Fogyás – de nem mindenáron! - Az egészséges diéta szabályai
A tavasz kezdetén sokan elhatározzuk, hogy lefogyunk, szeretnénk megszabadulni a súlyfölöslegtől, mire beköszönt a nyár. Számos tuti fogyasztó tippel bombáznak a különböző termékek gyártói és rengeteg régi és új diéta-tipp garantálja a gyors súlycsökkenést. A gond csupán az, hogy a hirtelen felindulásból megkezdett fogyókúra vagy böjt akár árthat is az egészségünknek. Legyen szó bármilyen diétáról is, néhány szabályt érdemes betartani.
Koplalni tilos
Nem lehet elégszer ismételni, hogy a leggyakoribb fogyókúrás hibát akkor követjük el, amikor a diétát koplalásként értelmezzük. Ha koplalunk, akkor szervezetünk elsősorban az izmokat kezdi el leépíteni, egyúttal pedig lelassul az anyagcserénk is. Amikor pedig szervezetünk végre táplálékhoz jut, először a zsírraktáraink töltődnek fel, emiatt pedig gyorsan visszaszedjük a leadott kilókat. Ami a gyakorlatban ráadásul azt jelenti, hogy ilyenkor azok a kilók ugranak vissza zsírként, amelyeket az izomból adtunk le. Az ilyen típusú fogyás megelőzése miatt is fontos az, hogy a fogyókúrához olyan diétát válasszunk, amely jó minőségű fehérjebevitelen alapul. Ez ugyanis elengedhetetlen az izomzat megtartásához, a szervezet megfelelő működéséhez.
Tipp: A fehérje pótlásáról legegyszerűbben úgy gondoskodhatunk, ha fogyókúrás étrendünkben kiemelt szerepet kapnak a halak és a sovány húsok. Vagy pedig úgy, ha a diéta alatt speciális turmixokat is iszunk. De persze a fehérjepótlás nem minden, hiszen az izmok megőrzéséhez az is szükséges, hogy legalább kétnaponta sportoljunk. Az ugyanis ugyancsak jellemző diétás hiba, hogy a csökkentett kalóriabevitel miatti fáradtságra hivatkozva lemondunk a mozgásról.
Elfeledett gyomor
Ugyancsak gyakori hiba az, hogy a diéta kezdetétől napi szinten méregetjük testsúlyunkat. Még akkor is, ha ez gyakorlatilag teljesen felesleges, hiszen a napi súlyingadozást a test víztartalmának változása is okozhatja, így az egyáltalán nem utal arra, hogy mennyit fogytunk, arra pedig végképp nem, hogy mennyi zsírt adtunk le. Emiatt pedig bőven elegendő hetente egyszer, ugyanabban a napszakban – lehetőleg reggel, a fürdőszoba használatát követően – méredzkedni.
Tipp: A mérlegre való fölösleges koncentrálást értelmes tevékenységgel is helyettesíthetjük. Olyasmivel, amire a diéta során gyakran elfelejtünk figyelni. Arra ugyanis kevésbé ügyelünk, hogy kúránk alatt gyomrunk egészsége se sérüljön. Ennek érdekében a diéta során érdemes figyelni arra, hogy végig fogyasszunk olyan enzimes termékeket, melyek megőrzik a bélflóránk egészségét, megakadályozzák annak károsodását, valamint segítik a jó minőségű tápanyagok hasznosulását. A minimum tehát, hogy élőflórás joghurtot fogyasztunk. Ha azonban komolyabban vesszük a dolgot, érdemes patikában kapható, bélflórát regeneráló probiotikumokat is beszereznünk.
Végzetes böjthiba
Ha méregtelenítő böjtbe fogunk, végképp tisztában kell lennünk annak kivitelezhetőségével, hiszen a böjthibáknak már egészen súlyos következményei is lehetnek. Azt például nem szabad elfelejteni, hogy húszas testtömegindex (BMI) alatt a böjtölés nem ajánlott, ahogyan ez a típusú diéta gyerekek és kismamák esetében is káros lehet. A fejlődésben lévő szervezet növekedése a tápanyagok megvonásának hatására lassulhat, és idegrendszeri problémák, csontfejlődési zavarok is fölléphetnek.
Ugyanez a helyzet akkor, ha valaki például cukorbeteg, vagy valamilyen táplálékérzékenységgel él együtt. Cukorbetegeknek már csak azért sem szabad böjtölésbe kezdeniük, mert az általuk naponta fogyasztható szénhidrátmennyiség grammra pontosan meg van határozva. Gyakran fogyókúra vagy böjt nélkül is elhibázzák a diétájukat, pusztán azzal, hogy egyik nap a megadottnál több, a másik nap pedig kevesebb szénhidrátot fogyasztanak. Ezt pedig nem igazán lehet büntetlenül módosítgatni egy-egy böjt kedvéért.
Tipp: Míg a cukorbetegek esetében a fogyókúra kivitelezéséhez mindenképpen szakember segítése szükséges, addig más a helyzet a lisztérzékenyek, tejfehérje- és tejcukorérzékenyek esetében. Ők ugyanis szakember segítsége nélkül is fogyókúrázhatnak, illetve böjtölhetnek, ha közben saját étrendjük szabályait betartják.
Fókuszban a vitamin
A diétát minden esetben fontos lenne egyénre szabni, abba a hibába pedig végképp nem szabad beleesni, hogy bedőlünk az éppen aktuális fogyókúradivatnak. Vannak ugyanis olyan vitaminok, amelyekhez például jellemzően csak állati eredetű élelmiszerekből juthatunk. Jó példa erre a zöldségekben lévő B12-vitamin és a vas, amely ezekből a növényi eredetű táplálékból kevésbé jól szívódik fel a szervezetben. Vagy ilyen a szervezet számára nélkülözhetetlen omega3 zsírsav is, amelynek legfőbb forrása a halolaj. Emiatt pedig az ilyesmit nem szabadna száműzni az étrendből. A húsok teljes mellőzése ugyancsak sarkalatos pontja a diétának, már csak azért is, mert az egyes zöldségekben és gyümölcsökben nem feltétlenül van egyszerre jelen a szervezet számára szükséges összes fehérje.
Tipp: Ha a húsokat mellőzzük, akkor a növényi alapanyagokat tudatosan úgy kell összeválogatni, hogy fehérje összetételük megfelelő legyen. Ezzel ugyanis elejét vehetjük annak, hogy szervezetünk a fehérjehiány miatt izmokat kezdjen el bontani.
Anyagcseréje válogatja
Ugyancsak el lehet hibázni a böjtöt vagy fogyókúrát akkor, ha valakinek gyors az anyagcseréje. Ilyenkor ugyanis a szervezet az átlagosnál több energiát használ föl, ami miatt már akár egy egynapos gyümölcslékúra is megerőltető lehet, hiszen a szervezet nem kapja meg a működéséhez szükséges energiát. Hosszabb, egy-másfél hétnél tovább tartó böjtkúra pedig még akkor sem javasolt, ha valakinek ilyen panaszai nincsenek. Ennek oka pedig egyszerűen az, hogy a tartósan nagyon alacsony energiaszinten lévő szervezet lecsökkenti alap anyagcseréjét. Emiatt pedig a böjtölő a hosszas kúra után hízni fog, még akkor is, ha egyébként nem eszik többet, mint korábban.
Tipp: A diétát vagy böjtöt azonnal abba kell hagyni, ha valaki az étrendváltás első két napján érezhetően fáradtabb lesz, és ez a későbbiekben sem változik, sőt ingerlékenységgel is párosul.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>