Apám az ördög – A diktátorok gyermekeinek abszurd és tragikus élete
A diktátorok gyermekei nem feltétlenül éltek privilegizált életet: volt köztük olyan, akit szülője őrültek házába záratott, és olyan is, akinek szerelmét munkatáborba küldte az apja...
A 20. század diktátorai szinte mind családos emberek voltak, akik nyaralni jártak, és szabad óráikban játszottak a gyerekeikkel. Néhány leszármazott, aki később megírta az életrajzát, megfogalmazta, milyen nehezen egyeztette össze az édesapjáról benne élő képet a tömegek által rettegett szörnyeteg figurájával.
„Sajnálom, hogy anyám nem egy asztaloshoz ment feleségül” 1
1967-ben egy 41 esztendős, jól öltözött nő sétált be Új-Delhiben az amerikai nagykövetségre, és politikai menedékjogot kért. Jay Nordlinger amerikai újságíró diktátorok gyermekeiről írt könyvében idézi, hogy a nagykövetség szolgálatban lévő munkatársa döbbenten kérdezte a nőt:
„Azt mondja, maga Sztálin lánya? Azé a Sztáliné?”
Így lett a szovjet diktátor leánya a hidegháború egyik legismertebb disszidense. Ő volt Sztálin gyermekei közül az egyetlen, aki megérte az időskort.
Joszif Sztálin kétszer nősült, és ebből a két házasságból három gyermeke született: két fiú és egy lány. Legidősebb fiát, Jakovot a leírások szerint hírhedten nem kedvelte, arra kényszerítette, hogy vonuljon be a szovjet seregbe, és miután a németek elkapták, semmit nem tett a kiszabadításáért. Jakov egy német koncentrációs táborban halt meg. Második házasságából született fia, Vaszilij viszont, amíg élt az apja, élvezte a neve hatalmát és befolyását, azonban 1953-at követően kegyvesztett lett. Az alkoholista Vaszilij a negyvenes évei elején halt meg. Sztálin legkisebb lánya, Szvetlana szintén apja második házasságából született. A kislány mindössze hatéves volt, amikor az anyja öngyilkos lett, de neki azt mondták, hogy egy műtét során halt meg.
Rosemary Sullivan írónő, aki életrajzot adott ki Szvetlanáról, egy interjúban elmondta, hogy a nő szerető apaként emlékezett Sztálinra, aki megvédte az anyja szigorától, kedves leveleket írt neki, és jól bánt vele.
Tinédzserként fogalma sem volt arról, hogy például a nagybátyja és a nagynénje azért tűntek el, mert az apja a Gulagra küldte őket, ahol aztán ki is végezték mindkettőt.
Szvetlana Sullivan leírása szerint 16 évesen döbbent rá, hogy ki is az ő apja valójában. Ekkor ugyanis beleszeretett egy zsidó filmrendezőbe, akit ezért Sztálin ugyancsak a Gulagra küldött. Ezt három kudarcos házasság követte. Szvetlana első férje is zsidó volt, akivel Sztálin még találkozni sem volt hajlandó, ebből a kapcsolatból született egy fia. A második házasságát megszervezték neki, ebből egy kislánya született, de a leírások szerint a férj inkább szerette „a kommunizmus ügyét” és az atyját, mint Szvetlanát. A harmadik házassága már Sztálin halála után történt, ám ez olyan sikertelennek bizonyult, hogy egy évvel az esküvő után már fel is bomlott.
Szvetlana egy interjúban elmondta, hogy felnőttként már alig látta édesapját, de továbbra is szigorú ellenőrzés alatt állt. Lassú kiábrándulása a szovjet rendszerből végül a disszidálásához vezetett. Tinédzser lányát és felnőtt fiát maga mögött hagyta, amikor Amerikába költözött, ahol negyedszer is férjhez ment, újabb lánya született, majd három év után megint elvált. Sikeres író lett, több életrajzi művet is írt, de képtelen volt letelepedni, néhány évnél tovább nem élt sehol, soha nem lelt igazi otthonra. Nordlinger leírja, hogy apját életrajzában „szörnyetegnek” nevezte, és úgy érezte, sötét árnyékot vet rá a származása.
„Bárhová megyek, akár egy csendes-óceáni szigetre is utazhatok, mindig politikai foglya leszek az apám nevének” – mondta egyszer.
Amerikai lánya egy interjúban elmondta, hogy édesanyját rendszeresen rémálmok gyötörték, mint egy kisgyermeket. 2011-ben, 85 esztendős korában halt meg egy idősek otthonában Wisconsin államban.
Amikor a nagyapa megölte az apát
Benito Mussolini, akárcsak Sztálin, családos ember volt, akinek feleségétől, Rachele Guiditól öt gyermeke született. Alexander Stille, amerikai író egy esszéjében leírja, hogy Mussolini házassága kezdetén a család megsínylette az apa politikai aktivitását, mivel a férfi gyakran volt börtönben, és a feleség nyomorban élt a gyerekekkel. Mussolini hatalomra jutása után sem éltek fényűző életet. A fasiszta diktátor meglepően átlagos családi életet folytatott, egyik fia leírása szerint például hazajárt ebédelni, az estéket is otthon töltötte, és amerikai vígjátékokat nézett a vetítőjén.
Azonban közismerten sok házasságon kívüli viszonya volt. Guidival kötött házassága előtt kapcsolata volt egy Ida Dalser nevű nővel, akitől egy fia is született: Benito Albino, akit 15 évesen elraboltatott, majd azt mondta neki, hogy meghalt az anyja. Dalser azt állította, hogy Mussolini el is vette, de erről nem maradt fenn hivatalos irat.
