Így szerezhetünk új barátokat harminctól nyolcvanéves korunkig

2024. 02. 06.

Bár idősödve egyre nehezebb barátkozni, közel sem lehetetlen. Testi-lelki épségünk érdekében ráadásul „muszáj” is! Ha a régi ismeretségeink megkopnak, új emberekhez kapcsolódva kell új barátokat szereznünk. Mondani persze könnyű, de mégis hogyan valósíthatjuk meg? Cikkünkben ehhez kínálunk támpontokat életszakaszokra lebontva.

két nő nevetve öleli át egymást
Kép forrása: Freepik

„Azért vannak a jó barátok”, hogy életben tartsanak

Az igaz barátságok sokféleképp gazdagíthatják életünket, többek közt érzelmi, lelki támaszt nyújthatnak a nehezebb időkben. Ám azon túl, hogy kisírhatjuk magunkat egy jó barátunk vállán, a minőségi társas kapcsolatainknak „életvédő” szerepe is van: legalább annyira fontosak testi-lelki jóllétünk szempontjából, mint a helyes táplálkozás vagy a testmozgás. 

Tudományosan bizonyított, hogy a szoros barátságok számtalan egészségügyi probléma – például a cukorbetegség, a szívroham, a depresszió vagy a stroke – kockázatát is csökkenthetik. 

Sőt hathatós gyógyírnak bizonyulnak korunk egyik „népbetegségére”, a magányra is. A társadalmi elszigeteltség egyes kutatások szerint legalább annyit árt a szervezetünknek, mint a nikotin vagy a túlsúly – a lélekölő hatásairól nem szólva. Egy felmérés szerint az Egyesült Államokban a 45 éves és idősebb felnőttek több mint egyharmada (35 százaléka) számolt be arról, hogy magányosnak érzi magát. Mindezek fényében egyáltalán nem túlzó az a kijelentés, hogy a barátkozás az öngondoskodás egyik formája.

Az, hogy a barátságaink velünk együtt alakulnak át az idők folyamán, természetes folyamat. Életünk különféle szakaszai másfajta kapcsolódásokat hozhatnak magukkal. De mit tehetünk akkor, ha a megváltozott élethelyzet következtében egy-egy régi barátságunk elhalványul? (Például azért, mert amíg kicsik a gyerekeink, sokkal kevesebb időt tudunk ezekre a kapcsolatainkra fordítani.) Új barátokat szerezni érett felnőttkorban nehezebb, de egyáltalán nem lehetetlen. A következőkben azokat az alkalmakat, lehetőségeket vesszük sorra – általánosítva, a teljesség igénye nélkül – amelyeken keresztül tartós barátságokra tehetünk szert. 

Kisgyermekes szülőként 

Játszótér, baba-mama klubok

Épp csak megszületett az első gyermekünk, elveszettnek érezzük magunkat az éjszakai ébredések, hajnali etetések, hasfájások, pelenkázások útvesztőjében. Csecsemőnkből kúszó-mászó kisbaba lesz, aki ugyanúgy rengeteg törődést igényel, mint egy újszülött. Ebben az élethelyzetben kisebb gondunk is nagyobb lehet annál, hogy még a barátainkkal is ápoljuk a kapcsolatot, mert másra kell összpontosítanunk, ami minden energiánkat leköti. Ők úgyis biztosan megvárnak. Igen ám, de mihez kezdjünk akkor, ha mégse? Ha a régi barátságaink megkopnak, és azt vesszük észre, hogy már nincs mit feléleszteni?

Az új barátok szerzése azért nagyobb kihívás ekkor, mint kamasz- vagy gyermektelen fiatalkorunkban, mert egyre kevésbé fordulunk meg olyan helyeken, ahol új emberekkel találkozhatunk, akikkel bizonyos rendszerességgel időt tölthetünk együtt. 

Kisgyermekes szülőként ilyenek lehetnek például a játszóterek vagy a különféle baba-mama foglalkozások, klubok, ahol hasonló élethelyzetben levő szülőtársakkal ismerkedhetünk. Azon túl, hogy megoszthatjuk aggodalmainkat, tapasztalatokat cserélhetünk a gyermeknevelés rejtelmeiről, és hogy a telefonunk „Esztianyuk és Zselykemamák” sokaságával bővül, elképzelhető, hogy egy-egy ilyen ismeretség szorosabb kapcsolatot, barátságot is magával hoz. 

Munka, gyereknevelés és háztartás „aranyháromszögében”

Amikor a gyerekünk közösségbe kerül, mi többnyire visszamegyünk dolgozni. Örülünk, ha valahogy fenntartunk egy kényes egyensúlyt a munkánk, a gyereknevelés és az otthoni teendőink között. Folytonos időhiánnyal küszködünk, a munkahelyünkön azon tanakodunk, vajon aznap el tudunk-e időben indulni, hogy odaérjünk a szülőire, otthon, vacsorafőzés közben pedig már a másnapi határidős feladatunkat rakjuk össze fejben. A párunk már napok óta arra vár, hogy legalább egy kis időre ő is kettesben maradhasson velünk, lehetőleg még ébren. Ebbe a zsúfoltságba mégis hova férne bele, hogy új emberekkel barátkozzunk? – kérdezhetnénk.

A személyes kapcsolatteremtést az sem könnyíti meg, hogy a Covid óta sokan dolgoznak részleges vagy teljes home office-ban, mert a munkahelyük tartósan erre rendezkedett be. 

Pedig még ez volt az egyik olyan potenciális terep, ahol általában sok negyvenes éveiben járó ember találkozhatott másokkal. Akkor mégis milyen lehetőségeink vannak ebben az életszakaszban az ismerkedésre? 

Partik, vacsorák

Érdemes néha olyan társasági eseményeken, összejöveteleken – például partikon vagy vacsorákon – részt vennünk, ahol számunkra új emberek fordulnak meg. Ne utasítsuk el egyből az ilyesfajta meghívásokat, hiszen így is lehetőségünk adódhat arra, hogy ismerkedjünk. Akár egy céges rendezvényen, üzleti partin vagy egy tágabb körű vacsorán veszünk részt, kérjük meg az ismerőseinket, kollégáinkat, hogy mutassanak be azoknak, akikkel még nem találkoztunk. 

Kép
új barátok szerzése
Kép forrása: Freepik

A gyerek edzése, különórái alatt

Amíg csemetéinkre várakozunk, könnyen beszélgetésbe elegyedhetünk a szülőtársakkal, akik közül egyik-másikkal idővel akár barátságokat is köthetünk. 

Amikor kiürül a családi fészek

Társasutazás

Ha szeretünk utazni, és van is rá anyagi hátterünk, éljünk a társasutazás lehetőségével, hiszen ez is remek alkalom lehet, hogy számunkra érdekes, új emberekkel ismerkedjünk. Akár vidéki körutazás, csoportos külföldi utazás, de ugyanígy a közeli városokban tett egynapos kirándulások és csoportos gyalogtúrák is nagyszerű lehetőséget kínálnak új barátságok kialakítására. Csatlakozzunk olyan túracsoportokhoz, akik gyakran szerveznek kirándulásokat, személyes találkozókat.

Kép
barátok idősen
Kép forrása: Freepik



Tanfolyamok, hobbik, önkénteskedés

Ha mindig is szerettünk volna valami újat tanulni, egy tanfolyam elvégzése remek alkalom arra, hogy a képességeinket fejlesszük, miközben barátokra teszünk szert. 

A közös téma nagyon jól össze tudja hozni az embereket. Legyen szó tornáról, táncóráról vagy festőklubról, e helyeken olyanokkal találkozhatunk, akikkel közös az érdeklődésünk. 

A hobbink révén is ismerkedhetünk: csatlakozzunk a helyi turistaklubhoz, sétáltassunk kutyát közösségben, vagy például önkénteskedjünk. Derítsük fel, milyen segítő tevékenységekre van lehetőség a közelünkben.

Maradjunk emberek között, vegyünk részt kulturális rendezvényeken

Végül, de nem utolsó sorban már azzal is nagyon sokat teszünk magunkért, ha egyszerűen többet időzünk közösségi terekben: a művelődési házak, könyvtárak vagy múzeumok szolgáltatásai, rendezvényei szintén ideális terepet kínálnak ahhoz, hogy barátokra találjunk. Csak elegyedjünk szóba bátran!

Források:
livescience.com 
ncbi.nlm.nih.gov 
verywellfamily.com 
psychcentral.com 
readersdigest.co.uk 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek