Ekcéma: a test és a lélek nem választható külön a kezelésnél
Az ekcéma olyan gyakori, hogy már-már népbetegségnek tekinthető. Nemcsak kellemetlen bőrtünet, a hátterében számos, önmagában is problémát okozó jelenség húzódik meg. „Az ekcéma több különböző tényező miatt kialakult állapot: a bőr idült gyulladása, amikor egy adott területen a bőr kipirosodik, hámlik és viszket. Akut, heveny fázisa az, amikor apró tűszúrásszerű, pici vízhólyagszerű hólyagocskákat látunk, de ez általában rövid ideig tart, egy-két hét után spontán elmúlik, utána viszont megjelenik a jellegzetes ekcéma” – mondja dr. Szandányi Réka bőr- és nemigyógyász, akit az okokról és a gyógymódokról kérdeztünk.
Nagyon széles skálán mozognak a tünetek, attól függően, hogy az ekcéma melyik típusáról beszélünk. Enyhe esetben előfordul, hogy valaki csak azt tapasztalja, a téli hónapokban a kezén viszket a bőre, kipirosodik, hámlik. Ez is ekcémás tünet, de hidratálókrém rendszeres használatával lehet kezelni. Súlyos eset a kiterjedt atópiás ekcéma, ami akár a bőrfelszín nagy részét is érintheti, súlyos életminőségbeli problémát okozva, és előfordul, hogy akár kórházi kezelést is igényel ez az állapot. Miután egyik fő provokáló tényezője a hideg, száraz levegő, a másik oldalon viszont a pollenek és a különféle allergének, az egyik télen, a másik nyáron jellemző, ezért a mi mikroklímánkban különösen hajlamosak és kitettek vagyunk az ekcémás betegségeknek.
Könnyen összetéveszthető néhány allergiás tünet az ekcémával. Egyik következik a másikból, vagy csak nagyon sok az átfedés a tünetek között?
A köznyelvben sokszor mást értenek az emberek az allergián is, és az ekcémán is. Az ekcéma bőrtünet.
Az allergia nagyon precízen definiált fogalom, amely specifikusan egy adott allergénre, annak a legkisebb mennyiségére minden alkalommal megjelenő reakciót jelent. Az ekcémás tüneteket több tényező provokálja, az egyik ezek közül az allergia.
Az ekcémás emberek jó része például atópiás ekcémában szenved, ami egy örökletes hajlam alapján kialakuló immunrendszeri eltérés. Tehát nem a bőrük beteg, hanem az immunrendszerük működik másképpen. Ez azt jelenti, hogy a környezet tényezőire túl érzékenyen reagálnak, például allergiával, akár allergiás szemgyulladással, szénanáthával. Az atópiás emberek sokszor asztmásak is, mert ez az érzékenység a tüdő szöveteinek túlérzékenységével is együtt jár.
Bonyolult lehet a kezelés protokollja, eldönteni azt, hogy melyik tünetet vagy betegséget kell először kezelni...
Az első és legfontosabb teendő az, hogy kezeljük, mert ezek a betegségek kezeletlenül egy idő után egyre rosszabbak lesznek. A legegyszerűbb hidratálókrémektől a legerősebb szteroidos készítményekig nagyon széles a terápiás paletta. Mindig azt kell választanunk, amit aktuálisan a beteg bőre igényel, ami azt jelenti, hogy ezeknek a betegeknek rendszeresen kell jönni, akár fellángolnak a tüneteik, akár jobb állapotban vannak.
Az atópiás betegségek esetében, az allergiás megalapozottság miatt, fontos elkezdeni az antihisztamint. Ha hirtelen lángol föl az ekcéma, és súlyos, akkor átmenetileg szájon át is lehet adni szteroidot. Fontos, hogy ezek rövid ideig tartó szteroidkezelések fokozatos leépítéssel, általában pár hét alatt elhagyhatók. Léteznek az ekcémás betegségre úgynevezett immunrendszer-moduláló vagy immungyengítő gyógyszerek, de ezek már laboratóriumi kontrollt, néha akár kórházi körülményeket is igényelnek.
Illetve van egy olyan terápia, amit biológiai válaszmódosító kezelésnek hívunk, amellyel magát az immunrendszer működését befolyásoljuk. Hátránya, hogy ma még csak injekciós és infúziós formában érhető el.
Sokan gondolják, hogy a napfény hatékony a bőrtünetek csillapításában. Ez igaz?
Az UV-fénynek vitathatatlanul van gyulladáscsökkentő hatása. Ezzel együtt a sok napozást nem javasoljuk, mert bőrrákot okozhat. Ha szükséges, lehet UV-fénykezelést kérni, de ez soha nem szolárium, mert az nem a megfelelő hullámhosszúságú fény. A szolárium úgy van beállítva, hogy a pigmentképzést fokozza, nekünk azonban a gyulladáscsökkentés a célunk, amire léteznek külön erre a célra kifejlesztett készülékek. A napfénytől rosszabbodhatnak is a tünetek, mert az atópiás ekcémát az izzadás egyértelműen provokálja. Ráadásul nyáron a pollenek rátapadnak a bőrre, és akinél jelen van a túlérzékenység a pollenekre, ott bizony a bőrön is gyulladást fog okozni, főleg olyan területen, amit nem takar a ruha.
Elképzelhetőnek tartod, hogy táplálékallergia okozza az ekcémát?
Az, hogy valakinek a tünetei összefüggést mutatnak a táplálkozásával, ismert jelenség, de a diagnosztizálása nagy kihívás. Az allergiavizsgálatok segítik a diagnózist, de nagyon fontos a megfigyelés is, hogy a beteg az egyes ételekre milyen szemmel látható reakciókat ad. A tesztek értékelésénél ugyanis csak a klinikai tünetekkel együtt lehet diagnózist mondani. A testben meglapuló bármilyen gyulladás hatására is fellángolhat az ekcéma, és fenn is tarthatja. A gyulladásos gócok ugyanis összezavarják az immunrendszert, állandó provokációt jelentenek, amitől az egyébként sem tökéletesen funkcionáló immunrendszer még reaktívabb lesz.
Tipikusan ilyenek a fogászati gócok és a mandula, amelyek ízületi és más betegségek kialakulásában is fontos szerepet játszhatnak. Szintén ide tartoznak a nőgyógyászati betegségek és a gyulladt bélfal.
Maria Treben, az ismert német természetgyógyász a hetvenes években azt javasolta, az ekcémás beteg ne fogyasszon füstölt árut, különböző húsféléket. Szakmailag ez helytálló?
Abszolút helytálló. Az ekcémás, de a csalánkiütéses embereknél is nagyon fontos a hisztaminmentes diéta, azaz kerülni kell a füstölt élelmiszereket. De egyébként is egy rendkívül szigorú diétáról van szó, amit ha valaki precízen betart, a tünetei várhatóan javulni fognak. Nagyon nehéz út, de látványos javulást lehet vele elérni. A megszorító diétáknál azonban figyelni kell a D-vitamin pótlására, a kalciumpótlásra, a vasbevitelre. A sportnak is számos jótékony hatása van, már csak azért is, mert az ekcémás betegségek rendkívül szoros összefüggést mutatnak a stresszel, a krónikus lelki betegségekkel. A test és a lélek nem választható külön, ez egy mesterséges nyugat-európai találmány.
Az ekcémás betegségeknél olyan erős az összefüggés a lelkiállapottal, hogy a régi bőrgyógyászok az atópiás ekcémát neurodermitisnek hívták, utalva a szoros összefüggésre az idegrendszer állapotával.
Az idegrendszer, a hormonrendszer és az immunrendszer komplex kezelése szükséges. A stresszhormonok túltermelődése is károsítja az immunrendszert, ráadásul az alváshiány tovább gyengíti, így hajlamosabb lesz az egyén a vírusos, gombás fertőzésekre is. Mindig az a kérdés, hogy a beteg hogyan tudja feldolgozni a fennálló stresszt, miként tud vele megküzdeni, szükséges lehet-e pszichológus segítsége is. Az atópiás emberek sokkal szenzitívebbek, mint a környezetük, ezt mi is megfigyeljük a betegeinken.
Valószínűleg nagyon sok leágazása van az ekcémának, de mi az, ami még nagyon jellegzetes?
Nagyon gyakori típusa az ekcémának a szeborreás bőrgyulladással járó betegség. A tünetek általában felnőttkorban kezdődnek, s gyakrabban érintik a férfiakat, mint a nőket, de nőknél is előfordulnak. Különösen a téli hónapokban az arcon, homlokon, a szemöldök fölött, illetve a fejbőrön kipirosodás, hámlás, bőrfeszülés, érzékenység jelentkezik, pattanásszerű gyulladt csomók formájában. Gyógysamponokkal, gyulladáscsökkentő oldatokkal lehet segíteni, de az arcon lévő szeborreás tünetek nagy kihívást jelentenek, mert az arcon nem szívesen alkalmazunk szteroidos készítményeket, ugyanis viszonylag rövid használat után elveszítik a hatásukat, és mellékhatásaik is lehetnek. Gyakran előfordul, hogy például a klóros uszodavíz, a szauna, valakinél a nagyon fűszeres étel vagy az alkohol hozza elő ezeket az arci gyulladásokat, és sajnos idősebb korra a tünetek állandósulni is tudnak. Férfiak számára a bajusz és szakáll alatt jelentkező gyulladásnál nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőket, hidratálókrémet alkalmazunk. Nőknél elsősorban a szempillaspirálok, szemceruzák, valamint a hajfestékek allergizálhatnak, ami kipirosodó szemhéjödémával, vizenyővel járhat. Szerencsére már sok allergizáló összetevőktől mentes kozmetikum kapható.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>