Mosogatás, takarítás, lefolyótisztítás – melyiket utáljuk a legjobban?
A munka, amit inkább a nők végeznek el, és több időnket emészti fel, mint az állásunk. A háztartás körüli teendőket sokan hajlamosak bagatellizálni, mert sokszor csak azt veszi észre a környezetünk, ha nincsenek elvégezve. Nem jár értük fizetés, és sokszor még vállveregetés sem, ezért is kapta a láthatatlan munka elnevezést. Pedig mi, nők nagyon is érezzük a súlyát, és nagyon is elfáradunk benne, ráadásul már statisztikák is alátámasztják, hogy a háztartási munka bizony komoly gazdasági tényező.
A legutálatosabb házimunkák ranglistája
A háztartás körüli teendők szükséges rosszak – nyugodtan cáfoljon meg, aki nem így gondolja –, rendszeresen el kell végezni őket, és sajnos, nem sokáig marad látszatuk. Igazi szélmalomharc, hogy mindig minden rendben legyen, csillogjon, illatozzon, és tényleg igaz, hogy leginkább a rend és tisztaság hiányára figyelünk fel, ha a feladat elvégzetlen marad. Biztosan van számodra is olyan házimunka, amit rendre a legnagyobb kínkeservvel végzel, s addig halogatod, amíg csak lehet. Nekem az ablakpucolás ilyen, nemcsak azért, mert hosszadalmas procedúra, mire a lakás összes ablakát végigtakarítom, de azért is, mert jellemzően mindig akkor esik az eső, amikor végre elkészültem mindennel, és elégedetten hátradőlnék, hogy gyönyörködjek egy kicsit a tiszta, csillogó üvegfelületek látványában.
Mivel kíváncsi voltam, másnak mi ez ügyben az Achilles-sarka, az ismerőseim körében kis kutatást végeztem, számukra mi a legutálatosabb házimunka. Íme az eredmény!
Dobogós helyen végzett a legutáltabb házimunkák rangsorában a lefolyótisztítás (a lefolyó hajszálaktól, szőrszálaktól, összetapadt szöszmócsingoktól való megszabadítása), a konyha elpakolása főzés után, a teregetés és a hajtogatás, kiváltképp a zoknipárosítás, ami közben olyan érzésünk van, mintha százlábúcsaládunk lenne (és persze mindig van legalább egy példány, amelyiknek nem találjuk a párját). A ranglista előkelő helyén végzett a mosogatás, amire sosincs önként jelentkező, még akkor sem, ha csak a mosogatógép be- vagy éppen kipakolásáról van szó, valamint a WC takarítása is, ami valóban elég utálatos teendő, nem is beszélve arról, hogy nagyon sűrűn kell ismételni, ha azt akarjuk, hogy toalettünk higiénikus maradjon. Sokan a hűtőtakarítást is a legutáltabb házimunkák közé sorolták: kidobálni, aminek lejárt a szavatossága, biztonságba helyezni, ami még ehető, leolvasztani a fagyasztót, lesikálni, ami kifolyt. A procedúra ráadásul még hosszadalmas is. A listát bizonyára lehetne folytatni, és biztos vagyok benne, hogy mindenki számára van legalább egy olyan háztartási feladat, amitől a hideg is kirázza, de mégis muszáj megcsinálni.
A láthatatlan munka
Sokáig fel sem vetődött bennem, hogy a háztartási munka ne az én feladatom lenne. Kislánykorom óta takarítok, mosok, vasalok, és mióta saját családom van, az is természetes, hogy esténként és hétvégéken meleg ételt teszek az asztalra. Ugyan néha nagyon elfáradok, de számomra ez egyfajta szeretetnyelv is, jólesik, hogy gondoskodhatok a szeretteimről. Csak pár évvel ezelőtt tudtam meg, hogy mindannak, amit a háztartásban végzek nap mint nap, neve is van: láthatatlan munka, amely komoly gazdasági értéket képvisel. A KSH egy 2016-ban kiadott tanulmánya szerint Magyarországon a népesség átlagosan napi 214 percet fordít fizetetlen munkára, miközben fizetett munkával 164 perc telik el.
Ha az otthon végzett munkát beleszámítanánk a háztartások jövedelmébe, az 37 százalékkal növekedne. Ha pedig a GDP-számításban is figyelembe vennénk, az 25 százalék pluszt jelentene.
Egy felmérés szerint – amelyben 400 kisgyermekes szülőt faggattak arról, mit gondolnak az otthoni munkamegosztásról – a megkérdezettek 75 százaléka ugyan egyetértett azzal, hogy a házimunka nem csak a nők feladata, ám amikor arról kérdezték a családokat, hogy ténylegesen ki végzi el az otthoni feladatokat, kiderült, hogy a nők több mint kétszer akkora részt vállalnak a házimunkából (69 százalék), mint a megkérdezett férfiak (31 százalék).
Azt is a statisztikákból tudom, hogy a magyar családok többsége meglehetősen konzervatív az otthoni munkamegosztásban: leggyakrabban a nő főz, mos, takarít, vásárol be és megy a gyerekekért. A láthatatlan munkának három fő területe van: a háztartási feladatok, a gyerekneveléssel, -gondozással járó feladatok, valamint a közösségi, társadalmi tevékenységek, események szervezése. A háztartási munkára továbbra is jellemző a nemi szegregáció: a nők elsősorban azokat a feladatokat látják el, amelyek tradicionálisan női munkaként élnek a köztudatban (főzés, takarítás, mosás), míg tipikusan férfi feladatnak a ház körüli és a kerti munkák (fűnyírás, sövényvágás), illetve a javítás és a karbantartás, illetve olykor a vezetés számít.
De vajon miért van ez így?
A szociológusok és pszichológusok szerint egyszerűen így szocializálódtunk. Ha belegondolok, az én családomban is az édesanyám volt az, aki főzött, mosott, takarított, mi, a két lánya pedig ezekben a tevékenységekben segítettük, miközben édesapám a „beszerzésért”, azaz a bevásárlásért volt felelős. Hogy az otthoni minta mennyire meghatározó, én is tanúsíthatom, mert a családi munkamegosztás az „új” családomban is hasonlóképp működik. Úgy gondolom, társadalmi szinten is – még mindig – hiszünk abban, hogy vannak férfimunkák és női munkák, igaz, a határok kezdenek elmosódni, például a változó apaképnek köszönhetően.
Mert egyre több férfi vallja, hogy nem szeretne lemaradni gyermeke cseperedéséről, ezért fürdet, pelenkázik, etet, és akár vigyáz is a csemetére.
Persze nem lehet grammra pontosan felosztani a feladatokat, de – pszichológusok véleménye szerint – sokat javít egy kapcsolaton, ha mindenki őszintén igyekszik kivenni a részét minden közös, családot, háztartást, gyermekeket érintő tevékenységből, hiszen így több idő jut egymásra és némi énidőre is. A gyermekeinkkel is jót teszünk, ha őket is bevonjuk az otthoni teendőkbe, ettől ugyanis nő a kompetenciaérzésük, az önállóságuk, ráadásul nekik ez még sokáig játék és lehetőség a világ felfedezésére.
Felhasznált források:
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>