Jeges vizes fürdőzés és Téli Balaton-átúszás: egészségmegőrzés és közösségépítés a mínuszokban is
„2018 őszén tüszős mandulagyulladással küzdöttem, amely vissza-visszatérő volt, és amelyből korábban csak antibiotikumokkal tudtam kigyógyulni. Megelégeltem a folyamatos betegeskedést, és más megoldás után néztem, hogy erősítsem az immunrendszerem. Ekkor jutott eszembe a holland extrémsportoló, Wim Hof, aki kidolgozott egy módszert, amely egy tibeti légzéstechnikán és hidegadaptáción alapszik. Elkezdtem gyakorolni a légzést, majd lassan hozzászoktattam a testem a hideghez. Először hideg vizes zuhannyal kezdtem, később kimentem Szűcs Feri barátommal megmártózni az 5 fokos Dunában. Itt kezdődött minden.”
Pesti Balázs szakmáját tekintve klinikai hipnoterapeuta, emellett az ország legaktívabb és legnagyobb hidegadaptációs közösségének vezetője, a Hidegvíz Törzs alapítója. A hideg vizes fürdőzésbe hat évvel ezelőtt vágott bele egyik kedves ismerősével együtt, aki egy ideje már gyakorolta ezt a nem mindennapi életformát. A baráti összejövetelnek indult akció idővel kinőtte magát, a heti rendszerességű merülésekhez elkezdtek mások is csatlakozni. Balázsék létrehoztak egy zárt Facebook-csoportot, amelyhez anno az eseményen már részt vett emberek csatlakozhattak, de mára több mint kétezer aktív tagja van.
Ahhoz, hogy tevékenységük hivatalos formát öltsön, Pesti Balázs Farkas Orsolyával és Oszvald Rékával együtt nemrég megalapította a Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesületet, amely rendszeresen szervez hidegadaptációval, közösségépítéssel és egészségmegőrzéssel kapcsolatos eseményeket és táborokat. Az egyesületnek közel 100 aktív tagja van. A legkisebb törzstagok Balázs fiai, akiket másfél, illetve három és fél évesen vitt el édesapjuk merülni a 15 fokos Dunába. A legidősebb tagjuk Nagy György (Bubu), egy csodálatos egészségnek örvendő 74 éves úriember, aki a feleségével, Gyöngyivel jár jeges fürdőzni.
Lányuk és unokáik is rendszeres mártózók, jeges úszók, így van olyan, amikor mind a három generáció bent van a vízben. Ebből is látszik, hogy a hideg vizes merülés, úszás vagy hidegadaptáció kortól és nemtől függetlenül végezhető.
„A kezdetekkor nem volt egyszerű dolgunk, mivel a természetes vizekben végzett hideg vizes mártózás nagy újdonságnak számított itthon. Ki kellett tapasztalnunk, hogy hova mehetünk, hol látnak minket szívesen, értik meg, amit csinálunk, vagy épp küldenek el onnan. Rájöttünk, ha valahol nem tiltják a nyári szezonon kívüli fürdést, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy engedélyezik is. Mostanra állandó bázisunkká vált a Pamut-tó, a Paprikás-patak vízesés, a Lupa Beach vagy a Rukkel-tó. Ezenkívül a vidéken működő altörzsek helyszínei is kialakultak.”
Így zajlik egy jeges vizes merülés a szabadban
Ha olyan helyre megy a csapat, ahol nincs fűtött öltöző vagy meleg vizes zuhanyzási lehetőség – mint például a Balaton valamelyik szabadstrandján –, akkor a résztvevők a természet ölén készülnek fel a mártózásra, úszásra, vetkőznek le és öltöznek át. Minden esetben felkészült, gyakorlattal rendelkező ember vezeti az eseményt, aki elmondja, mire figyeljenek oda az első merülők, meddig maradjanak bent a vízben, és milyen testi tünetekre számíthatnak a hideg miatt. A hangolódást nagyban segítik a fürdést megelőző légzőgyakorlatok, a zene és a fizikai bemelegítés. Utána mindenki belegázol a párfokos vízbe derékmagasságig.
„Még mielőtt mindenki teljesen elmerülne, körbeállunk, megfogjuk egymás kezét, visszaszámolunk háromtól egyig, utána hangosan elkiáltjuk magunkat, hogy »Hidegvíz Törzs!«, és csak ezután megyünk bele teljes testtel a vízbe. Ez egy közösségformáló rituálévá vált nálunk, ahol felszabadulnak az energiák, kimegy belőlünk a feszültség. Egyénenként változó, ki mennyit marad a vízben.”
„A kezdőknek azt szoktuk javasolni, hogy pár percnél tovább ne maradjanak bent, viszont ha visszakívánkoznak, akkor tegyenek próbát azzal is.”
Balázs elmondása szerint a szervezet neve is azt mutatja, hogy itt nemcsak a hideg vízről, hidegadaptációról van szó, hanem egy nagyobb összekovácsoló erőről, törzsi érzésről. Az egyesület alapító okiratában is megfogalmazták, hogy az összejövetelek célja elsősorban a természetközeliség megélése és az emberi kapcsolatokra való újbóli rátalálás, egészségre nevelés, amely digitális világunkban kiemelten fontos. Az, hogy csapatban merülnek, egyfajta húzóerőt, kiszámíthatóságot és biztonságot is jelent. Nem hiába az a mondásuk, hogy: „Ebben benne kell lenned, hogy átéld!”
„Egészségmegőrző és egyben közösségépítő tevékenység is a mienk. A hideg víz erősíti az immun- és idegrendszert, támogatja a mentális egészséget, megacélozza az embert testileg és lelkileg is. A hidegadaptációnak köszönhetően rájövünk, hogy sokkal többet bírunk, mint gondoltuk. Természetesen az emberi kapcsolatok is pozitív hatással vannak ránk, ahogy a légzés, a meditáció is sokat tesz azért, hogy aktívabban, egészségesebben és teljesebben legyünk jelen az életünkben.”
Jó, ha néha fázunk: a hideg kiválóan megedzi a szervezetünket
Balázs személy szerint nem hívná terápiának ezt az aktivitást, de azt elismeri, hogy van, akire ez terápiás jelleggel hat. Úgy gondolja, hogy csak ettől nem fog senki sem megszabadulni minden gondjától, de állítja, hogy rendszeres gyakorlása javíthatja bárkinek az életminőségét.
„Általános tévhit, hogy a hideg vizes merüléstől vagy úszástól megfázna az ember. Mivel ilyenkor az egész test hidegben van, teljesen más fiziológiai folyamatok játszódnak le az ember szervezetében. Mondhatni túlélő üzemmódra kapcsol, amelyet egy kifejezetten kellemes mentális megnyugvás és akár erős remegés is követ.”
„Sok dopamin szabadul fel ilyenkor, nemcsak a hideg víz, hanem a közösséghez tartozás miatt is.”
Azoknak, akik ki szeretnék próbálni a jeges vizes fürdőzést, kötelező figyelniük a fokozatosságra. Balázs szerint mindig észben kell tartani, hogy a kihűlés veszélye fennállhat, viszont a fokozatosság elvét betartva ennek a lehetősége minimalizálható. Nagyon jó, ha csatlakozunk egy hideg vizes, hidegadaptációs eseményre egy olyan közösséghez, amely már gyakorlati tudással rendelkezik, de természetesen otthon is el tudjuk kezdeni a hideghez való hozzászoktatást hideg zuhannyal, ahogy ő is tette évekkel ezelőtt. Egy idő után észrevesszük majd, hogy egyre jobban ki tudjuk tolni a hidegadaptációnk idejét, így elindulhat a hideg világának felfedezése.
„Nemcsak a hideg vízhez, hanem a hideg levegőhöz való hozzászokás is hidegadaptációnak minősül. Ha egy réteggel kevesebbet viselünk magunkon a téli időszakban, akkor már sokat tettünk azért, hogy eddzük a szervezetünket. Azzal, hogy nagyon felöltözünk, és mindent magunkra veszünk, elkényelmesedünk, így kevésbé leszünk ellenállóak akár a betegségekkel szemben. Én például a téli időszakban, szabadidőmben is rövidnadrágot hordok, legyen bármilyen hideg.”
A Téli Balaton-átúszás valódi extrémsport
Balázs és csapata az elmúlt években sokat tett azért, hogy nagyobb közelfogadásnak örvendjen a hidegadaptáció. Az egyesülettel megközelítőleg 800 rendezvényen vannak már túl.
Szerveznek táborokat és hidegtúrákat is – utóbbinál a lányok bikiniben, a férfiak félmeztelenül menetelnek másfél-két órán keresztül a hideg szabadban. Az egyik legizgalmasabb rendezvényük a Téli Balaton-átúszás, amely a maga nemében kuriózumnak számít.
„A Téli Balaton-átúszás sok mindenben különbözik a nyáritól, a részvétel itt kötelezően kvalifikációhoz kötött. Nagyon fontos hozzá a jó úszástudás, hiszen nyílt vízi úszó eseményről van szó, de ez önmagában még kevés. A hidegadaptáció gyakorlása, a toleranciaszint kitolása és a hideghez való hozzászokás is elengedhetetlen.”
A Nemzetközi Hidegvíz Törzs Egyesület Zimányi Andrástól – első téli Balaton-átúszótól – örökölte meg az esemény szervezésének lehetőségét. Most a 4. Téli Balaton-átúszásra készül az egyesület, amelyet várhatóan 2024. február végén, márciusban tartanak meg. A kvalifikált úszóknak lehetőségük van a Tihany és Szántód közötti teljes (1250 m), fél- (625 m) és harmadtáv (417 m) leúszására. A 4. Téli Balaton-átúszáson most először nyílik lehetőség kvalifikációt nem igénylő, rövidebb távokat is úszni, ezek 50, 100, illetve 200 méteresek lesznek majd a parthoz közel.
2023-ban 20 résztvevő úszott a jeges Balatonban, most viszont legalább 40–50 főre számítanak a szervezők. Balázs szerint a hideg vízi úszás itthon egyelőre rétegsport, hobbi, elfoglaltság, de bízik benne, hogy hamarosan már több százas indulószámmal büszkélkedhetnek a Téli Balaton-átúszáson.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>