Az évek előrehaladtával a diktátornak kellemetlenné vált a fiú létezése, ezért őt is és anyját is őrültek házába záratta annak ellenére, hogy nem voltak betegek.
A fiú a háború alatt gyanús körülmények között, mindössze 26 évesen halt meg az őrültek házában.
Akárcsak Sztálinnak, Mussolininek is egyik lánya volt a kedvence. Az 1910-ben született Eddáról az elmúlt években egy nagy sikerű angol nyelvű életrajz is megjelent Európa legveszedelmesebb nője címmel. Tobias Jones, a Guardian újságírójának leírása szerint Edda volt a fasiszta olasz állam igazi „first ladyje”. Ellentétben Szvetlanával, aki apja életében nem került a hatalom közelébe, Eddának nagy befolyása volt az államügyekre. 19 évesen feleségül ment Gian Galeazzo Cianóhoz, egy hírhedt szoknyapecér diplomatához, és házassága első éveit Sanghajban töltötte. Három gyermekük született, Cianót 1935-ben propagandaminiszternek, majd külügyminiszternek nevezte ki Mussolini.
Míg a fasiszta diktátor és külügyminisztere húzódozott attól, hogy szövetségre lépjen Hitlerrel, Edda lelkesen támogatta a náci Németországgal való szövetséget. Az apa-lánya kapcsolat tovább bonyolódott, amikor 1943-ban Ciano támogatta apósa, Mussolini elmozdítását. Hitler a bebörtönzött diktátor segítségére küldte a német csapatokat, akik kiszabadították őt, Cianót pedig letartóztatták és halálra ítélték. Stille leírja, hogy Edda hiába könyörgött kegyelemért a férje számára, Mussolini nem lépett közbe, így gyakorlatilag a diktátor megölte unokái apját.
A háború után Edda visszavonultan élt, de soha nem fejezte ki, hogy sajnálná a fasiszta diktatúrában játszott szerepét.
1995-ben, 84 esztendősen halt meg.
Mussolini leszármazottai közül többen büszkék diktátor felmenőjükre, egyik unokája még sikeres politikai pályát is befutott ezzel a névvel. Romano Mussolini, a legkisebb fia „nagy embernek” titulálta apját, és botrányt kavaró életrajzi könyvet írt róla, amelyben jóságos apaként ábrázolta Hitler legfontosabb szövetségesét.
Élet egy gyanú árnyékában
Ellentétben Mussolinival és Sztálinnal, Adolf Hitlernek nem volt családja. Magánélete titokzatosnak tűnt, a róla szóló amerikai jelentések tele voltak mindenfajta pszichológiai probléma gyanújával. Keringett azonban egy nem bizonyított történet arról, hogy még az első világháború alatt teherbe ejtett egy francia lányt, akinek gyermeke született tőle. A Hitlerrel foglalkozó történészek ugyanakkor nem fogadják el ennek a történetnek a hitelességét.
A történetet Nordlinger szerint az teszi mégis relevánssá, hogy az állítólagos Hitler-leszármazott elhitte, hogy ő valóban a történelem egyik leggonoszabb emberének a fia, és ebben a tudatban töltötte élete nagy részét. Ezt a férfit Jean-Marie Loret-nek hívták, aki már elmúlt harminc, amikor az édesanyja elmondta neki, hogy az apja Adolf Hitler volt. A francia Charlotte Lobjoie elmondása szerint 1917-ben, 16 évesen találkozott a francia frontra kirendelt Hitlerrel, és egy rövid időt töltött együtt vele. Jay Nordlinger leírja, hogy a fiú úgy nőtt fel, hogy tudta, hogy törvénytelen gyermek, ami miatt sokat gúnyolták.
Miután Jean-Marie megtudta, hogy ki volt állítólag az apja, két évtizeden át nem foglalkozott a dologgal, majd az ötvenes éveiben megszállottan érdekelni kezdte a származása. Könyvet írt, amelyben azt állította, hogy ő Hitler fia, és az állítólagos apjáéhoz hasonló bajuszt növesztett.
A fotók alapján a férfi valóban hasonlított a náci vezetőre.
Jean-Marie fia, Philippe is elfogadta a Hitler-örökséget, és úgy nyilatkozott a hozzá kilátogató brit újságnak, hogy Hitlert is a családjának tekinti. Bár sem a világ, sem a történészek nem hittek neki, a két férfi bizarr családi büszkeséget érzett Adolf Hitler iránt, és megszállottan ragaszkodtak egy olyan örökséghez, amelytől mindenki más inkább szabadult volna.
1 Szvetlana Joszifovna Allilujeva mondta egy interjúban
Források:
Jones, Tobias: „Edda Mussolini by Caroline Moorehead review – painstaking portrait of the Duce’s daughter”, The Guardian, 2022 www.theguardian.com/books/2022/oct/18/edda-mussolini-the-most-dangerous-woman-in-europe-by-caroline-moorehead-review-painstaking-portrait-of-a-paradoxical-figure
Nordlinger, Jay: Children of Monsters: An Inquiry into the Sons and Daughters of Dictators, Encounter Books, 2017
Stille, Alexander: „Introductory essay”, in My Father Il Duce by Romano Mussolini, Kales Press, 2006
https://abcnews.go.com/blogs/headlines/2012/02/did-hitler-have-a-secret-son-evidence-supports-alleged-sons-claims
https://www.rbth.com/history/333375-stalins-descendants
Interjú Szvetlanával
Rosemary Sullivan és Szvetlana lánya interjú
Rosemary Sullivan: Stalin's Daughter
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>