Önző nők klubja – Csak magadra tudsz gondolni?

A nő, ha szül, akkor kényelmes, mert nem akar dolgozni, inkább otthon lebzsel a gyerekkel. Ha dolgozik, akkor önző, mert képtelen átadni magát az anyaság örömeinek, pedig ketyeg a biológiai órája. Ha szül, de elmegy dolgozni, és a csecsemőjét bölcsödébe adja, az nagyfokú elhanyagolás, mert nem tud kialakulni a kötődés, mivel az anya a saját érdekeit tartja szem előtt. Társadalmunk tele van ki nem mondott ítéletekkel, amelyeket sokszor a rosszalló tekintetekből észlelünk. Az önzés ma erősen negatív társításokkal bír, pedig, ha nincs bennünk bizonyos fokú önzőség, akkor felőröljük magunkat az önfeladás malmában. Szakértőnk, Szőnyi Lídia pszichológus segít abban, hogy megtaláljuk az egészséges és élhető középutat az önfeladás és az önzés között.

önzőség
Kép: Freepik

„A hároméves számára életkori sajátosságainak megfelelően természetes, hogy nem tud kilépni a saját nézőpontjából. Számára nehéz kognitív folyamat valaki másnak a helyébe képzelnie magát, és átélni, hogy Pannika is szeretné megetetni a játékbabáját. Számára az egocentrikus világnézet a magától értetődő, amikor minden őérte és őmiatta történik. Akkor van probléma, amikor a felnőtt ember sem tud kilépni a saját nézőpontjából, és képtelen átérezni, hogy a saját érdekeinek érvényesítése vagy a saját szempontjainak kizárólagos figyelembevétele negatív hatással van a környezetére. Egy felnőttre jogosan mondhatjuk, hogy önző, ha mindig tudatosan figyelmen kívül hagyja a körülötte élők szükségleteit, érdekeit” – magyarázza szakértőnk, Szőnyi Lídia.

Amikor egy csésze kávé is luxus

Gyakran találkozhatunk nehezen kezelhető gyerekekkel, akik abban szocializálódtak, hogy a család, de legfőképpen az anya kizárólagos figyelme őket illeti. A családban ilyenkor elmosódnak a határok tér és idő tekintetében. Mónika így nyilatkozik a kismama éveiről: „Amikor a gyerekemnek megérkezett a kistestvére, mindent elkövetett, hogy a kizárólagos figyelmemet élvezze.

Felmosás után kiszaladt a konyhába, és szétkente a nedves virágföldet a frissen felmosott kövön. WC-kefével kisúrolta a mosdókagylót. Az újonnan festett falra zsírkrétával absztrakt képet festett.

Amikor elaludtak a gyerekek, eszembe jutott, hogy mit fog gondolni akárki, amikor a házba lépve látja, hogy felfordulás van, és koszos edények roskadoznak a mosogatóban. Folyamatosan őrlődtem a kötelező teendőim és a számomra jóleső fantázia között, ami egy tejeskávé nyugodt elfogyasztása volt. Amikor már végleg kimerültem lelkileg abban, hogy azon stresszeltem, ha nem a gyerekeimre fordítom minden éberen töltött percemet, majd harmincévesen a pszichológus kanapéján fekve fogják részletezni, hogy milyen önző anyjuk voltam, akkor azt mondtam: NEM. Anya most nem tud figyelni, játsszatok a szobában. Már lejjebb adtam az igényemet. Az volt a cél, hogy ha a gyerekek kávét látnak a kezemben, akkor öt percre elcsendesedjenek.”

