A párizsi olimpia „gyermekei” – Kik voltak a legfiatalabb versenyzők?

Miután Tokióban bekerült a gördeszka az olimpiai programba, egyre fiatalabb versenyzők indulnak el az ötkarikás játékokon. Párizsban nagy szenzációnak számított az olimpia legfiatalabb versenyzője, a 11 éves kínai Zheng Haohao. Rajta kívül is bőven találunk tinédzsereket a sportolók, leginkább a gördeszkások között. Mostantól a 18 éves taekwondós, Márton Viviana is a valaha volt legfiatalabb magyar olimpiai aranyérmesek táborát erősíti, akárcsak Egerszegi Krisztina úszó vagy Kárpáti György vízilabdázó. Körkép Párizs 2024 után.

olimpia 2024  legfiatalabb versenyzője, Zheng Haohao

A párizsi olimpia legfiatalabb versenyzője, Zheng Haohao – Forrás: Profimedia – Red Dot

Érettségi, KRESZ-vizsga, aranyérem

„Ebben az évben meglett az érettségi, a KRESZ és az aranyérem” – mondta a Team Hungary hivatalos csatornáján az olimpiai faluba hazafelé tartó Márton Viviana, miután a 18 éves taekwondós élete első olimpiáján győzni tudott. A fiatal lány Párizsban a magyar csapat ötödik, a magyar taekwondo történetének első olimpiai aranyérmét szerezte, és teljesítményével bekerült a valaha volt legfiatalabb magyar olimpiai bajnokok közé. 

Tizennegyedik helyen az éremtáblázaton 
A július 26. és augusztus 11. között megrendezett játékokon 206 ország 11 110 sportolója vett részt. Magyarországot 20 sportágban 178 sportoló képviselte, akik összesen 19 érmet – hat aranyat, hét ezüstöt és hat bronzot – szereztek az idei párizsi olimpián, ezzel hazánk 14. helyen végzett az éremtáblázaton.

Magyarország történetében Egerszegi Krisztina (úszás), Ónodi Henrietta (torna), Szőke Kató (úszás), Wladár Sándor (úszás), és Kárpáti György (vízilabda) voltak azok a sportolók, akik még a 18. születésnapjuk előtt felállhattak a dobogó legfelső fokára. Hajós Alfréd pedig éppen betöltötte a 18-at, amikor az első újkori olimpián, 1896-ban Athénban a 13 Celsius-fokos tengervízben megnyerte a 100, valamint az 1200 méteres gyorsúszószámot, megszerezve ezzel hazánk történetének első és második olimpiai győzelmét. 

Még nem aranyérmet, ugyanis akkor még ezüstérem járt a bajnokoknak. 

Kép
Márton Viviana
Márton Viviana – Forrás: Profimedia – Red Dot

„Gyere, Egérke, gyere, kicsi lány”

„És elkezdett hajrázni ez a pici lány, majdnem egy testhossz az előnye. Bírja-e majd végig? Gyere, Egérke, gyere, kicsi lány. Ússzál! (...) Egerszegi Krisztina olimpiai bajnok 200 méteres hátúszásban!” – így hangzott Vitray Tamás legendás közvetítésében az akkor 14 éves sportoló első olimpiai győzelme. 

Egerszegi Krisztina egyike a modern olimpiák legsikeresebb magyar sportolóinak, és ő a legfiatalabb magyar olimpiai bajnok 1988 óta. A szöuli olimpiára 1988-ban a magyar csapat legfiatalabb versenyzőjeként utazott el. 100 méter háton országos csúccsal szerzett ezüstérmet, majd 200-on olimpiai és Európa-csúccsal lett olimpiai bajnok. Négy évre rá, Barcelonában három aranyat nyert, majd utolsó olimpiájáról, Atlantából (1996) egy arannyal és egy bronzzal tért haza. 

A „kicsi lány” már háromgyermekes édesanya, aki ma, augusztus 16-án ünnepli 50. születésnapját. 

Kép
Egerszegi Krisztina
Egerszegi Krisztina 1990-ben – Forrás: Fortepan/Urbán Tamás

Egerszegivel egyazon évben, 1974-ben született Ónodi Henrietta tornász, aki 18 évesen, 1992-ben Barcelonában lóugrásban olimpiai bajnok, talajon pedig ezüstérmes lett. Ma az Egyesült Államokban él, ám az elmúlt időszakban aggasztó hírek érkeztek róla: szívinfarktuson esett át, ezt követően testvére gyűjtést indított a megsegítésére. A kezelés napi kétezer dollárba, azaz heti ötmillió forintba kerül, így a család kénytelen volt segítséget kérni: a gofundme.com oldalon indítottak gyűjtést, ahol félmillió dollár (180 millió forint) a célösszeg.

A legfiatalabb aranyérmesek a nyári olimpiákon

Az, hogy hány éves kortól lehet olimpián versenyezni, nemzetenként és sportáganként változik. A viszonylag újonnan az olimpiai programba bekerült számokban, a gördeszkában vagy a szörfben egyáltalán nincsen minimum korhatár, de például tornában legalább 16 éves, bokszban pedig csak a 18. életévüket betöltött sportolók mérettethetik meg magukat.

Úszástól a gördeszkáig – a legifjabb bajnokok
1. Marjorie Gestring
13 év, 267 nap: Az amerikai Marjorie Gestring 1936-ban, Berlinben háromméteres műugrásban nyert aranyérmet. Ez volt az egyetlen olimpiai szereplése, hiszen a második világháború miatt 1948-ig nem rendeztek ötkarikás játékokat.
2. Klaus Zerta
13 év, 283 nap: A német Klaus Zerta a nyugat-német evezős csapat tagjaként nyert aranyérmet 1960-ban, Rómában. 
3. Momiji Nishiya
13 év, 330 nap. A japán Momiji Nishiya utcai gördeszkában szerzett aranyérmet a 2021-as tokiói olimpián.
4. Fu Mingxia
13 év, 345 nap. A kínai Fu Mingxia tízméteres toronyugrásban szerzett aranyérmet 1992-ben, Barcelonában. 
5. Kyoko Iwasaki
14 év, 6 nap: A japán Kyoko Iwasaki az 1992-es barcelonai olimpián 200 méteres mellúszásban nyert aranyat. 
+1. Egerszegi Krisztina
14 év, 41 nap: Egerszegi Krisztina első olimpiai aranyérmét 1988-ban, Szöulban szerezte 200 méteres hátúszásban.

Egy új sportág és annak „gyermekei”

Azzal, hogy a 2021-es tokiói olimpia óta bekerült a programba a gördeszka, egyre fiatalabbak, nem is tinédzserek, sokkal inkább gyerekek jelentek meg a sportolók sorában. 
Idén nyáron már az ötkarikás játékok kezdete előtt szenzációnak kiáltották ki a 11 éves kínai kislányt, Zheng Haohao-t – angol becenevén Lilibet-et – aki az idei olimpia legfiatalabb indulója volt. De versenytársai közt is akadtak még gyerekek: a 12 éves thai Vareeraya Sukasem vagy a 13 éves finn Heili Sirvio. Zheng döntőbe ugyan nem jutott, amit szintén nem egy nagy öreg, hanem a 14 éves ausztrál Arisa Trew nyert meg, a 16 éves brit Sky Brown és a 15 éves japán Kokona Hiraki álltak mellette a dobogón. (Utóbbi 12 évesen, Tokióban már ezüstérmes volt.)

Párizs legfiatalabb olimpikonja négy évvel ezelőtt szüleitől kapta ajándékba legelső gördeszkáját, amire felcserélte korábbi hobbiját, a görkorcsolyát. 

„Azért kezdtem gördeszkázni, hogy barátokat szerezzek, és szórakozzak” – mesélte egy interjúban Zheng Haohao, aki rajzolni, táncolni és sakkozni is szeret. 

 

Ő lenne a valaha volt legfiatalabb olimpikon? Nem egészen. 

Egy tízéves görög tornászfiú 
Az első újkori olimpián, 1896-ban Athénben a görög Dimitros Loundras tízévesen állhatott fel a dobogóra, miután bronzérmet nyert tornában. Ezzel abszolút csúcstartó.

Hosszú ideig, egészen 1976-ig kellett várni egy hasonló teljesítményre. A 14 éves román tornásznő, Nadia Comăneci volt az első olyan tornász, aki maximális tízes pontszámot kapott gyakorlatára. A tinédzser lány a montreali olimpia sztárja lett: három arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet is szerzett. Edzői az erdélyi magyar házaspár, Károlyi Béla és Márta voltak, akik előbb a román, később az amerikai tornasportot is a csúcsra vitték.

Veterán legenda is versenybe szállt gördeszkásként

Térjünk még vissza a gördeszkára. Mielőtt bárki azt hinné, hogy a sportág csak a tinédzserekről szól: az 51 éves brit-amerikai Andy MacDonald az Egyesült Királyságot képviselte Párizsban. MacDonald a gördeszka legendája, nyolcszor nyert Extrém Játékokat, azaz X Games-t, és már akkor bőven a gördeszka világsztárja volt, amikor Zheng még meg sem született. Érdekesség, hogy a gördeszka legfiatalabb és legidősebb indulója is versenyzett Magyarországon, júniusban a Ludovika Campuson megrendezett utcai sportok olimpiai fesztiválján, ami egyben olimpiai kvalifikációs verseny is volt.

Sőt végül úgy alakult, hogy mindketten fővárosunkban harcolták ki az olimpiai indulás jogát. 

„Azt mondtam a feleségemnek: emlékszel még, amikor összeházasodtunk, és megígértem neked, hogy olyan gyakran viszlek Párizsba, amennyire csak tudlak? Sajnálom, ez már 15 éve volt, de mit szólnál hozzá, ha idén nyáron mennénk? Erre a nyolcéves lányom behajolt a képbe, és megkérdezte: »megyünk az olimpiára?«, én rávágtam, hogy igen, erre pedig leesett a feleségem álla” – idézte fel MacDonald. 

Sem a britek veteránja, sem a nála negyven évvel fiatalabb, 11 éves kínai Zheng Haohao nem jutott döntőbe Párizsban, mindketten a 18. helyen végeztek a saját versenyszámukban. A britek veteránja ennek ellenére pályafutása legnagyobb élményének nevezte az ötkarikás játékokat.

„Különleges, egyben szórakoztató, hogy olyan nyári elfoglaltságom volt, mint senki másnak az iskolában. Büszke vagyok rá, hogy egy ilyen nagy eseményen deszkázhattam nemzetközi porondon” – vélekedett a kínai lány. 

Zheng Haohaonak a sportteljesítménye mellett más oka is volt az ünneplésre, ugyanis 2012-ben, a londoni olimpia idején született. Augusztus 11-én, vasárnap már 12 gyertyát fújhatott el a születésnapi tortáján, pontosan aznap, amikor kialudt az olimpiai láng Párizsban.

Források: 
MTI
Nemzeti Sport; BBC; chinadaily.com, deseret.com; macaonews.com; olympics.com; worldatlas.com; Wikipedia/Hajós Alfréd
Wikipedia/Nadia Comăneci
 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti