A csendes lány című filmről pszichológusszemmel – Kivirágzó növény a fényben
Vajon képesek vagyunk-e felismerni, hogy a társadalmilag elvárt viselkedést mutató embertársunk milyen súlyos árat fizet azért, hogy így működjön? Szembesülésünk a nehéz helyzetével akkor kezdődik, amikor agresszív vagy deviáns viselkedéssel találkozunk. Ekkor (remélhetőleg) kapcsolati minőségtől függően igyekszünk segíteni a bántalmazott áldozaton.
Természetesen helyénvaló, ha mindent megteszünk annak érdekében, hogy az áldozat védelmet kapjon, és a bántás véget érjen. De tudnunk kell azt is, hogy a bántalmazás nemcsak ütésekkel vagy szavakkal teheti pokollá az életet, az érzelmi és/vagy testi elhanyagolás, a hiányzó szeretet, a magány, a kiszolgáltatottság, az érzelmi sivárság is éppannyi kárt okoz.
Mindkét esetben az egészséges fejlődés forog kockán. Akit bántalmaznak, azt éli meg, hogy ő értéktelen, s mivel a kapcsolatok kiszámíthatatlanok körülötte, a túlélés érdekében alá kell rendelődnie, a saját szükségleteit pedig nem elégítheti ki.
Ez a szemlélet később gátolni fogja őt az egészséges emberi viszonyok kialakításában.
Így tehát fontos leszögezni, hogy az érzelmi és/vagy testi elhanyagolás is káros, mi több, megnehezíti a gyógyulás útját azáltal, hogy a megélt traumáit megkérdőjelezi.
Megfordított homokóra
A csendes lány című film főszereplője, vagyis Cáit rokonai körében szeretetet és odafigyelést kap, ez számára a túlélést jelenti. Lassacskán érezni kezdi saját szükségleteit, és egyre bátrabbá válik ahhoz, hogy azoknak hangot is adjon. Kivirágzik, mint egy növény a napfényben. Az, aki képes odafordulással, elfogadó szeretettel, nyitottsággal a másik felé fordulni, azt üzeni neki, hogy értékes. Igaz, érdemes kitartónak lenni, bármely oldalon álljunk is. A gyermekek tapasztalatainak összessége hasonlít a homokórában lévő homokszemekhez.
Ha két-három évig egy gyermeknek hiány vagy bántás volt az alapélménye, és valaki egyszer csak szeretni kezdi, megértést tanúsít iránta, akkor ez a homokóra megfordul.
De az addig lepergett homoknak ugyanannyi idő kell visszaperegni is.
Felnőttként bizonyos értelemben csökkenthetjük az időt azzal, ha önismereti munkát végzünk, és törekszünk megérteni az életünket alakító folyamatokat és eseményeket, de így is igaz: a változáshoz idő kell.
A teljes írás a 2024. márciusi Képmás magazinban olvasható, ami február 29-től kapható.
.
A legfrissebb Képmás kapható a nagyobb Relay és Inmedio üzletekben is; egyes újságos pavilonokban; a forgalmasabb MOL, OMV és Shell benzinkutakon; Auchan, Interspar és Tesco hipermarketekben; egyes Spar és Tesco szupermarketekben; egyes Bee, CBA, Coop és Real üzletekben.
A magazinra előfizethet itt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>