„Minden óra és perc számít” – a földrengés áldozataiért összefogott a világ
Delhitől Tokión át Budapestig mindenkit sokkolt a hír: erős földrengések rázták meg Törökországot és Szíria északi részét. A WHO szerint a katasztrófa akár 20 ezer áldozatot is követelhetett, a sebesültek számát megbecsülni is nehéz. Szakértők rámutatnak: a földrengés példátlan pusztítást végzett, városokat rombolt porig, és generációk életét tette tönkre. Apró reménysugár a bajban, hogy a katasztrófa nyomában soha nem látott összefogást tapasztalhatunk, háborúban álló országok polgárai kart karba öltve küzdenek a túlélőkért, a romok eltakarításáért. A Képmás néhány reménykeltő momentum bemutatásával tiszteleg a mentésben résztvevő hősök, az áldozatok és a túlélők előtt. Cikkünk végén pedig azokat az adományvonalakat is megosztjuk, amelyek támogatásával mi is kivehetjük részünket a helyreállításból. Segítsünk, hogy segíthessenek!
Magyar mentőcsapatok Törökországban és Szíriában
Nemrég érkezett a hír, hogy a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat Törökországban kimentett a törmelékek alól egy másfél éves gyereket és a nagyapját. Mint a Facebook-oldalukon írják, jelenleg egy 15 éves, Ali nevű fiatal életéért küzdenek.
Magyarország több mint száz szakembert és mintegy húsz mentőkutyát küldött a katasztrófa sújtotta térségbe, a kormány pedig több tízmilliós támogatást biztosított a segítők számára.
Azonnal felvette a kapcsolatot a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálattal, az Életjel Mentőcsoporttal, a Baptista Szeretetszolgálattal, valamint a Máltai Szeretetszolgálattal is. Mentőcsapatot indított továbbá a Katolikus Karitász a Budapest Önkéntes Mentőszervezet Egyesület és a Budapesti Tűzoltó Szövetség önkéntes tűzoltóinak közreműködésével. „Minden óra és perc számít ilyen vészhelyzetben, de csapatunk kevesebb mint 20 óra alatt összeállt, a mentés teljesítéséhez szükséges eszközökkel, szakértelemmel és felkészített önkéntesekkel” – idézik Écsy Gábort, a Katolikus Karitász országos igazgatóját a szervezet közleményében. Már a helyszínen van a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány is, a Magyar Vöröskereszt pedig adományt gyűjt az áldozatok megsegítésére. A magyar kormány rendkívüli erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a katasztrófa helyszínén enyhítsék a károkat. A Hunor mentőcsapat már több, mint 15 embert mentett ki a romok alól. A hivatásos tűzoltókból álló hivatalos mentőcsapat egy 16 ezer négyzetméteres kárterületen egyszerre három helyszínen kutat a földrengésben eltűntek után. A helyiek szerint a török alakulatok rendkívüli módon hagyatkoznak a magyarok szaktudására, állítólag még az sem példa nélküli, hogy az általuk mért adatokat is felülvizsgáltatták a magyar csapat műszereivel.
A kutya az ember legjobb barátja
„Most kaptuk a hírt, hogy Solka, Kröpfl Erzsébet vezetésével egy élő személyt jelzett a romok alatt, és dr. Löcher Zsuzsanna folyamatosan végzi a HUBA Rescue24 Tűzoltó és Kutató-Mentő Nemzetközi csoport mentőcsapata által kimentett személyek sürgősségi helyszíni ellátását! Ma délután már több romok alatt rekedt személyt mentett ki a mentőcsapat, és jelenleg is dolgoznak a katasztrófa helyszínén” – osztották meg a lenyűgöző teljesítményről szóló hírt a Kutyák Határok Nélkül Alapítvány Facebook-oldalán, újra bizonyítva az ismert mondást: a kutya az ember legjobb barátja. A tudósítások szerint a helyszínen dolgozik Leczki Sarolta is Karma nevű kutyájával (a világhírű életmentővel készült korábbi interjúkat itt lehet elolvasni).
Magyarország mellett számos más állam is küldött négylábúakat a katasztrófa sújtotta övezetbe, többek között Csehország, Németország, Görögország, Líbia, Lengyelország, Svájc, az Egyesült Királyság, Mexikó és az Amerikai Egyesült Államok mentőkutyái is keresnek túlélőket.
Az állatok jól bevethetők azokon a területeken, ahol a súlyos munkagépek használata további összeomlást okozna. A kutyákat arra képzik ki, hogy kiszimatolják az embert, majd ugatással vagy a talajt ásva jelezzék a mentőknek a helyet, ahol nyomra bukkantak.
Minden konfliktust félretesz a világ, hogy segíthessen az áldozatokon
A földrengés sújtotta területek egyébként is súlyos konfliktusok által terheltek, évtizedek óta dúl az erőszak a térségben. Harcolnak a kurdokkal Törökországban, Irakban, Szíriában, ahol ráadásul 2011 óta polgárháború amortizálja az országot és annak diplomáciai kapcsolatait, Törökországgal közös határszakaszán pedig nagyon sok menekült él.
Reménykeltő ugyanakkor, hogy politikai berendezkedéstől és vallástól függetlenül a világ számos országa azonnal jelezte, hogy hajlandó segítséget nyújtani a katasztrófaövezetnek. Erről az AP hírügynökség listájára hivatkozva publikált részletes gyűjtést magyar nyelven a Világgazdaság. Az Európai Unió több mentő- és kutatócsapatot küldött Törökországba, és technológiai segítséget is felajánlott: a Copernicus műholdrendszerrel térképezhetik fel a területet. Görögországgal régóta nagyon rossz a kapcsolata Törökországnak, gondoljunk csak az 1974-ben kitört konfliktusra, amikor a török erők megszállták Észak-Ciprust mintegy válaszként az akkori görögországi katonai junta által támogatott puccsra.
De mindezt most azonnal félretették a görögök: 21 fős csapatot küldtek, továbbá két mentőkutyát és egy különleges mentőjárművet is. Az emberséges bánásmód szerencsére oda-vissza működik. Szeptemberben Törökország ajánlott segítséget Athénnak, ahol szintén nagy erejű földrengés pusztított, amely több mint száz ember életét követelte. A török mentőegységnek legalább egy ember köszönheti közvetlenül az életét.
Még a háborúban álló Ukrajna és Oroszország is segít.
A Ukrinform idézi Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki megdöbbenve értesült arról, hogy a törökországi földrengés következtében milyen sokan meghaltak, megsérültek, és azt is elmondta: készek segítséget nyújtani Törökországnak. A mentésben mindkét országban oroszok is részt vesznek. A muszlim államoknak állandó a konfliktusa Izraellel, Szíriában a háború miatt különösen ellenséges a hangulat, Benjamin Netanjahu hivatala ennek ellenére arról számolt be, hogy Szíria felvette a diplomáciai kapcsolatot a szomszédos országgal, az izraeliek pedig a híradások szerint rövidesen segélyt küldenek. Bár a szíriai források tagadják, hogy Izraeltől kértek volna segítséget, tény, hogy a háborúra nem gondolva a zsidó állam minden kétséget kizáróan hajlandó támogatást nyújtani.
Apró csoda a földi pokolban
Szíriában nagyon súlyos a helyzet, már a földrengés előtt is pokoli állapotok uralkodtak az arab államban: szárazság, éhezés, terrorizmus, polgárháború tizedeli a lakosságot, a segélyszállítmányok pedig nagyon nehezen jutnak el az országba. A The Guardian cikkében idézi az ENSZ egykori humanitárius ügyekért felelős vezetőjét, aki azt hangsúlyozta, hogy Szíriában a földrengés által leginkább érintett területeket nem a kormány, hanem a török támogatású ellenzék irányítja. „Török beleegyezésre lesz szükség ahhoz, hogy segélyt kapjanak ezeken a területeken. Nem valószínű, hogy a szíriai kormány sokat fog tenni a régió megsegítéséért” – nyilatkozta Mark Lowcock. Magyar oldalról a Máltai Szeretetszolgálatra számíthatnak Szíriában, a szervezet munkatársai mobilkórházakat építenek, és azonnali humanitárius programot valósítanak meg Aleppó, Latakia és Dzsabla városokban. Az intézkedéseket a magyar kormány 50 millió forinttal támogatja.
A borzasztó képsorokat nézve most az egész világ könnyeivel küszködve azt kívánja, hogy napokkal a földrengés után is minél több túlélőt találjanak a romok alatt a mentőcsapatok.
Reménysugárként érkezett a hír nemrég, hogy túlélte az a baba a katasztrófát, akinek édesanyja a törmelék alatt adott életet Szíriában.
A fotó egyszerre szívmelengető és szívszaggató, a kicsi rokonai közül sajnos senki nem élte túl a katasztrófát.
Segítsünk, hogy segíthessenek!
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek itt, a Baptista Szeretetszolgálatnak itt, a Katolikus Karitásznak itt lehet adományozni.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat gyűjtést hirdet a törökországi és a szíriai földrengések károsultjainak megsegítésére. A magyar segélyszervezet Szíriában három katasztrófa sújtotta városban nyújt humanitárius segítséget, két mobilklinikát telepít, és az ellátásra szorulók fogadására, elsődleges segítségnyújtásra szolgáló „hotspotot” alakít ki helyi partnerszervezeteinek közreműködésével. A humanitárius akciót az adomanyozz.hu oldalon indított online átutalással, vagy a 1350-es adományvonalon hívásonként 250 forinttal mindenki támogathatja.
A Magyar Református Szeretetszolgálat földrengés áldozataiért végzett munkáját bankkártyával az adomany.jobbadni.hu oldalon keresztül, átutalással a Magyar Református Szeretetszolgálat CIB banknál vezetett 10702019-85008898-51100005 számlaszámán keresztül lehet támogatni. Közleményben kérjük tüntessék fel az „Adomány–Földrengés” jelzést. Ezeken kívül a 1358-as adományvonal felhívásával 500 forinttal támogathatjuk bajba jutott embertársain
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>