„Egy bizonyos fokú önzőség szükséges a túléléshez” – kezdi szakértőnk. „A saját védelmünk érdekében muszáj meghúzni a határainkat a munkahelyen és a családban is. Ehhez elengedhetetlen, hogy tudjunk kapcsolódni a saját belső világunkkal, és tudjuk mérlegelni, hogy az adott élethelyzetben jogosak, kivitelezhetők-e az igényeink? Mindennek a kulcsa az önismeret. Ha képesek vagyunk meghallani a saját belső hangunkat, és át tudjuk gondolni, hogy az általunk elképzelt dologból mit tudunk megvalósítani, s milyen lépések vezetnek odáig, akkor már jó irányba tartunk. Vannak olyan élethelyzetek, amikor fontos, hogy tudatosan felül tudjuk írni a saját szükségleteinket. Például, ha éjszaka sokszor felsír a babám, de nekem alvásra lenne szükségem, akkor is fel tudok hozzá kelni éjszaka, mert tudom, hogy akkor ez nagyon fontos. De nem kifizetődő tartósan, mondjuk évekig felülírni a saját igényeinket. Nagy tudatosság és komoly egyéni belső munka kell ahhoz, hogy meg tudjuk teremteni az élhető egyensúlyt. Mondjuk, ha tartósan nem tudom otthon meginni a kávémat, mert mindig történik valami, akkor hétvégén megajándékozom magam azzal, hogy elmegyek otthonról, és egy kávézóban élvezem a nyugalmat a barátnőmmel.

Fontos az is, hogy magunkban el tudjuk különíteni, melyek a társadalmi és melyek a családi elvárások, mik a belső szükségleteink, s mik azok, amiket tulajdonképpen senki nem vár el tőlünk, mégis megcsináljuk.

Mert így tanultuk, vagy azt hisszük, hogy csak úgy lehet jól csinálni: például naponta fel kell mosni, csak akkor lesz igazi tisztaság. Fontos, hogy magunkba tudjunk nézni és átgondolni, miért akarunk megfelelni a vélt vagy valós elvárásoknak. Mert akkor érezzük jónak, szerethetőnek magunkat? Ha teret engedünk a saját szükségleteinknek, akkor épp ezek lesznek azok a dolgok – adott esetben egy kávé –, amelyek annyira feltöltenek minket energiával, hogy utána teljes figyelemmel tudunk a családunk vagy a munkánk felé fordulni.”

Ne mások elvárása alapján döntsünk

A karrierista nő alakja negatív aurát von maga köré a társadalomban. A negyvenes Anett tudatosan nem vállal gyermeket, bár tíz éve párkapcsolatban él. Dühös lesz, amikor a családi ebédeken a kotnyeles nagynéni édesanyjával egyetértésben beszél a mai világ önző, érthetetlenül viselkedő embereiről, akiknek csak a pénz számít, és fittyet hánynak arra, hogy édesanyjuk már nagymamai örömökre vágyna. A baráti társaságában már mindenkinek van gyereke. Jól kijön a kicsikkel, de négyszemközt elárulta, nem hinné, hogy jó anya lenne, és nem is érzett magában leküzdhetetlen vágyat egy kisbaba iránt. Anett úgy érzi, hogy a tudatos lemondás lehet ugyanolyan felelősségteljes döntés, mint a gyermekvállalás.

„Nagyon fontos lenne, hogy ítélkezésmentesen tudjunk viszonyulni a másik emberhez – tanácsolja a pszichológus. „Nem tudhatjuk, hogy mi áll a döntése hátterében. A gyermekvállalás, illetve annak elutasítása esetén is fontos a reflektáltság, annak végiggondolása, hogy miért akarunk gyereket, milyen szülők szeretnénk lenni.

Milyen üzeneteket hordoznak a saját szülői mintáink, azoknak mely aspektusaival tudunk azonosulni, és mit nem akarunk továbbvinni a saját neveltetésünkből?

Könnyen hangzik, hogy engedjük el a környezet elvárásait, de ez nagyon nehéz belső munka. A saját döntéseink meghozatalához kell egy stabil önismeret és önszeretet, de jó, ha nyitottak maradunk abból a szempontból, hogy nem érdemes bebetonoznunk a saját magunkról alkotott képet. Mindig adjuk meg magunknak a változás lehetőségét, ha szükségét érezzük! Ha külső visszajelzés érkezik, érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy ez milyen érzelmeket ébreszt bennem. Rólam vagy a kérdezőről szól? Ha egy megjegyzés vagy kritika heves indulatokat generál bennünk, azzal a kérdéskörrel valószínűleg még dolgunk van. Ha rólam szól, akkor szeretnék-e változtatni, és ha igen, hogyan tudok? Jó, ha van bennem egy stabil alap, miszerint szerethető, elfogadható vagyok. Innen könnyebb fenntartani a fejlődés és a változtatás igényét. A befelé figyelésen túl lehetnek még olyan gyógyító kapcsolatok az életben, amelyek segítségünkre lehetnek a szerethetőségünk biztos tudatának kialakításában. A legtöbb ember életében felbukkan a bűntudat, de ha napi szinten vasmarokkal szorít az érzés, ha valaki mindig azon gondolkodik, hogy a környezete hogyan vélekedik róla, és ez már nagyban nehezíti számára a mindennapok megélését, érdemes szakemberhez fordulnia.”

Hatalmas a teher a szendvicsgeneráción

A gyermekvállalás mellett egy másik nagy kérdés az életben önfeladás és önzőség tekintetében az idős szülők gondozása. Anikó unokatestvére idősotthonba, majd a helyi kórház elfekvő osztályára vitte a saját szüleit, amit Anikó mélyen elítélt, amíg nem került ő is hasonló helyzetbe. Anikó valósággal belerokkant idős és tartósan beteg szülei öt évig tartó gondozásába. A szülők szerettek volna otthon meghalni, ami lassú, fizikai-lelki fájdalmakkal teli időszak volt. Anikó kamasz gyermekei nevelése mellett idős szüleinél töltötte az éjszakákat, többször felkeltették, itatta, etette, pelenkázta őket, felügyelte a gyógyszeradagolásukat. A család összes megtakarítását felemésztették a beteggondozás költségei.

Anikó azt mondta a gyerekeinek, hogy ő senkinek sem szeretne időskorában a terhére lenni, bár tudja, hogy ha az ember kiszolgáltatott állapotba kerül, megváltozhat a halálról és az utolsó hónapokról alkotott elképzelése.

„Ezek azok a helyzetek, amelyekkel kapcsolatban nem lehet konkrét tanáccsal szolgálni. Érdemes összeülni a családtagoknak, és közösen meghozni azt a döntést, ami még mindenkinek vállalható, belefér a család anyagi és időkeretébe. Ha csak egy gyermek van, akkor nehezebb a helyzet, és az illető egyedül is marad a feladatokkal. Mindig alaposan mérlegelni kell a helyzetet, és ezután meghozni a döntést” – véli a szakértő.

Mit tehetünk azért, hogy a mi vívódásainkkal a gyerekeinknek már ne kelljen együtt élniük? – kérdezem Szőnyi Lídiától. „A legjobb az, ha megtanulunk dolgozni magunkon. Gyakoroljuk az önreflexiót, s tisztába jövünk a saját érzéseinkkel. Ugyanis hiába próbálnánk mást mutatni a gyermekeinknek, mint ami valójában a lelkünkben történik, a kis radarjaikkal nagyon pontosan érzik a rezdüléseinket. Az általunk mutatott mintákkal azonosulnak, magukévá teszik azokat. A másik fontos dolog, hogy azt tapasztalják a velünk való kapcsolatukban, hogy ők úgy szerethetők, ahogy vannak, nem kell ezért küzdeniük vagy teljesítményt felmutatniuk. Tudatnunk kell a gyerekeinkkel, hogy nem azért szeretjük őket, mert beteljesítik a vágyainkat, és kiszolgálják az igényeinket, hanem önmagukért. A szeretettség elementáris tapasztalat, és megalapozza a bizalmat, biztonságélményt ad. Így nagyobb biztonsággal fognak navigálni az életben.”

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti