Palacsinta, gofri és főtt kukorica – strandnasik mentesen

Amikor kicsi voltam, minden nyáron a Balatonnál nyaraltunk, sátorban aludtunk, rengeteget pancsoltunk, és persze homokot csepegtetve várakat építettünk és alagútrendszereket fúrtunk. Imádtam! Pont annyira, mint a kifőzdében árult dióspalacsintát, csokis gofrit és a kerékpáros árustól vásárolt főtt kukoricát is. Amikor kiderült a kislányom ételérzékenysége, és kezünkbe vettük a tiltólistát, rájöttünk, ez a nyaralás bizonyos értelemben más lesz, mint a mi nyaralásaink voltak. Sokkal többet kellett előre gondolkodnunk, az étkezéseket előre megtervezni, és figyelni arra, ha mi meg is kívánunk valamit, olyat válasszunk, amit ő is ehet. Ezek a tapasztalatok ösztökéltek arra, hogy a szokásos strandra vihető ételeket mentes változatban is elkészítsem. A mostani részben a palacsinta, a gofri és a főtt kukorica kaphattak helyet, de a lista korántsem teljes!

Kép: babakonyha.hu

Palacsinta tej és tojás nélkül, fruktózmentes diétában is

Ez a recept akkor is jól jön majd, ha a kicsi nem érzékeny a tojásra, de éppen nincsen otthon a hűtőben, ám a ennek ellenére rágja a fülünket a népszerű édességért.

Hozzávalók (kb. 20 db):

  • 400 g fehér tönkölyliszt (lehet búza- is)
  • 450 ml szénsavas víz
  • 450 ml növényi tej (én natúr zabitalt használok, az édeskésebb íze miatt jó választás a sütikhez)
  • 4 evőkanál olaj
  • csipet só
  • 1 teáskanál xilit vagy olyan édesítő, amelyet a kicsi tolerál

A hozzávalókat keverőtálba tesszük: először a lisztet, az édesítőt, a sót, majd a vizet, a tejet és az olajat, végül csomómentesre keverjük. (Lehet gépi habverővel is dolgozni.) Érdemes fél órát pihentetni a tésztát. A palacsintasütőt kicsit megkenjük olajjal az első sütés előtt (utána már nem kell), és indulhat a palacsintasütés. Mi fahéjjal és natúr kakaóval töltöttük meg a strandra a palacsintákat, de később már mentes lekvárral, dióval is kísérleteztünk. Öröm az ürömben, hogy ez a változat jóval egészségesebb, és kevésbé tocsog az olajban, mint a kifőzdében árult társaik. Ráadásul gluténmentes változatban is elkészíthető gluténmentes liszttel.

Vaníliás, zabpelyhes gofri a fruktóz-, tej-, laktóz-, tojás- és gluténmentes diétában

Hozzávalók:

  • 2 csésze zabpehely (nagyszemű! – ez nagyon fontos)
  • 2 csésze növényi tej (natúr rizs- vagy zabital)
  • 1 evőkanál xilit vagy olyan édesítő, amelyet a kicsi tolerál
  • 1 vaníliarúd kikapart belseje
  • 1 csipet só

A hozzávalókat egy turmixgépbe tesszük és jól összeturmixoljuk. Nem árt neki, ha kicsit állni hagyjuk, mert olyankor a zab felszívja a nedvességet. A gofrisütőt kis olajjal átkenjük, majd beleöntjük a tésztát. Pár perc alatt készre sül. Nálunk a kicsi korábban így, magában ette, de persze megszórhatjuk fahéjjal vagy kakaóval, készíthetünk hozzá mentes csokipudingot (már sok helyen lehet ilyen pudingport kapni, és növényi tejjel tényleg jól működnek), vagy mentes lekvárral is megkenhetjük.

Főtt kukorica

A főtt kukoricától otthon nem kell tartani, hiszen egy nagy fazékban csak vízzel és sóval tesszük fel főni. Ám a tapasztalataink azt mutatták, hogy máshol néha cukrot is raknak a főzővizébe, és van, hogy nem figyelnek egy konyhán arra, hogy a kukorica vagy a főzővíz mivel érintkezett előtte. Ez egy ételallergiás vagy ételérzékeny számára komoly problémákat is okozhat. Ezért mi biztonsági okokból a főtt kukoricát is otthon készítettük, otthonról vittük. A fruktózérzékenyek azért óvatosan fogyasszák ezt a zöldséget, mert fruktóztartalma a középmezőnyben van: 75 gramm nyers zöldség tartalmaz 1 gramm fruktózt.

Kép: babakonyha.hu

 

A főtt kukoricát egyébként elég nehéz elrontani, de pár hasznos tippet azért érdemes megfogadni a tökéletes, ropogós főtt kukorica elkészítéséhez. Például, hogy minden a vásárlásnál kezdődik: a levelek frissessége sok mindent megmutat, ha a kukorica külső levelei fonnyadtak, megsárgultak, nem érdemes megvenni. Ez igaz akkor is, ha a szemek túl sűrűn ülnek egymás mellett, vagy ha már behorpadtak. Ha megvan a jó alapanyag, akkor már csak arra érdemes figyelni, hogy minden levéltől és bajusztól megszabadítsuk a csöveket, a végét az utolsó kukoricaszemek alatt vágjuk le, majd alaposan mossuk meg, ahogy a leveleket is. A friss, ropogós kukoricához nem kell más, csak só és víz.

A fazék aljára teszünk a levelekből, aztán rá a kukoricákat, és végül annyi (minimálisan sós) vizet, ami teljesen elfedi. A tetejére is helyezhetünk még leveleket, majd fedővel letakarva puhára főzzük. Ha felforrt a víz, akkor inkább közepes lángon főzzük tovább 10-15 percig. (Nem javasolt tovább főzni, mert csak megkeményedik!) Ha kivesszük, még ízlés szerint megsózhatjuk, a legkisebbeknek azonban nincs erre szüksége, ők élvezni fogják a szemek ízét anélkül is. Ez az az étel, amelyet érdemes a strand mellett enni, mert amikor a kicsi végzett, és úszik a kukoricalében, jöhet a nagy pancsolás!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti