Az új termékek édesebbek és illatosabbak, de ugyanúgy egészségtelenek

A dohányzás számos kultúrában és időszakban jelen volt, és ma is velünk élő jelenség. Ugyanakkor számos kulturális, társadalmi és egészségügyi kérdést felvet. Kezdetben rituális, vallási és orvosi célokra használták, később élvezeti cikké vált és társadalmi jelentőséggel is bírt. A dohányzás története gazdag és sokszínű, amelynek során különféle formái és eszközei alakultak ki. Mára kultúrája és eszközei teljesen megváltoztak, de még mindig makacsul az életünk része.  

dohányzás régen
Részlet Francisco Goya festményéből – Forrás: Wikipedia

A dohányipar mindig is hatalmas üzletág volt, amely ma is jelentős bevételt termel a vállalatoknak. Különféle termékeket gyártanak és forgalmaznak, ideértve a hagyományos cigarettát, a szivarokat, a pipadohányt, a snüsszt vagy az elektromos cigarettatermékeket. A dohányipar globális méretét és gazdasági jelentőségét számos tényező befolyásolja. A dohánytermékek nagy keresletnek örvendenek világszerte, és számos országban széles körben fogyasztják őket. Az egészségügyi kockázatok miatt az ipar tevékenysége heves viták tárgyát képezi.  

A dohánynövényt eredetileg az amerikai kontinensen, az indiánok több ezer éve használták különböző formákban. A füstölés, rágás és pipázás voltak a legelterjedtebb módszerek. Az indiánok kulturális és vallási szertartások során gyakran alkalmazták. A dohányzás különböző formái között szerepel a snüssz és a tubák is. 

A snüssz egy finomra őrölt dohánytermék, amelyet a szájban tartanak, míg a tubák száraz dohány, amelyet gyakran orrba szívtak és kis méretű szelencében tároltak. 

A snüssz Skandináviából származik, ahol évszázadok óta része a kulturális és társadalmi életnek, a történészek szerint Svédországban és Norvégiában használták először. A felsőajak és az íny közé helyezik, ahol a nyálkahártyán keresztül szívódik fel a nikotin és a többi hatóanyag. A snüssz használata különböző kultúrákban és közösségekben más-más célokat szolgált, többek között élénkítésre, a stressz csökkentésére alkalmazták, és a társadalmi összejövetelek része is volt. Később terjedt el főként az észak- és közép-európai régiókban. Jellemzően sportolók kezdték el használni, mert kevésbé feltűnő és megbélyegző, mint a hagyományos cigaretta. 

A hagyományos cigaretta 

A cigaretta a XIX. század végén terjedt el Európában és Amerikában, és hamarosan társadalmi státuszszimbólummá vált, ez pedig elindította a dohányipar felvirágzását. Az utóbbi években világszerte számos intézkedést hoztak a dohányzás visszaszorítása érdekében, ideértve a dohánytermékek reklámjának korlátozását, az egészségügyi figyelmeztetések kötelező elhelyezését a csomagoláson és a dohánytermékek elérhetőségének korlátozását. 

Ezek részben csökkentették a népszerűségüket, különösen a fiatalabb generációk körében, akik már egyre több helyről tájékozódhatnak a dohányzás káros hatásairól és a leszokás előnyeiről. Az egészségügyi trendek és a fitneszkultúra is hozzájárulhat a dohányzás visszaszorításához, egyre többen törekszenek az egészséges életmódra. Emellett világszerte sok ember fordul alternatív dohányzási formák felé, mint például az elektromos cigaretta vagy a snüssz. Ezek az alternatívák gyakran kevésbé károsak, és egyesek számára vonzóbbak lehetnek a hagyományos cigarettákhoz képest. 

Magyarországon jellemzően már csak a negyven év felettiek szívnak hagyományos cigarettát.

Kép
Pécsi Dohánygyár
Cigarettaszünet a Pécsi Dohánygyárban, 1980 – Forrás: Fortepan/Urbán Tamás

Az elektromos cigaretta 

A XX. század második felében és a XXI. század elején az elektromos cigaretta kezdett teret nyerni, különösen a 1990-es években. Ezek az eszközök elektromos fűtőelemmel működnek, amely gőzt hoz létre, így téve lehetővé a dohányzást anélkül, hogy a hagyományos cigaretták káros anyagait belélegeznénk. Az e-cigaretta működése egyszerű. Amikor a felhasználó levegőt szív a készülékbe, az akkumulátor áramot szállít a gőzgenerátorhoz, amely felmelegíti az e-liquidet a tartályban. Ez a felmelegítés gőzt eredményez, amelyet a felhasználó belélegez. Az e-liquid vagy vape juice, a dohányzás alternatívája, és többnyire propilénglikolt (PG), növényi glicerint (VG), ízesítést és esetenként nikotint tartalmaz. A PG és VG az alapvető összetevők, amelyek gőzt hoznak létre, míg az íz- és nikotin-adalékanyagok az ízt és a nikotinadagot adják hozzá, de vannak nikotinmentes liquidek is. 

Az elektromos cigaretta népszerűsége az utóbbi években jelentősen megnőtt, különösen a fiatalabb korosztály körében. Ez egyfelől annak köszönhető, hogy egészségesebb alternatívaként tartják számon, másfelől pedig annak, hogy a hagyományos dohányzást szigorúbban szabályozzák, egyre több ország korlátozza az értékesítését és a reklámozását. Az elektromos cigaretták széles körben elérhetők online és kiskereskedelmi üzletekben is.

A jelenkori trendek 

Az utóbbi néhány évben az eldobható, egyszer használatos vape-ek, mint például a Juul, Elf Bar, Poco Bar egyre népszerűbbek lettek. Használatuk rendkívül egyszerű, és nem igényel újratöltést vagy karbantartást. Ezek a készülékek egy előretöltött akkumulátorral és egy belső tartállyal rendelkeznek, amelyben folyadék, e-liquid található. Több mint harmincféle ilyen típusú egyszer használatos vape van forgalomban, többségüket Kínában gyártják. Népszerűségük az elmúlt években ugrásszerűen növekedett, különösen azért, mert ezt is a dohányzás egészségesebb alternatívájaként tartják számon. 

A legtöbb országban legálisan megvásárolhatók, jelenleg itthon még nem engedélyezettek, valószínűleg vonzó ízviláguk miatt. 

Alma, eper, málna, citrusfélék, egzotikus gyümölcsök ízét idézik fel, de léteznek édességeket vagy desszerteket utánzók is, például vanília-, karamell-, csokoládéízűek is. Magyarországon szigorú szabályozások léptek életbe velük szemben. Ugyanis a tizenévesek, a serdülők használják ezeket a hagyományos dohányzás helyett. Többségük észre sem veszi, ha sokat szív ezekből az édes ízekből, miközben nikotin kerül a szervezetükbe. Ebből következik a kontroll hiánya, a nikotinmérgezés, a rosszullét, de a rászokás is. 

Elf Bar e-cigaretta
Kép forrása: Wikipedia

Mennyire káros a nikotin? 

A dohányzás legfőbb összetevője a nikotin, erőteljes pszichoaktív vegyület, amely kémiai változásokat okoz a központi idegrendszerben. A nikotin gyorsan felszívódik a tüdőből a véráramba, és a központi idegrendszerre gyakorolt hatása miatt függőséget okozhat. A dohányzás számos negatív egészségügyi hatással járhat.

Szív- és érrendszeri betegségek: a nikotin szűkíti az ereket és növeli a vérnyomást, ami hozzájárulhat a szívbetegségek kialakulásához, és a stroke kockázatának növekedéséhez. 

A rák kockázata: a dohányzás összefüggésbe hozható a tüdő-, a torok-, a szájüregi-, a nyelőcső-, a hólyag- és a hasnyálmirigyrákkal, valamint más daganatos megbetegedésekkel. 

Légzőszervi problémák: a dohányzás krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD), asztmát és más légúti megbetegedéseket okozhat. 

Nikotinmentes élet 

A nikotinfüggőség legyőzése és a leszokás a dohányzásról kihívást jelent a legtöbb dohányosnak. A leszokás folyamata nagy elhatározást kíván, mivel rendkívül összetett függőségről van szó. Érdemes kapaszkodókat találni és a célokat szem előtt tartani. A leszokást segítő, nikotinpótló készítmények (tapasz, cukorka, rágó) azért fontosak, mert segíthetik a szokások átalakítását. A leghatékonyabb, ha önmagunk miatt akarunk felhagyni a káros szenvedéllyel. 

Meghatározhatjuk, hogy mikor és miért szeretnénk megszabadulni a függőségünktől. Legyenek ezek minél konkrétabb célok. Keressünk támogatást családtagok, barátok személyében, csatlakozhatunk támogató csoporthoz vagy online közösségekhez, ahol felismerhetjük, hogy sokan vannak hasonló helyzetben. Érdemes tudatosan kidolgozni egy tervet. Kerülni kell a dohányzásra ösztönző helyeket, társaságot vagy stresszhelyzeteket. Minél sokrétűbb és nagyobb a változás, annál sikeresebb lehet a leszokás. 

Kép
cigaretta leszokás
Kép forrása: Freepik

Amennyiben több minden változik egyszerre, nagyobb eséllyel tudjuk elterelni a figyelmünket. Például: költözés, sportolás, séta, olvasás, meditáció, újfajta étkezés, új szokások bevezetése. 

Általában nem elegendő leszokni egy káros szenvedélyről, a legtöbb emberen az segít, ha rászokik valami másra, de fontos, hogy az valami pozitív legyen. 

A leszokás folyamata egyénenként eltérő lehet. Nagy türelmet és elszánást igényel, de a káros szenvedély elhagyásával fokozatosan mindenképpen javulni fog az egészségi és mentális állapot. Fontos, hogy ne a hiány álljon a figyelmünk középpontjában, hanem az egészségünk.

A cikk megjelenését a Média a Családért Alapítvány támogatta.

A cikk Orsolics Zénó család-rendszer terapeuta Függésben című sorozatának részeként jelent meg. A sorozat további részei ide kattintva érhetőek el.  

Ez a cikk eredetileg a Képmás magazinban jelent meg. A magazinra előfizethet itt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti