Lhakpa Sherpa, az Everest királynője: „A félelem nem akadályozhatja meg, hogy új magasságokba érjünk”
Lhakpa Sherpa nepáli nőként először érinthette a Mount Everest havas csúcsát, és 2022-ben – női rekorderként – már tizedik alkalommal járt ott. „Az Everest az én orvosom, helyrehozza a lelkemet” – vallja Lhakpa az életéről szóló dokumentumfilmben, amely július végétől elérhető a Netflixen. A 2022-es expedíció adja a történet keretét, amelybe beleszövődik a nepáli serpa nehéz sorsa, küzdelmei, csalódásai. Az „apró egér”, akit a férje hulladéknak tekintett, és egy alkalommal a kukába dobott, a Csomolungmán – ahogy a nepáliak mondják, az Istenasszony hegyén – királynőnek érezheti magát. Ám nemcsak önmagáért és gyermekei létbiztonságáért mászott, hanem minden serpanő szabadságáért. Csák-Nagy Kriszta írása.
Szerda Serpa
Lhakpa tizenegy gyermekes nepáli családba született, egy barlangban. A mai napig nem tudja, pontosan mikor. Egy biztos: épp szerda volt. A Sherpa vezetéknév automatikusan jár a serpa népcsoport minden tagjának, keresztnévként pedig a születési nap nevét kapják. Lhakpa, azaz szerda. A család jakokat tenyésztett, és négyezer méteres tengerszint feletti magasságban lakott. A serpalányok nem tanulhattak, elrendezett, szerelem nélküli házasságban éltek, és otthoni munka várt rájuk.
Lhakpa hordta az öccsét iskolába – két óra volt az út oda, és két óra vissza –, de nem léphetett be az ajtón, így írástudatlan maradt.
Gyakran nézegette a Himalája hívogató csúcsait, és ott lüktetett benne a vágy, hogy meghódítsa. „Álmomban gyönyörű hegyeket látok. Felmászom a hegyre, egyre növök és növök és növök. Lefelé jövet apró egér vagyok.” Lhakpa nem akart belesimulni a tradíciókba, ki akart törni a nyomasztó egyhangúságból.
Lhakpa titkos élete
A keménységed miatt nem mehetsz férjhez, meg fogsz halni az Everesten, riogatták a szülei és a falubeliek, de nem bánta. Bármit megtett volna azért, hogy az álmát valóra váltsa. Mivel nőként nem lehetett teherhordó, levágatta a haját, és sapkát húzott. Akár száz kilogrammokat is cipelt, és egyre komolyabb munkákat kapott. Ez volt az ő titkos élete.
A hegyek szerelmeseként a férjhez menést nem tervezte, mégis beleszaladt egy kapcsolatba, és 25 évesen megszületett a fia, Nima. A férfi azonban lenézte őt, Lhakpa magára maradt – ez a csalódás olyan mélyen érintette, hogy a filmben nem tudott róla beszélni. A szégyen és a pletykák miatt bujkálnia kellett. Takarított, hogy a fiának enni adhasson. Egy alkalommal hírét vette egy futóversenynek, megpróbálta, és megnyerte a kétezer dolláros fődíjat. A pénzből teázót nyitott, ahol befolyásos emberek is megfordultak. Egyikükön keresztül eljutott az elnökhöz, aki jóváhagyta a kérését, hogy nepáli nőként megmászhassa az Everestet.
Egy öttagú női hegymászócsapat vezetőjeként vett részt az expedícióban, de csak ő érte el a csúcsot 2000. május 18-án, 27 évesen, első nepáli nőként.
Újra fel merte venni a kapcsolatot szüleivel, és apja büszke volt rá, „fiamnak” nevezte.
George, a román jeti
George Dijmarescu, román származású, Amerikában élő hegymászó felfigyelt Lhakpára a tibeti alaptáborban, és 2001-ben együtt mászták meg az Everestet. Ezt követően összeházasodtak majd Amerikába költöztek, és közösen dolgoztak egy építkezésen. Olyan volt, mint a mennyország. 2003-ban George hegymászó vállalkozást indított, és az egyik alaptáborban román férfiakkal ivott, egyiküket olyan erővel megütötte, hogy két bordája eltört. Ettől a pillanattól kezdve nem titkolta agresszív viselkedését, és árnyék vetült a házasságra.
