Így épít le szépen lassan a túl sok képernyő előtt töltött idő

Az okoseszköz, a laptop és a tablet egy tizenéves gyermek kezében alapvetően nem ördögtől való, hiszen az oktatóvideók és -applikációk erősítik a tájékozottságukat. Muszáj azonban hangsúlyozni, hogy a képernyő előtt töltött huzamosabb idő számos egészségromboló hatással járhat. Utánajártunk, mik ezek, s hogyan lehet őket kivédeni.

kisgyerek okostelefont néz
Kép: Pixabay

Bébiszitternek használják, holott figyelemzavart is okozhat

Hazai és külföldi kutatások sora szól arról, hogy a televízió, a számítógépes játékok, a csetelés és a közösségi média böngészése mind-mind igénybe veszi a szemet, az agyat és a pszichét, s hogy minél fiatalabb valaki, annál érzékenyebb az idegrendszere. Éppen ezért a legveszélyeztetettebbek az újszülöttek.

„A WHO két év alatti gyerekek számára nulla digitális időt engedélyez, és nem véletlenül van ez így: ha egy baba napi szinten kap valamilyen mennyiségű digitális dózist, akkor figyelem- és viselkedészavarok, illetve akár autisztikus viselkedésminták is megjelenhetnek nála (persze ez nem azt jelenti, hogy valaki az okoseszközöktől válik autistává). Mivel a képernyőn azt látja a gyerek, hogy minden pörög, gyors, és minden azonnal történik, idővel a koncentrációja és a türelme rendkívül alacsony tartományra állhat be” – mondja Kádár Judit pszichológus, aki egyúttal elkeseredve tapasztalja, hogy egyre több szülő teszi meg az okoseszközt bébiszitternek. Mint mondja, a digitális szórakoztatás nem megoldás egy nyűgös vagy egy unatkozó gyerek lecsendesítésére, legalábbis nem hosszú távú.

Pont olyan pszichés függőséghez vezet, mint a drog

Kutatások igazolják, hogy okostelefon-használat közben az agyban ugyanazok az örömközpontok aktiválódnak, mint például alkoholfogyasztás, játék vagy cigarettázás során.

Jutalomként éljük meg, ha lájkolják a fotónkat, ha kapunk egy üzenetet, de akár azt is, ha csak pörgetjük a közösségi oldalak felületét.

Kimutatható, hogy az okostelefon használata során kissé megemelkedik a dopaminszint, és izgalomba jövünk. Amikor valakitől, aki sok időt tölt tabletezéssel vagy okostelefonozással, elvesszük a digitális eszközt, elvonási tünetek – szorongás, dühkitörés, lehangoltság – alakulhatnak ki.

„Ma már szinte minden pszichológiai igényünket kielégíthetjük digitális szimulációval: ha magányosak vagyunk, ott vannak a sorozatok és a reality-k, ha unalmas az életünk, játszhatunk az adrenalinszintünket megemelő videójátékokkal. Mindez nem árt, ha csak alkalmi jelleggel történik, vannak azonban, akik túlzásba esnek. Számukra egy idő után már nem kikapcsolódás, hanem egyfajta függőség lesz az egész. A sok online és képernyő előtt töltött idő az egyik fő oka, hogy a fiatalabb generációk nehezen lépnek interakcióba a való életben, és sokkal szorongóbbak. A jó hír, hogy ez a folyamat visszafordítható, ha drasztikusan csökken a képernyő előtt töltött idő” – biztat a szakember.

Megterheli a szemet, felboríthatja a bioritmust is

Kalmár Szandra alvásszakértő is óva int a túl sok képernyő előtt töltött időtől:

„Az elektronikai eszközök kijelzője annyi kék fényt bocsát ki, hogy az jelentősen csökkenti a szervezetünkben a melatonin, azaz az alváshormon termelődését, ami beállítja az alvást és ébrenlétet szabályozó napi ritmust.”

„Így amikor esténként az ágyban is a telefonnal vagy a tablettel babrálunk, azzal nemcsak a nyugodt alvást lehetetlenítjük el, de mivel ez a tevékenység megzavarja a bioritmusunkat, hosszú távon kóros álmatlanság és letargia lehet úrrá rajtunk.”

Dr. Ungváry Lilla szemész azt állítja, hogy a pandémia megjelenésével ugrásszerűen megnőtt a rövidlátók száma, ráadásul elsősorban a fiatalok körében. Ennek az ugrásszerű romlásnak az oka nem lehet genetikai, mert egyetlen generációváltás alatt jött létre, és a mértéke sokkal nagyobb, mint a genetikai eredetű változásoknál. Egyértelműen a környezeti okok tehetők ezért felelőssé, leginkább az, hogy a fiatalok, a gyerekek rengeteget néznek közelre: okostelefonokat, számítógépeket bámulnak. A szemmozgásuk beszűkül a monitor nézésekor, márpedig a szabad szemmozgások az agyi kapcsolatokat is stimulálják. Ha ez elmarad, beszűkültebbé válik a gondolkodás. Arról nem is beszélve, hogy a pislogás hiányától a szemek kiszáradhatnak, a mozgáshiánytól pedig megfájdulhat a hát, a váll és a nyak.

Kép
okoseszközök káros hatásai
Kép: Pixabay

„Aggodalomra ad még okot az úgynevezett esemes-nyak is, ugyanis okostelefon-használat közben a nyakat és az állat lefelé és előre döntjük.

A gerincet ebben a pózban a fejünk a szokásos öt kiló helyett tíz-húsz kilóval terheli meg.

A hosszas pötyögés és görgetés, és magának a tabletnek ebben a természetellenes pózban való tartása a kézízületeknek és -inaknak is árt” – mondja a szemészorvos.

Néhány tipp, hogy elkerüld az egészségromlást

  • Minél kisebb a felület a látótérhez képest, annál nehezebb dolga van a szemnek. Az okostelefonok képernyőjével többet árthatunk a látásunknak. Ha monitorról van szó, használj minél nagyobbat, így nem szűkül be annyira a szem mozgástere.
     
  • Töltsd le az okostelefonodra a Képernyőidő applikációt. Ennek segítségével megszabhatod, illetve pontos statisztikát is kaphatsz a telefonodon eltöltött idődről.
     
  • Kétéves kor alatt egyáltalán ne hagyd, hogy a kisgyermek a tévét vagy a monitort bámulja, és tizenkét éves kor alatt is csak korlátozott ideig engedd a gyerekeket monitor elé.
     
  • Pislogj többet, nézz gyakrabban a távolba!
     
  • Állj fel óránként legalább egyszer, mozogj, nyújtózkodj!
     
  • Ne nézd teljes sötétben a monitort! Helyezz el lámpákat a monitor mellé vagy mögé, ez segít a szemednek ellazulni.
     
  • Elalvás előtt két-három órával már ne nézd az okostelefont, inkább olvass könyvet, hallgass zenét.
     
  • Csinálj monitormentes perceket/órákat! Ilyenkor legyen kikapcsolva, lehalkítva a telefon, és beszélgessetek, figyeljetek egymásra. A telefonmentes kirándulások, élmények a gyerekekkel közösen akár kamaszkorban is jó alternatívát jelentenek, hogy kicsit kimozduljatok a digitális térből. A minőségi figyelem fontos a gyerek lelki fejlődéséhez.
     
  • Ha teheted, szerezz be egy kékfényszűrő szemüveget, vagy használj olyan kütyüket, amelyekbe be van építve ez a lehetőség.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti