Pénztárcánkban marad 2. – Élelmiszeráfa-csökkentés és a devizahitelesek
2010 előtti kormányok megduplázták az élelmiszerek áfáját, jelentősen megnehezítve ezzel a magyar családok és különösképpen a nyugdíjasok megélhetését. A magas adókulcs az agrárszektor szereplőit is érzékenyen érintette. A keresztény-konzervatív kormány egyik legfőbb célja azonban az, hogy bővüljön a hazai fogyasztás, az alapvető élelmiszerekhez az emberek olcsóbban jussanak hozzá, és több belföldi, jó minőségű, egészséges környezetből származó magyar élelmiszer kerüljön a családok asztalára. Ezért az elmúlt években számos alapvető élelmiszer áfáját csökkentette.
Az élelmiszeráfa-csökkentés főleg a kevésbé tehetőseknek segítség
Többek között 5 százalékos, kedvezményes kulccsal adózik a sertés- és a baromfihús, a tej, a tojás, valamint az éttermi fogyasztás is. 2018-tól pedig a fogyasztási célú halakra vonatkozó áfakulcs, illetve a sertés élelmezési célra alkalmas vágási melléktermékének és belsőségének áfája is 5 százalékra csökken.
Az intézkedések komoly könnyebbséget jelentenek a kevésbé tehetős rétegek számára, akiknek a fogyasztói kosarában nagyobb arányban jelennek meg az élelmiszeripari termékek. Az áfacsökkentéseknek köszönhetően egy családnál évi 35–40 ezer forinttal marad több pénz.
Az adócsökkentések másik nagy nyertese emellett az agrárium, hiszen az élelmiszergazdaság és a mezőgazdaság egyaránt több lehetőséghez jut az áfacsökkentéssel, miközben az emberek többet tudnak vásárolni, nő a fogyasztás, és visszaszorul a feketegazdaság is.
Devizahiteleseket segítő intézkedések
Magyarországon 2002 után a szocialista kormány megszüntette a korábbi otthonteremtési rendszert. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar családok devizahitelekből fedezzék szükségleteiket, aminek eredményeként a lakossági devizahitelek összege több mint százszorosára emelkedett. A 2008-as gazdasági válság miatt jelentősen megváltoztak az árfolyamok, így megemelkedtek a magyar állampolgárok banki tartozásai és törlesztőrészletei is. Több százezer magyar család került kilátástalan helyzetbe, sokakat a kilakoltatás veszélye fenyegetett. A szocialista kormány semmilyen támogatást nem adott nekik.
Ezzel szemben a keresztény-konzervatív kormány segítséget nyújtott a devizahitelezés miatt bajba jutott családoknak. A 2010-es választásokat követően a Fidesz-KDNP-kormány első intézkedéseként kilakoltatási moratóriumot hirdetett, ezt követően bevezette az árfolyamgátat, és lehetővé tette a végtörlesztést. A fentieken túl a kormány létrehozta a Nemzeti Eszközkezelőt, amely több mint százezer embernek nyújtott biztonságos otthont.
Az Orbán-kormány több alkalommal is egyeztetett a devizahiteleseket képviselő szervezetekkel, és figyelembe vette a kéréseiket. 2014-ben újabb intézkedésekről döntöttek. Ezek közé tartozott a hitelek forintra váltása és a bankok elszámoltatása. A kormány és a Parlament döntéseinek köszönhetően a hiteleseknek visszajártak azok az összegek, amelyeket a bankok az egyoldalú kamatemelésekkel és az árfolyamrésekkel tisztességtelenül vettek el. Bevezették a magáncsőd intézményét is a legnehezebb helyzetben lévő adósok számára.
A harmadik Orbán-kormány intézkedéseinek köszönhetően a családok ma már jelentős állami támogatást vehetnek igénybe használt és új lakások vásárlása esetén is. Ez segít nekik abban, hogy túlzott eladósodás nélkül saját lakáshoz juthassanak.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>