Egy évvel később Lhakpát eszméletlenre verte, mert az nem merte kockáztatni egy elveszett ember keresését a hegyekben. Michael Kodas, aki később könyvet írt George-ról, fotókat készített, és 2008-ban mindent nyilvánosságra hozott. Nemcsak a vállalkozás ment tönkre, hanem Lhakpát egyre többször verte a férje. El akarta hitetni vele, hogy csak kihasználják az emberek, nélküle semmire sem képes. A nepáli serpa kényszerhelyzetben volt, nem tudott lépni – két lánya született George-tól, és nem tudta volna eltartani a három gyermeket. Az eset után hosszú évekig nem mehetett az Everestre, és ebbe belebetegedett a lelke.
George 2010-ben rákos lett, és a felesége ápolta, gondozta őt.
Idősebb lányuk, Sunny születésnapi zsúrján ismét ivott, és Lhakpa fejét a hajánál fogva verte a konyhaasztalba. A kisebb lány, az ötéves Shiny próbálta megvédeni.
Lhakpa kórházba került, de nem ment többé haza, hanem gyermekeivel együtt egy menhelyen bujkált, és mindenféle munkákat elvállalt. Férje később rákban meghalt. „Én békés vagyok, és borzalmas emberré tett, problémás nővé” – nyilatkozza Lhakpa a dokumentumfilmben. A nepáli serpa még kicsi volt, amikor a mamája azzal ijesztgette, hogy az Everest túloldalán élnek a jetik, akik elviszik, ha rossz lesz. Végül George lett az ő jetije.
„Ha rád nézek, látom, hogy lehetek valaki”
Lhakpa lányait, különösen a 19 éves Sunnyt megviselték a gyerekkori traumák. Ő alig beszélt a családtagjaival. A 2022-es expedíció idején is inkább otthon maradt, csak a 15 éves Shiny kísérte el édesanyját, a lenti alaptáborban izgult érte. Lhakpa sokat várt a jubileumi hegymászástól, úgy gondolta, ezek után megváltozhat az életük. A lányok igazságtalannak találták, hogy a serpa sikerei korábban nem kaptak elég nyilvánosságot, ezért örömmel és büszkén ünnepelték a kerek rekordot. Sunny elhatározta, hogy dolgozni fog magán, és igyekszik kilépni a depressziós állapotból. „Ha rád nézek, látom, hogy lehetek valaki” – mondta anyjának. Ez a belső lelki fejlődés volt a csúcsteljesítmény egyik hozadéka.
A másik egy vállalkozó felajánlása, aki a támogatásáról biztosította a hegymászót, és segítségével Lhakpa a K2-t, a világ második legmagasabb csúcsát is meghódította 2023. július 27-én.
A hegyek királynője
Bár Lhakpa Sherpa a hétköznapokban egy szupermarketben dolgozik, vannak ünnepnapjai, amikor újra otthon lehet, a hegyekben. Nem könnyű feljutni nyolcezres magasságokba, még oxigénpalackkal sem, de a hős nepáli nő élettörténete azt bizonyítja, hogy az élet útjai is kiszámíthatatlanok és kockázatosak. Sőt, egyszerűbb volt felkapaszkodni a halálzónába, mint megtalálni a családi boldogságot, a létbiztonságot, az elismertséget. De nem adta fel, és nem veszítette el a reményt. Sem a hegyekben, sem a hétköznapokban. Akkor sem, ha fájt a lába vagy a szíve.
„Ha ránézek a hegyre, fáj az életem. Bármerre is megyek, általa erősnek nézek ki. Úgy festek, mint ő, a hegyek királynője. Királynővé tesz.” Ezt az életérzést árasztja a dokumentumfilmen keresztül minden nő, nepáli és magyar felé egyaránt: ha erősek maradunk, bátran felülemelkedünk minden nehézségen, merünk növekedni, megvalósíthatjuk az álmainkat, és mi is királynővé válhatunk.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>