákat, hanem feltűnési viszketegségből vállalkoznak erre az hajmeresztő, emberéleteket kockáztató ámokfutásra.

Pedig hogy egy híres mondást idézzek: ha már annyira ki akarsz tűnni a tömegből, legyél jó ember. Ott a legkisebb a konkurencia.

Szóval, mehetünk. De arra kérlek, most érthetően köszönj a jegyszedő néninek. Ne kelljen bökdösni, meg ilyenek. Mondd, hogy jó napot, vagy szép napot, ha komoly akarsz lenni, esetleg azt, hogy üdvözlöm. Persze azt is mondhatod viccesen: csókolom az összes kezét. És ha erre azt válaszolja, csak kettő van, na, akkor bőven elég, ha annyit felelsz: tudom.

A cikk létrejöttét a Média a Családért Alapítvány támogatta.

Az írás Forró Péter Szia, nagypapi! című sorozatának része. A sorozat további részei itt olvashatóak.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti