„Anya, mi az a különleges ölelés?” – Szexuális felvilágosítás alapfokon

Egyik este, amikor jeleztem a hároméves nagyfiamnak, hogy ideje fogat mosni, ő sejtelmesen csak annyit válaszolt, hogy ha letettem a húgát aludni, majd mondani akar valamit. Hát, jó, a fogmosás várhat, letettem hugit, és odakuporodtam mellé a kanapéra. „Mama – fogott bele a mondanivalójába – hogyan növekszik a kisbaba, úgy értem, hogyan kerül bele a mama pocakjába? Talán beleteszi valaki? Mondjuk egy markolóval?” A kérdéstől kissé hátrahőköltem, nem számítottam rá, hogy ez a téma ilyen hamar megtalál majd, de igyekeztem nem meglepettnek látszani.

kislány fogja egy várandós nő pocakját
A kép illusztráció – Forrás: Pixabay

„Hát, – kezdtem bele, hogy egy kis időt nyerjek, amíg kifundálom, mit is fogok pontosan mondani – tudod, arról beszéltünk már, hogy az anyukák pocakjában lehet csak baba, az apukákéban nem. De ez nem jelenti azt, hogy a baba csak az anyukáé. Ahhoz, hogy az anyuka pocakjában baba legyen, az apuka segítsége is kell. Azért van, hogy a gyerekek az anyukájukra és az apukájukra is hasonlítanak, mert kettőjükből lesz a baba. Ha két ember szereti egymást, ha egy pár lesznek, és egy különleges ölelésben együtt vannak, akkor lehet kisbabájuk” – mondtam.
Aztán áttértem egy kis biológiai kitekintésre a petesejtről meg a megtermékenyítésről, amiből nyilvánvalóan nem értett semmit, de nagyon érdeklődve, okos tekintettel végighallgatta.
Majd elgondolkodott, és itt kezdtem aggódni, hogy nem volt hiánytalan a magyarázatom: „Mama, emlékszel arra a fura színű autóra, amit délután láttunk?” Úgy tűnik, a téma részéről lezárva, kaptam még egy kis időt a felkészülésre.

A fura színű autóra nem emlékeztem, az viszont eszembe jutott, amikor általános iskolában – talán másodikos lehettem – az egyik szende, halk szavú osztálytársam magából kikelve rohant hozzám, hogy elújságoljon valamit. Nem is értettem, mi baja van.  A fülembe súgta, hogy megtudta, hogy nem is csókból lesz a baba, hanem… – és kellő naturalizmussal előadta, hogyan készül a gyerek. Furcsa, de ez az első emlékem ebben a témában, és nem emlékszem, hogyan hatott rám, vagy meglepett-e egyáltalán.

Médiával átszőtt világunkban mindenki nagyon korán találkozik szexuális tartalmakkal, így a szakemberek azt tanácsolják, hogy már óvodáskorban kezdjük meg a szexuális felvilágosítást. Szülőként nem tudhatjuk, hogy gyermekünk közösségbe kerülve másoktól milyen előadásban, milyen tömörségben kapja az első információkat. Fontos, hogy teremtsünk egy olyan védett időszakot a napban, amikor teljes odafordulással elérhetők vagyunk, hogy tudjanak és merjenek kérdezni tőlünk – nem csak ebben, bármilyen témában.

Nálunk lefekvés előtt szoktak felszínre kerülni azok a gondolatok, amelyek a fiamat foglalkoztatják.

Sokszor az okoz fejtörést, hogyan válaszoljak a kérdéseire úgy, hogy a saját szintjén és életkora szerint helyesen tudja értelmezni, azaz ne mondjak túl sokat, de minden kérdésére megkapja a választ.

Mihalec Gábor párterapeuta egyik előadásán voltunk a férjemmel, ahol szóba került a gyerekek felvilágosításának témája is. Ott javasolta Karen és Ron Flowers könyvét, Az emberi szexualitást, amely kifejezetten a szülőknek nyújt támpontokat keresztény szellemiségben, a gyerekeket óvodáskortól egészen a 18 évesekig korcsoportokra bontva. Nagy segítség abban, hogy a gyerekek és a fiatalok milyen információk befogadására állnak készen az életkoruknak megfelelően. Bár vékony kis könyvecskéről van szó, rengeteg témát végigvesz, olyan fontos és kényes kérdésekről is szót ejt, mint a szexuális bántalmazás és az abortusz.

A könyv szerzői arra bíztatnak, hogy a gyerekek óvodáskortól ismerjék a nemiszervek pontos megnevezését, és bátran mondjuk el, hogy a babák a nők lába közötti nyíláson, a hüvelyen keresztül jönnek a világra – ilyenkor már beszélhetünk nekik a császármetszésről is. A szexuális aktust viszont elég egy nagyon különleges öleléssel magyarázni. Fontos, hogy a gyerekek óvodáskorukra tisztában legyenek a „fehérneműszabállyal”: egy felnőtt sem érintheti meg a nemiszervét, az egészségügyi és higiéniás cél persze kivétel.

Szülőként most még nagyobb a felelősségünk, hiszen a gyerekek felvilágosítása kizárólag a családban történhet.

Már eltelt néhány év a fent említett „iskolai felvilágosításom” óta, amikor egy mesecsatornán szembejött a kisvakond nyuszis epizódja. A nyuszimamából kiguruló kisnyuszik annyira sokkoltak, hogy még most sem tudom undor nélkül végignézni a jelenetet, pedig már két gyermeket szültem, és nincsenek idealisztikus, rózsaszínködös elképzeléseim a babák érkezéséről.

Ez a jelenetsor valószínűleg nem mindenkiből vált ki olyan hatást, mint belőlem anno – és így van ez minden témába vágó dologgal. Mindenkinek máshol van a határ, épp ezért nem elég sémákat alkalmazni, a szülő ismeri a legjobban a saját gyerekét, tudja, mitől viszolyog, és mennyire érdeklődik bizonyos dolgok iránt.

Az új információk a legkülönbözőbb helyekről, váratlanul lepnek meg, a képek sokszor értelmezés nélkül beivódnak, így van ez a gyerekeinkkel is. Nekünk kell szűrni és értelmezési kereteket, stratégiákat adni nekik ahhoz, hogy mit hogyan dolgozzanak fel, hogy ép, egészséges önbizalmú, magabiztos felnőttekké váljanak.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti