Országbérlet és vármegyebérlet: ezt érdemes tudni az új kezdeményezésről
Május 1-től használható az országbérlet és a vármegyebérlet, amely több ezer, vagy akár több tízezer forinttal csökkentheti a rendszeresen ingázó családok havi közlekedési ráfordítását. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat az új kezdeményezésről.
Hol használhatjuk az ország-és vármegyebérletet és hol nem?
A vármegyebérlettel korlátlanul utazhatunk az adott vármegye határain belül, az országbérlettel pedig az egész országban minden helyközi buszon és nem feláras vonaton.
Nem érvényesek viszont a városon belüli, helyi járatokon és az InterCity vonatok feláras osztályán. InterCity vonaton csak abban az esetben használható a két bérlet, ha vannak nem feláras kocsik vagy ha az adott IC-kocsi ugyan feláras, de a vonat bizonyos szakaszon nem feláras járatként közlekedik.
Egyes településeken a helyi járatokon Volán buszok járnak. Ebben az esetben, ha az adott járaton kizárólag a helyi díjszabás szerinti jeggyel, bérlettel lehet felszállni, szintén nem használható az ország-és vármegyebérlet.
A járatokról az orszagberlet.hu oldalon tájékozódhatunk, amely tizenkilenc vármegye térképén ábrázolja az elérhető helyközi távolsági buszokat és a vasúthálózatot. Ugyanitt az értékesítőhelyeket is megtaláljuk, ahol külön rá tudunk keresni a jegypénztárakra és automatákra is.
Mennyi ideig használhatóak az új bérletek?
Mindkét bérlet harminc napig érvényes, félhavi vármegye- és országbérlet nem lesz.
Mennyibe kerülnek az új bérletek és hogyan juthatunk hozzá?
Egy teljesárú vármegyebérlet 9450 forint, diákoknak 945 forint. Az országbérlet ára 18900forint, tanulók esetén pedig 1890 forint.
A bérletek megvásárolhatók okostelefonon, a MÁVappban; a MÁV-START Zrt. pénztárakban és automatákból; a GYSEV Zrt. jegypénztárakban, a VOLÁNBUSZ Zrt. pénztárakban és az autóbuszokon valamint a BKK Zrt. ügyfélcentrumokban, pénztárakban és automatákból.
A vármegye-, illetve országbérlet árát a hagyományos bérletekhez és jegyekhez hasonlóan megtérítheti a munkáltató. A vármegyebérletet ugyanakkor nem lehet országbérletté alakítani, kiegészíteni. Ha tehát a munkáltató a vármegyebérletet fizeti, de országbérlettel is szeretnénk rendelkezni, nem lehet kiegészítő bérletet vásárolni, külön meg kell venni az országbérletet.
Mikor éri meg?
A vármegyebérlet azoknak jön jól, akik rendszeresen ingáznak a lakóhelyük és a munkahelyük vagy az iskolájuk közt, és havi szinten többet költöttek utazásra, mint 9450 forint. Az országbérletet azoknak ajánlja a MÁV, akik rendszeresen átlépik egy vagy több vármegye határát, a bérlettel vagy jeggyel való havi utazásuk pedig meghaladta az 18900 forintot.
Ha két vármegye közt ingázunk, akkor két vármegyebérlet helyett érdemes országbérletet váltani, így ugyanazon az áron sokkal messzebbre is utazhatunk.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>