Szépségtippek és tévedések

2015. 06. 01.

Kép: Profimedia - Red dot

Ezúttal a szépségápolás köré csoportosítva írunk a tévhitekről. Az ehhez kapcsolódó bölcsességeket ugyanis korántsem kell gondolkodás nélkül elhinnünk.

Szőrszálhasogatás

Kivel ne fordult volna már elő, hogy nő létére egy-két kellemetlen szőrszál nőtt ki az állán, vagy valahol az arcán. Ezek eltávolítását a többség csipesszel végzi, hiszen ez tűnik a legtermészetesebb beavatkozásnak. Ezzel azonban csínján kell bánni, mert a szőrszál csipesszel való eltávolítása könnyen megerősítheti a szőrtüszőt, így ha gyakran ismételjük, akkor a szőrszál vastagabban nő vissza, mint a szedés előtt. A legjobb megoldás ezért – már ha ragaszkodunk a házilagos megoldásokhoz – a szőrszálak levágása. Ezzel ugyanis elkerülhetjük, hogy a szálak erősödjenek. De a leghatásosabb megoldás mégsem ez, hanem ha lézeres szőrtelenítéssel távolíttatjuk el őket, vagy keresünk egy olyan kozmetikust, aki elektromos kezeléssel tudja elérni, hogy a szálak növekedése a szőrtüszők károsodása miatt maradjon abba.

Látszat és valóság

Sokan gondoljuk azt, hogy ha a hajunk száraz, akkor csakis száraz hajra ajánlott sampont szabad használnunk. Pedig ez koránt sincs így, sajnos nagyon gyakori, hogy valakinek a haja kifejezetten száraz, miközben a fejbőre erősen zsíros. Ebben az esetben a pusztán száraz hajra való sampon már nem a legszerencsésebb választás. Jobban járunk, ha a megfelelő sampont inkább a fejbőr típusa alapján választjuk ki (a típus meghatározásában fodrászunk tud segíteni). Már csak azért is, mert a fejbőr egészsége erősen befolyásolhatja a haj állapotát. Ebből következik, hogy akár egy zsíros hajra ajánlott sampon is jó lehet a száraz haj problémáira. Ugyanez igaz fordítva is: a zsíros hajra sem feltétlenül a csak zsíros hajra való sampon való, mert soha nem a haj zsírosodik először, hanem a fejbőr válik zsírossá, ami végül megjelenik a hajon is. Vagyis a fejbőr igényli a nagyobb ápolást, magát a hajat pedig elég csak a szennyeződéstől megtisztítani.

Tiltott pollentotó

Alapvetően jó dolog, hogy az allergiaellenes készítmények jó része recept nélkül kapható, az viszont már kevésbé, hogy sokan úgy hisszük, hogy ezeket diagnózis nélkül is be lehet szedegetni. Ezzel szemben a valóság az, hogy az allergia diagnosztizálását még akkor is orvosra kell bíznunk, ha a panaszok kifejezetten pollenszezonban jelentkeznek. A túlérzékenység tünetei ugyanis nemcsak allergiára, hanem orrüregi daganatra, polipra is utalhatnak. A vény nélküli gyógyszervásárlással tehát csak akkor érdemes élnünk, ha a túlérzékenység tényét már az orvos is megerősítette. És bár a visszatérő pollenallergiát viszonylag könnyű felismerni, hiszen a virágpor az évnek szinte mindig ugyanabban az időszakában szóródik a levegőbe, azért érdemes a dolgot ellenőrizni is. Ezt a Köpönyeg.hu oldalon található ANTSZ pollentérkép és pollennaptár segítségével könnyen megtehetjük, ott ugyanis látszik, hogy mely növény pollenje hol és milyen koncentrációban van jelen a levegőben. Gyógyszert pedig csak akkor érdemes szedni, ha a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás és viszketés valóban abban az időpontban jelentkezik, amikor lakhelyünkön ténylegesen magas koncentrációban van jelen az a pollen, amelyre allergiásak vagyunk. Ellenkező esetben látogassunk el egy kontrollra az allergológushoz.

Keresztbe téve

Szakállas tévhit az is, hogy a keresztbe tett láb árt a keringésnek, és segíti a visszerek kialakulását. Már régen rossz lenne ugyanis, ha pusztán a lábunk súlya hatással lenne ereink viselkedésére. Ezzel szemben a visszerek kialakulásáért inkább genetikai hátterünk, és persze életmódunk felelős. Ezen belül érdemes tudnunk azt is, hogy a visszér kialakulásának kockázata ugyan nem csak anyai ágon öröklődik, ám mivel e probléma a nőket fokozottabban érintheti, öröklésére, családon belüli halmozódására nők esetében különösen számítani kell. Ennek hátterében egyszerűen az áll, hogy visszértágulat kialakulásának esélyei erősen függnek az érfalak vastagságától és ellenállóképességétől. Ezek öröklődő tulajdonságok. Az ok, amiért ezek a problémák a nőket nagyobb valószínűséggel érinthetik, az, hogy a nők izomzata eleve gyengébb, és nehezebben tartják meg magukat a szöveteket is. De persze nem szabad mindent a nemre és a génekre fogni, hiszen a visszerek kialakulását a magasabb testsúly és állómunka is erősen növeli.

Ránctalanítva

A ráncok kialakulásáért elsősorban korunkat okoljuk, illetve azt, hogy bőrünk túlzottan száraz, és nem elég hidratált. És bár az igaz, hogy a bőr szárazsága és vízhiánya nem használ a ráncoknak, sőt mélyíti azokat és öregíti a bőrt, azért a ráncok kialakulásának nem ez az elsődleges oka. A fő bűnös ugyanis a napozás és a mimika. Ennek oka pedig az, hogy a ráncok megjelenését az UV-A sugarak erőteljesen segítik. Hatásukra a bőr a korához képest sokkal jobban öregszik. Ezt nagyon jól megfigyelhetjük akár úgy is, ha összehasonlítjuk a napon dolgozó idős nénik arcát és hasát: míg az előbbi hihetetlenül ráncos és pigmentfoltos, addig a hasuk, amit gyakorlatilag soha nem ér nap, egészen sima. Nem így azoké az akár fiatalabb éveikben járó hölgyeké, akik imádnak napozni és szoláriumba járni.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti