Válasz olvasónknak – vajon bedobható-e a papírpohár a papírgyűjtőbe?
Nemrég publikáltuk online felületünkön Mészáros Fanni Mentsük meg a tekiket, ne dobjunk papírpoharat a természetbe! De akkor hova dobjuk? című írását, amelyben végigjárja az információ kanyargós útját, és arról ír, hogy még a szakmában sincs egyetértés az újrahasznosításról. Cikkét azzal zárja, hogy „Így én, amíg valaki meg nem győz más megoldásról, a papírhulladékba fogom dobni ezeket a poharakat.” Egy olvasónk ennek kapcsán megjegyezte, hogy „a szennyezett papír nem újrahasznosítható, és a többi papírhulladékot is beszennyezi, ami miatt az sem lesz újrahasznosítható. Szóval a pohár papírgyűjtőbe való dobása duplán rossz döntés. Minderről cikket írni és másokat is erre buzdítani a lehető legrosszabb megoldás.” Mivel a témát fontosnak, szerzőnk válaszát pedig közérdekűnek tartjuk, utóbbit változtatás nélkül közöljük.
Kedves Olvasó!
Először is szeretném megköszönni, hogy elolvasta a cikkemet. A sorozatomban igyekszem olyan dilemmákról írni, amelyekkel én magam is szembesülök. Húsz éve dolgozom a környezetvédelmi iparágban. Ha nem is hulladékhasznosítói munkakörben, de velük és egyéb szakemberrel is együttműködésben. Ezért, ha egy dilemmám felmerül, és az adott témában van olyan kolléga, akiről úgy gondolom, hogy többet tud, mint én, mindig kikérem a véleményét.
Ebben az esetben is minden lehetséges forrást felkerestem. És minden elérhető szakmai véleménynek hangot adtam a cikkemben. Jeleztem, hogy egyes szakmai szövetségek hogyan vélekednek, mit mond a szabvány. Azóta az FKF álláspontja is befutott, és ők is azt jelezték, hogy tekintettel arra, hogy ma nincs külön csatorna a gyűjtésükre, így a kommunális gyűjtőben a helyük. Ahogy a cikk végén írtam is: „Talán ma Magyarországon tényleg az a hivatalos álláspont, hogy a kommunális hulladékban a helyük.”
Viszont azt is jeleztem, hogy a hulladékfeldolgozó iparban közvetlenül dolgozó kollégák közül többen is úgy nyilatkoztak, hogy szerintük be lehet dobni a papírgyűjtőbe ezeket a poharakat.
Értem, amit jelez, hogy „szennyezett”, de mit értünk szennyezettség alatt? A műanyag borítást? A kávét vagy teát a belső borításon? Amely valójában magával a papírral nem is érintkezik?
A tejes vagy gyümölcsleves dobozok is feldolgozásra kerülnek. Korábban a papírhulladékok közé, most már a műanyagok közé kell ezeket dobnunk. Sőt, a színes újságok is. Pedig mindkét esetben különböző festékekkel is „szennyezik” a papírt. Az élelmiszeres dobozok esetében pedig élelmiszerrel is.
A feldolgozás során a szennyeződések nagy részét eltávolítják, vagy minőségüktől függően kezelik. Ahogy a cikkben is említettem, például az úgynevezett pulperben való mosással. Ha csak makulátlanul tiszta termékek kerülhetnének a hulladékhasznosítóba, nagyon kevés lenne a tényleges újrahasznosítás. A szakmában dolgozó kollégák ezért is vélekedtek úgy, hogy ezek a poharak mehetnek a papírok közé. Továbbá azért is, mert a lakosságtól begyűjtött papírhulladék-mennyiség a teljes mennyiséghez képest csekély, ezen belül pedig ezek a poharak már szinte elhanyagolható mennyiséget jelentenek.
A hulladékkezelési folyamat során minden esetben előválogatásra kerül a szelektíven gyűjtött hulladék. Azok a hulladékok, amelyek nem kerülhetnek be a technológiai folyamatba, a válogatás során elkülönítésre és jellemzően a hulladékégetőbe kerülnek.
A vélemény, amelyet megfogalmaztam a cikkem végén, a saját személyes véleményem. Engem a szakmában dolgozó kollégák meggyőztek arról, hogy nem ártok az újrahasznosítási folyamatnak, ha ezeket a papírpoharakat a papírgyűjtőbe dobom. Ha a válogatás során mégis úgy döntenének az illetékes kollégák, hogy ne kerüljenek be az újrahasznosításba, akkor az égetés még mindig jobb megoldás, mint a lerakás. Ezért zártam így a cikkem:
„Jó, jó, de akkor mi a megoldás? Hová dobjuk ezeket a műanyagos papírpoharakat? Talán ma Magyarországon tényleg az a hivatalos álláspont, hogy a kommunális hulladékban a helyük. Én ezzel mégsem vagyok kibékülve. Úgy gondolom, hogy jobb választás a papírhulladék. Azért, mert ha mégis létezik vagy a közeljövőben elérhetővé válik olyan technológia, amely tud jobb megoldást kínálni, mint az a sors, amely a kommunális hulladékban várna a poharakra, akkor a papírhulladékok válogatása során beterelhetik ebbe a csatornába. Ha pedig ma még itthon az energetikai hasznosítás (vagyis az égetés) a legjobb lehetőség, talán akkor is innen juthat a válogatást követően a legjobb minőségben az égetőbe ez a fajta hulladék. Így én, amíg valaki meg nem győz más megoldásról, a papírhulladékba fogom dobni ezeket a poharakat.”
Időként kételyeim merülnek fel, hogy jó irányba mennek-e a megoldások. Ha a korábbi, egyértelműen újrahasznosítható műanyag poharakat felváltottuk nagyon környezetbarátnak mondott papírpoharakkal, amelyekről később kiderül, hogy amúgy ezek nem is újrahasznosíthatók, és dobjuk őket a kommunális gyűjtőbe, hogy a lerakóba kerüljenek, akkor ez így tényleg környezetbarát megoldás, döntés volt-e? Persze jól tudom, a műanyag pohár is csak akkor újrahasznosítható, ha eljut a hulladékkezelőhöz.
Szóval ez egy nagyon nehéz dilemma volt, számomra is. És ebben az esetben én a cikkben is képviselt álláspontra jutottam. Ezt ma is vállalom. Ez a személyes véleményem. Nem baj, ha nem ért vele mindenki egyet. Ahogy látja, még a szakmai álláspontok is eltérőek.
Megtisztelő figyelmét köszönöm, ahogy azt is, ha a többi dilemmámban is velem tart!
Üdvözlettel:
dr. Mészáros Fanni
jogász-közgazdász, okleveles környezetkutató, a Képmás magazin Kis döntések, nagy dilemmák rovatának szerzője
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>