Őszi nagytakarítás: kevesebb vegyszerrel is megoldható!

Az erősen savas tisztítószerek és vízkőoldók pH értéke 0 és 3 között mozog, a savasaké 3 és 5 között. Ezekkel mindenképpen csínján kell bánnunk, és ha feltétlenül szükségünk van rájuk, érdemesebb először kisebb koncentrációjú változatot használnunk. Jó példa erre a vízkőoldás: először célszerű egyszerű ecetes vízzel próbálkoznunk, és ha az nem elég, csak akkor próbálkozzunk erősebb szerrel.

takarítás
Kép: Freepik

 

Rozmaringos fertőtlenítő

A sok fertőtlenítőszer használatát egy kis főzőcske bevetésével elkerülhetjük. Nem kell ehhez mást tennünk, mint vennünk egy cserépnyi rozmaringot és kakukkfüvet, vagy esetleg zsályát, levágnunk azok ágait, majd kevés vízzel néhány percig főzni. A levágott növény idővel újra kihajt, bátran ki lehet ültetni a kertbe. Ha az így kapott levet alaposan leszűrjük, fertőtlenítő hatású oldatot kapunk, amellyel kitisztíthatjuk a fürdőszobát – beleértve a lefolyókat is. Ha zsíroldásra is szükségünk van, akkor a léhez adhatunk kevés mosogatószert is. (Az elkészült oldatot a hűtőben nagyjából egy hétig tárolhatjuk.) Ugyanezzel a módszerrel zsályából, kakukkfűből, vagy a virágosoknál kapható eukaliptusz ágacskákból is készíthetünk lemosót. Ha nincs kedvünk "főzőcskézni", azt is megtehetjük, hogy semleges illatú lemosószerbe illóolajat csöppentünk, majd amikor összekevertük, a forró felmosóvízhez adjuk. Tíz csepp citrom- grapefruit-, narancs-, teafa- vagy bazsalikom olaj a egész lakást illatossá varázsolja.

Bútorviasz házilag

Festék- vagy hobbiboltban vegyünk 500 milliliter terpentint, amibe bele kell reszelnünk 100 gramm méhviaszt (kertészeti- vagy hobbiboltokban lehet beszerezni). A viasz pár nap alatt magától is feloldódik, de a folyamatot enyhe melegítéssel is gyorsíthatjuk. (Mivel a keverék gyúlékony, ne közvetlenül gáztűzhelyen, hanem forrásban lévő víz fölött melegítsük!) Ha ezzel megvagyunk, és az elegy kihűlt, csöppentsünk bele tetszés szerint illóolajat: a majoranna és a levendula kitűnő választás! A bútorviaszt tegyük olyan tégelybe, amelyből közvetlenül tudjuk használni. Alkalmazása megegyezik a készen kapható változatokéval. A fából készült bútorokat úgy is ápolhatjuk, ha vékonyan bekenjük őket lenolajjal, amelybe előzetesen illóolajat cseppentettünk.

Gombaölő kakukkfű

Ha a nagytakarítás során penészfoltokat fedezünk föl a falon, nem feltétlenül kell agresszív, klórtartalmú vegyszerekkel nekiesnünk. A bútorok háta mögött, a parkettaszegélyeknél, valamint a plafonon, a hőhidaknál jelentkező gombás foltokat úgy is megszüntethetjük, ha egy kisebb méretű spriccelős üveget tömény kakukkfű olajjal, vagy kakukkfűolaj és alkohol elegyével töltünk meg, majd ezzel közelről bespricceljük a gombatelepeket. A illóolajtól nedves felületet tiszta ronggyal töröljük át, hogy a foltok terjedésének elejét vegyük – az illóolaj ugyanis gátolja a kórokozók szaporodását. Fontos, hogy a művelet során gumikesztyűt, és lehetőleg maszkot is viseljünk, mert a kakukkfűolaj ugyan természetes anyag, de fő komponense, a timol, irritálhatja bőrünket és nyálkahártyánkat. Éppen ez az erős hatás az, ami az antibiotikus és antifungális hatást biztosítja: az olaj fő komponense a sejtmembrán hirdogén- és kálium-ion átjárhatóságát változtatja meg. Amellet, hogy a kakukkfőolaj hatásos fertőtlenítő, nagy előnye, hogy rezisztencia sem alakul ki vele szemben. Érdemes ezért a nyirkosságnak kitett helyekre rendszeresen kakukkfű olajat spriccelni. Ha a festés a penészedés helyén a mosás és dörzsölés miatt megkopott, újrafestés előtt érdemes a festékbe illóolajat csepegtetni: öt decihez 10 csepp kakukkfű vagy rozmaringolajat adhatunk.

Illatfelhő mindenhol

Az aeroszolos, szintetikus anyagokból készülő légfrissítőket kiválthatjuk saját készítésűekkel. Nem kell hozzá más, mint 1 liter víz és 10 csepp, 10 milliliternyi alkoholban oldott illóolaj. Ha a bolti illatosítókat akarjuk lekoppintani, használjuk citrom vagy fenyő illóolaját, ha viszonk magunk akarunk keverekét alkotni, bátran használjuk a fantáziánkat: a gerániumolajtól a fahéjig minden kerülhet az elegybe. Az alkoholra azért van szükség, mert az illóolajok a vízben nem oldódnak.

Méregmentes hangyariasztás

A hangyák távoltartását megoldja a csombor, másik nevén a borsikafű is – e hatás eléréséhez elég, ha e növények egy-egy illatos ágát a konyhai polcokra helyezzük, időnként pedig egy kicsit morzsolgatjuk. A módszer nagy előnye, hogy nem öljük meg vele a hangyákat, hanem egyszerűen csak elriasztjuk őket.

Nem kár a gőzért

Vannak olyan módszerek is, amelyekkel tisztítószerek nélkül lehet takarítani, és amelyekkel, egészen makacs szennyeződéseket is méregmentesen el lehet távolítani. A módszer ráadásul nem is bonyolult: a gőztisztító készülékek a vízből száraz, szinte páramentes gőzt képeznek, amelyek az adott felületre irányítva feloldják a szennyeződéseket, majd pedig vissza is szívják. A forró gőz vegyszerek nélkül is tökéletesen fertőtleníti felületeteket. Az egyetlen hátránya, hogy a módszer nem alkalmazható a magas hőmérsékletre érzékeny felületeken. Kisebb, konyhai készülékek, néhány tízezer forintért kaphatók, a nagyobb teljesítményű gépeket kölcsönözni is lehet.

Mosószerek

Érdemes arra is odafigyelnünk, hogy milyen mosószert vásárolunk, ugyanis ezek is nagy mennyiségben tartalmaznak kémiai összetevőket. Ilyenek például a bennük lévő felületaktív anyagok, kémiai fehérítők, vízlágyító- és illatanyagok. Környezetünk érdekében ezekből minél kevesebbet használjunk, ha lehet, lebomló, foszfátmentes mosóport vásároljunk. Érdemes a mosószerek adagolására is ügyelni, ugyanis gyakran előfordul, hogy a csomagoláson túl nagy mennyiség alkalmazását javasolják. Próbáljuk ki a mosódiót – elsősorban színes ruhák mosásához – és ha beválik, a későbbiekben vegyszerek helyett ezt használjuk.

A szintetikus tisztítószerek a lefolyón keresztül a szennyvízbe kerülnek, és mivel a csatornázás még Budapesten sem teljes körű, a vegyszerekkel megtelt szennyvíz a kertek emésztőiben köt ki, majd a repedéseken át beszivárog a talajba.

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>