Hová folyik a pénz a családi kasszából?

A magas infláció mellett sok családnál komoly kérdés, hogy a havi keretet hogyan lehet úgy beosztani, hogy jusson mindenre, és még félre is lehessen tenni. A tervezést okostelefonos applikációk is segíthetik, amelyek könnyen rámutathatnak olyan költségekre, amelyeknek kiiktatásával havi tízezreket szabadíthatunk fel.

malacos persely
Kép: Freepik

Ahhoz, hogy pénzünk ne folyjon el, és még félre is tudjunk tenni, forintra pontosan tisztában kell lennünk költségeinkkel és bevételeinkkel, látnunk kell, arányaiban mire költjük a legtöbbet. Ez elsőre közhelyesnek hangzik, de a valóság az, hogy míg a hipermarket 20 ezres számlájára fölkapjuk a fejünket, addig az kevésbé tudatosul bennünk, hogy például a munkahelyi kifőzdére mennyi megy el. Mert a napi szinten elköltött 1500-2500 forintok nem feltétlenül tűnnek vészesnek, ráadásul ha telefonnal fizetjük, és nem hogy a készpénzt, de még a bankkártyát sem vesszük elő, akkor végképp feltűnésmentessé válhat az efféle költés. Ugyanakkor mindez havi szinten 50 ezer forint körüli kiadást is jelenthet fejenként, ami jóval nagyobb annál, mint amennyit az jelentene, ha otthon főznénk, és azt vinnénk magunkkal. Tetemes költséggel jár az is, ha a boltokban rendszeresen lecsapunk olyan akciós termékekre, amelyekre amúgy nincs szükségünk. Ahhoz, hogy az ilyesmi kiderüljön, olyan nyilvántartást kell vezetnünk, amelyben minden egyes tételt – még az ötletszerű automatás kávézgatást, kósza pizzázást is – rögzítünk, mert anélkül az adatok hamisak, a statisztikák falsak lesznek. Ilyesfajta nyilvántartást lehet Excel-táblázatban, sőt kockás füzetben, ceruzával is vezetni, általában van ilyen a bankok saját appjaiban is, de ennél kényelmesebb és átláthatóbb megoldást kínálnak az okostelefonos appok. Bemutatunk néhány ilyet.

RoyalCashflow

Ezt a hazai fejlesztésű applikációt kifejezetten családokra szabták, egy regisztrációval több személy is használhatja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyetlen felhasználói fiókban nemcsak a saját kiadásokat vezethetjük, hanem a házastársét, sőt a gyerekekét is. Pontosabban fogalmazva ők azok, akik ezt a közös fiókban maguk vezethetik oly módon, hogy az látható legyen.

A kiadásokat és bevételeket kategorizálni is lehet, így hónap végén egyértelműen látható, hogy mire megy el a pénz.

Előny, hogy a kategóriák megkötés nélkül egymásba ágyazhatók, egyetlen kategóriának pedig korlátlan számú és mélységű alkategóriája lehet. Mivel a kategóriákon felül a kiadásokat és a bevételeket címkézni is lehet, más csoportosításban is elemezhetők a pénzügyek. Az alkalmazásban számtalan pénztárca és bankszámla rögzíthető, így bárhol is legyen a pénz, minden látható egyben és külön is. A pénztároló helyekről grafikon is készíthető, így a kiadások még jobban elemezhetőek. Aki szeret játszani, annak különösen szimpatikus lehet ez az alkalmazás, ugyanis használatával pontokat lehet gyűjteni, rangokat elérni, méghozzá olyanokat, amelyek a költségvezetést még hatékonyabbá tévő funkciókat oldanak fel az amúgy ingyenes appban.

Pénzügyeim (My Finances)

A My Finances egyszerű ikonokat használ, nem túl mutatós, de szín- és formavilága végig következetes és letisztult. A főoldalán lévő ikonok szellősek, a lap tetején pedig egyből látjuk az elérhető egyenleget. Ha a tranzakciók ikonra kattintunk, megtekinthetjük az összes ügyletünket, a számláknál pedig a kiadásokat (itt külön szerepelnek a várható és a már kifizetett tételek). A nagyobb rugalmasság érdekében

arra is lehetőség van, hogy a hónap kezdőnapját magunk válasszuk ki, és az a fizetésnapra essen.

Hasznos tulajdonsága az applikációnak, hogy a tervezett és tényleges kiadásokat külön lehet benne választani, ezáltal úgy lehet összeállítani egy tervet, hogy ha a végeredmény nincs rendben, le tudjuk húzni a függőben lévő tételeket. Így előre láthatjuk, belefér-e a költségvetésbe valamilyen extra kiadás. Az applikáció nyilvántartja azt is, hogy mekkora a rendelkezésre álló keretünk mind készpénzben, mind bankkártyán. A kiadásokat könnyen és gyorsan fel lehet jegyezni, ehhez elég az adott kategóriára kattintani, majd rögzíteni a költéseket. A rendszeres kiadásokat sablonokba is lehet rendezni, ami a későbbi műveleteket is megkönnyítheti. Az alkalmazás statisztikákat készít a kiadásokról, elért megtakarításainkról is. Ezeket az adott hónapra vagy évre vonatkoztatva grafikonokon is lehet elemezni. Az alkalmazás ingyenes, csak az azon belüli külön szolgáltatások lehetnek fizetősek.

HomeBudget with Sync

A HomeBudget ezen típusa fizetős alkalmazás (ingyenesen csak az egyszerűsített változat érhető el), de cserébe nagyon komplex. Képes például integráltan kezelni a pénzügyeket, és egyből költséggé alakítani a számlát, amint azt ki is fizetjük, egyúttal pedig módosíthatja a számlaegyenleget is. Mivel az applikációban rögzített adatok automatikusan szinkronizálhatók a különböző eszközökön,

a család minden tagja elérheti, követhetők benne a kiadások és a bevételek, esedékes számlák és számlaegyenlegek is

(a számlákról érkezhetnek értesítések is). Az alkalmazás nemcsak rögzíti, hanem támogatja a költségvetés tervezését, lehetővé teszi a kiadások és bevételek komolyabb elemzését, diagramos, grafikonos ábrázolását. Szép a felülete, könnyen létrehozhatók benne az egyes kategóriák, egyszerűen bevihetők, szerkeszthetők vagy törölhetők az egyes bevételek és kiadások, azok ismétlései. A költségbejegyzések közt kategória és dátum szerint is lehet böngészni.

Kép
pénzügyi alkalmazások
Kép: Getty Images

Koin

A Koin az egyik legismertebb hazai alkalmazás, ami segíti a kiadások, rezsiköltségek, számlák és pénzügyi teendők átlátását, menedzselését. Kategóriákba szedve lehet benne kezelni a háztartási költséget, egyéb kiadásokat. A rendszeresen ismétlődő tételeket itt is elég csak egyszer felvinni, utána az app már magától számol ezekkel. Nyilvántartható benne több számla is, a pénztárcától kezdve a bankszámlákig.

Létrehozhatók az alkalmazásban olyan figyelmeztetések is, amelyek a hitelkártya törlesztőjének esedékességekor vagy a csekkek határidejénél jeleznek.

Kezelőfelülete egyszerű, a bevételek és a kiadások pillanatok alatt rögzíthetők. Ha valutában költöttünk, akkor az app automatikusan átváltja az aktuális árfolyamon a kiadásokat. Az ingyenes appban be lehet állítani egyéni riportokat, a pénzügyek vizuálisan is átláthatóvá tehetők diagramokkal. Ezek tetszőleges számlára, kategóriára, címkére és időszakra is lekérhetők. Az alkalmazás leginkább azoknak nyújt segítséget, akik a napi szintű bevételeiket és kiadásaikat szeretnék egyszerűen kezelni.

Money Lover

A Money Lover minden az egyben megoldás többféle pénzügyi helyzetre, ugyanis nemcsak a kiadásokat és bevételeket kezeli, hanem a megtakarításokat is, emellett pedig alkalmas költségvetés tervezésére. A költésekről és a bevételekről itt is készülnek diagramok, és kérhető értesítés, ha a költségvetést túllépjük. Az applikációban följegyezhetők az adósságok, illetve az is, ha valakinek mi adtunk kölcsön. Hasznos, hogy az app a korábbi hónapok tapasztalatai alapján

a tipikus költéseket figyelembe veszi – nézi például a havi rezsiszámlákat, bérleti díjat vagy lakáshitelt, óvodai vagy iskolai étkeztetést –, és jelzi, hogy hol járunk a havi költéseinkben.

Az alkalmazással elég részletes tervet lehet készíteni, jól kezelhetők benne a megtakarítások is. Ráadásul több megtakarítási célt is ki lehet tűzni, több dologra lehet egyszerre félretenni. Az applikáció azt is követi, hogy a tervekben hol járunk, mi szükséges még ahhoz, hogy céljainkat elérjük. Az ingyenes mellett létezik prémium verziója is, amelyben többféle szolgáltatás is elérhető. 

Kép
pénzügyi nevelés
Kép: Freepik

Játékos pénzügyek

Meglepő lehet, de a gyerekek pénzügyi tudatosságára már óvodáskorban rásegíthetünk oly módon, hogy például a csoportosítós játékokat időnként a különböző pénzérmék szétválogatására cseréljük. (Persze az érmék megtisztítását követően.) Amíg ugyanis a kicsi a pénztárcánkban összegyűlt aprót válogatja, megismeri a pénzek formáját, méretet és színét. Praktikusak a bevásárlós játékok, amelyeknél a pénz értéke még nem mutatja a valóságot, de enélkül is tudatosságra, türelemre nevelnek. A gyerekek általuk rájöhetnek, hogy semmi sincs ingyen, mindenért fizetni kell, ha pedig kevés valamire a keret, akkor tovább kell gyűjtögetni. Nagy segítség lehet a későbbiekben, ha ez már egészen kicsi korban rögzül a gyerekekben. Ha a csemeténk már nagyobb, és zsebpénzt is kap, praktikus lehet számára a malacpersely, ami a divatból máig nem ment ki. Ebbe a kicsik a locsolópénzt is bedobhatják, hogy később gazdálkodni tudjanak belőle. Később a közös családi társasjátékozás erősítheti a pénzügyi tudatosságot, ha pedig már akkora a gyerek, hogy saját telefonja is lehet, arra tehetünk egyszerűbb pénzügyi alkalmazást neki is.

 

Ez a cikk a Képmás magazin 2022. áprilisi számában jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti