Igen-napot tartani a gyerekeknek? Igen!
Elképzelted már szülőként, milyen lenne az, amikor a csupa „nem” hirtelen „igenné” válna, és a gyerekek hoznák a szabályokat? Amikor anya és apa mindenre igent mondana, amit csak gyermekeik akarnak? A Jennifer Garner és Édgar Ramirez főszereplésével készült Igen nap című Netflix-vígjátékban a háromgyerekes Torresék kipróbálják, hogyan hat a családi kapcsolatokra, ha 24 órán át száműzik a „nem” szót a szülői szótárból.
A szabályok, a nemek kellenek, hiszen ezek adnak keretet a gyermekek viselkedésének, ezek segítik, hogy megértsék a körülöttük lévő világot, így tanulják meg a társas, társadalmi szabályokat.
A nemek élni segítenek. Azonban a sok nemet mondás egy idő után átcsaphat szélsőségekbe, unalomba, és elhiteltelenedhet, ha nincs mögötte tartalom.
Anya és apa befásulnak, a gyerekek lázadnak, és csak azért is azt csinálják, amit nem lenne szabad. A 2021-es Igen nap című filmben éppen ezért találták ki a szülők, hogy 24 órán át azt csinálják, amit a gyermekeik szeretnének. Persze bizonyos keretek között: nem lehet olyat kérni, ami komolyan kihat a jövőre, és egy logikus összeghatáron belül kell maradni. A film során számos kalandba keverednek, és az elszürkült, nemekkel teli hétköznapok hirtelen színesekké válnak, egy közös kaland veszi kezdetét. Nézzük, miért fontos az igent mondás, és hogyan tudunk szülőként jobban odafigyelni a pozitív, igenekkel teli kommunikációra! Hogyan nézhet ki a valóságban egy ilyen nap?
Miért fontos, hogy legyenek keretek?
A tiltással, a szabályokkal semmi baj nincs, sőt, a gyermek fejlődéséhez elengedhetetlenek, hogy tiszta és világos keretek között mozogjon, hiszen ez biztonságot nyújt neki.
Tudja, hogy mit szabad és mit nem, nem válik számára a világ egy kiszámíthatatlan, „bármit meg lehet tenni” térré, ahol elveszik a beláthatatlan ingerek között.
A nem szó életet menthet („ne menj át az úttesten, ne érj a tűzhöz”). Ilyenkor kell és szükséges a határozott „nem” válasz, így tanulja meg a gyermek, hogy ezek valóban veszélyes helyzetek, amelyekkel vigyáznia kell.
Miért lehetnek mégis jók az Igen-napok?
A nemekkel és tiltásokkal teli hétköznapok között minden családnak szüksége lehet egy-egy olyan napra, amit arra szánnak, hogy közösen, együtt szórakozzanak, és kipróbáljanak új dolgokat. Lássuk, miért lehet hatékony, és miben segíthet egy kimondottan olyan nap, amely az igenekről szól!
A hosszan eltartó járvány alatt nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek is elszenvedték a lezárások okozta magányt, a szórakozás, a társaság hiányát. Bár így, a nyárra már kezdünk kilábalni belőle, nyilván örök sebet, űrt hagyott maga után a sok hónapnyi kihagyás. Éppen egy ilyen időszak után, ahol a családokat is a nemek, a tiltások vették körül, lehet jó válasz az Igen-nap, ami fejlesztheti mindennapi jóllétünket, megváltoztathatja a szürke hétköznapokat.
És mikor van rá a legjobb lehetőségünk, a legtöbb terünk, ha nem a nyári szünetben?
Egy Igen-nap arról szól, hogy a gyermek dönt mindenről, és a szülő minden kérésére igennel felel. Legyen az egy állatkerti kirándulás, strandolás, egy közös xboxozás, vagy hogy építsenek a fa tetejére egy bunkit.
Mindez segíthet kinézni a dobozból, családként újra nyitottnak lenni a közös kalandra, és nem bezárkózni a változások előtt. Egy így eltöltött nap segíthet, hogy közösen is jól érezzük magunkat, nyissunk új dolgok felé, és megtörjük a berögzült mintákat.
Ha a gyermek hozza a szabályokat, akkor a felnőttek háttérbe szorulhatnak, nekik nem is kell mást tenniük, mint végigcsinálni, amit a gyerek szeretne. Az Igen-nap lehetővé teszi, hogy szülőként rugalmasabbak és alkalmazkodóbbak legyünk, mint más napokon.
Ugyanakkor a gyerekek felelősségérzetét is növelheti ez a nap. Hiszen egyrészt priorizálniuk kell, mi az, ami belefér 24 órába, másrészt dönteniük kell, választaniuk a lehetőségek közül. Ez nehéz feladat úgy, hogy végül elfogadják ténylegesen a saját döntésüket: egy napba nem biztos, hogy belefér az állatkert és a strandolás is.
A döntések meghozatalával, a nap megtervezésével fejlődik a kreativitásuk, és mindez segít, hogy elvonatkoztassanak a megszokottól.
Mindemellett egy Igen-nap növelheti az énhatékonyságukat is, hiszen kontrollt ad a gyermek kezébe, így aktív részesévé válik a saját életének.
Keretek tartása: meddig mehetünk el?
Mindemellett természetesen világossá kell tenni, hogy az igeneknek dedikált nap miről is szól. Fontos határokat szabni, hogy a gyerek is érezze, biztonságban van: sem fizikai, sem lelki biztonságán nem eshet csorba, ilyen kéréseket nem teljesítünk. Fontos leszögezni, hogy nem az anyagi, tárgyi dolgokról szól ez a nap, hanem az együttlétről és a közös szórakozásról.
Lássunk néhány alapszabályt, amiket minden család a sajátjára szabhat úgy, hogy kihozhassa a legtöbbet az Igen-napjából!
1. Semmi olyat nem teljesítünk, ami veszélyes vagy sérülést okozhat.
2. Olyat sem, ami messzebb van, mint egy 20 perces autóút.
3. Semmi olyat nem veszünk, ami túl drága, és minden megvásárolt dolognak az egész család javát kell szolgálnia.
4. Semmi olyan kérés nem lehet, ami a jövőt érinti, befolyásolja.
5. Minden tesó ugyanannyit kérhet, függetlenül a kérés nagyságától.
Ha ezeket a szabályokat lefektetjük, élvezhetjük az Igen-nap minden pozitív velejáróját. Úgy szórakozhatunk együtt családként, ahogy korábban soha.
Nem csak családoknak!
Bár az Igen nap című film a gyerekekre és a családokra összpontosít, fontos tudni, hogy az Igen-nap bárkié lehet! Nemcsak családok „játszhatják el”, hanem egyedülállók, gyermektelen párok, idősek is: mindenki, aki egy kis szórakozást vinne a szürke hétköznapokba. Egy Igen-nap mindenki számára alkalmat adhat arra, hogy valami újat kipróbáljon, és igent mondjon egy rég vágyott kalandra.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>