„A zaklatók a gyengébbel szemben erősnek érzik magukat, velünk szemben nem” – Szelíd motorosok a bántalmazás áldozataiért
A gyerek, akit a szülei bántalmaznak, maga is belenő a bántalmazásba, sőt később bántalmazóvá is válhat. Lehet, hogy mellettünk a szomszédban pont egy olyan gyerek, nő vagy férfi él, akinek minden napja valamilyen formában traumatizált. A Szelíd motorosok a zaklatások ellen nevű csoport, több mint ezer tagjával, éppen az áldozattá válást próbálja megakadályozni a maga eszközeivel. Lokár Attilával, a csoport kommunikációs munkatársával beszélgettem.
Ki és miért hívta életre a Szelíd motorosokat, mit érdemes tudni rólatok?
Mihály Zsolt hozta létre a társaival közel hat évvel ezelőtt ezt a csoportot, amerikai mintára azzal a céllal, hogy a bántalmazottakat, főleg a nőket és a gyerekeket megvédjük a bántalmazótól. Amikor tettlegesség még nincsen, vagy már előfordult, de a rendőrség még nem tehet semmit, akkor mi megjelenünk a bántalmazott fél mellett.
Szerencsére a legtöbb esetben elég is a megjelenésünk. Természetesen szigorúan jogi kereteken belül maradunk minden esetben, nem egy bosszúcsoport vagyunk, csak odaállunk a bántalmazott mellé.
Néha már az is elég, ha a közösségi médiában ismerősnek jelöljük a segítségkérőt, s így látja a bántalmazó vagy zaklató, hogy sok marcona motoros ismerőse van az illetőnek, és inkább felhagy a zaklatásával. Mert általában nem erős, éppen ellenkezőleg, gyenge emberekről beszélünk. A még gyengébbel szemben erősnek érzik magukat, ezért is csinálják, amit csinálnak, de egy másik férfival, főleg több motorossal szemben már inukba száll a bátorságuk. Van Facebook-oldalunk és weboldalunk, ahol lehet jelentkezni, írni az adminoknak. Ők körbejárják az esetet, megvizsgálják a körülményeket, és ha úgy ítélik meg, akkor megszervezik az akciót. A csoportban vannak jogászok, akik figyelnek arra, hogy még véletlenül se fussunk bele önbíráskodásba, magánlaksértésbe, egyebekbe.
Ha nemcsak a jelenlétetekre van szükség, hanem cselekednétek is egy adott helyzetben, mit tehettek meg egy áldozatért? Kézen tudjátok fogni? Tudtok olyasmit tenni, ami a mindennapokban segítséget jelent neki?
Persze, nagyon sok esetben segítettünk is, mivel az ország minden táján van tagunk, több mint ezer fő a motorosaink száma, és 1400 körül vannak a támogatóink. Segítettünk már szállást, munkát találni, költöztetéseknél is jelen vagyunk. Nem egy esetben előfordult, hogy a segítséget kérő elhozta a személyes tárgyait, de félt bemenni a lakásba a többi cuccáért. Oda nyilván mi sem mehettünk be, de a kertkaputól kifelé már segítettünk neki, illetve kisteherautóval mentünk, hogy elvigyük az új lakhelyére a tárgyait.
Gyakori, hogy ők annyira reszketnek a félelemtől, hogy alig tudnak megnyugodni. El kell telnie egy félórának, hogy érezzék, támogató, biztonságos környezetben vannak.
Előfordul, hogy a válási papírokat vagy a gyerektartási kérdéseket kell megbeszélnie a segítségkérőnek és a bántalmazónak, ilyenkor mi a jelenlétünkkel biztosítjuk a zökkenőmentes beszélgetést.
Találkoztatok már olyannal is, hogy nem teljesen az történt, amit mondjuk egy bántalmazottnak látszó ember állított, mert esetleg csak fel akarta használni a lehetőséget arra, hogy nehéz helyzetbe hozza a partnerét vagy bárkit, akit bántalmazással vádolt?
Sajnos ez is előfordult már. Ezért kell először az adminoknál jelentkezni, és ők ellenőrzik a körülményeket, hogy mennyire valós a fenyegetés, és ha ezen a szűrőn átmegy az ügy, következhet az akció megszervezése. Az elmondottakból meg a kiderített körülményekből azt is tudják, milyen jellegű segítségre van szükség: ismerősnek jelölésre vagy személyes megjelenésre, kísérgetésre. Van olyan, akit például bíróságra kísérünk, mert ott törte el a karját a volt párja. Belefutottunk már abba is, hogy mind a két fél provokálta a másikat. Sokszor odáig fajul a helyzet, hogy nem tudják kontrollálni a tetteiket. Ez egy bonyolult, jogi szempontból is nagyon összetett dolog. Ilyenkor már az adminoknál összeáll a kép, hogy miről is van szó, és igyekszünk megnyugtatni a feleket. Mint mondtam, sokszor elég a megjelenésünk ahhoz, hogy váltsanak.
Az erőszak sokféle formát ölthet, a verbálistól a fizikain át a lelki vagy épp szexuális erőszakig. Ezeket még ma is agyonhallgatjuk. Gyerekek esetében még nehezebb lehet a dolgotok, mert ott mindkét szülő megjelenhet bántalmazóként.
Igen, és a legtöbb esetben nem beszél róla a gyerek, fél, hogy ha kitudódik, még nagyobb verést kap. Sokszor az iskolában a testén látható nyomokból és a pszichés jelekből következtetnek arra, hogy bizony ezt a gyereket bántalmazzák, sőt sok esetben mind a két fél bántalmazza. Az is sűrűn előfordul, hogy apuka bántalmazza a gyereket, anyuka meg senkinek nem mer szólni, mert ő is fél az agresszív apától.
Olyan bántalmazás is előfordult, amikor ADHD-s gyereket gúnyoltak a tanárok az iskolában, és ezen felbátorodva a gyerekek céltáblájává is vált. Az anyától kaptunk jelzést, és a terv az volt, hogy motorral visszük iskolába.
Bár az anyuka az utolsó pillanatban lemondta ezt, ha sikerült volna, talán a tanárok is belegondolnak, hogy amit tesznek a gyerekkel, az nem helyes. Külföldön teljesen jól működik, hogy ha motoros csapat kíséri iskolába a gyereket, megszűnik a zaklatás. Sőt még barátkozni is akarnak vele, ha már ilyen haverjai vannak.
Hogy látod most a magyar helyzetet?
Rengeteg a bántalmazás... Én annak örülnék, ha mi csak bulizni járnánk össze, és nem lenne ránk szükség, de sajnos nem így van. Ugyanakkor egyre többen állnak az ilyen ügyek mellé, egyre többen akarják a változást.
Az átlagember sokszor nem is tudja, milyen lehetőségei vannak. Ha a társadalmi kommunikáció nem megfelelő, az emberekhez nem jut el az információ, hogy mit tehetnek saját magukért.
Valóban szélesebb körben kellene tájékoztatást végezni, az iskolákban ténylegesen állampolgári ismereteket tanítani, ahol a gyerekek megismerhetnék a jogaikat, kötelezettségeiket. A rendőröket is jobban fel kellene készíteni, noha nagyon leterheltek, kevesen vannak, ez közismert. De több olyan oktatásra kellene járniuk, ahol a zaklatások legkülönbözőbb formáit, az embertípusokat megismerhetik, s így fel tudják mérni egy adott helyzetben például, hogy a férfi bántalmazó, vagy a nő csak azért hívta ki őket, hogy elintézze a férfit.
Van egy olyan tervem is, hogy iskolákba megyünk be szelíd motorosként osztályfőnöki óra keretében, és elmondjuk a gyerekeknek, hogy a bántalmazás és a drog nem cool, nem menő, mert talán egy motorostól jobban elfogadják ezt, mint egy szülőtől vagy tanártól.
Így talán jobban meg is marad – főleg a fiúk fejében.
A drog és az alkohol hatását érzékelitek a bántalmazást elszenvedők családjában?
Nagyon sok esetben éppen az alkohol vagy a drog hatására válik agresszívvá a bántalmazó. Józanul abszolút normális családapa vagy családanya, de amikor iszik, vagy amikor nem kapja meg az adagját, agresszív lesz. Ilyennel is találkozunk: szegény gyerek már a bántalmazó nézéséből tudja, hogy jobb, ha most elmegy a saját szobájába, és csöndben meghúzza magát. Annyira megtanulják ezek a gyerekek, hogy már egy tekintetből, mozdulatból meg tudják állapítani, mit kell tenniük a saját védelmük érdekében. Bár az is igaz, hogy a bántalmazást átélők közel 30 százaléka számol be arról, hogy a partnere sem drog, sem alkohol hatása alatt nem állt az erőszakkitörései során.
A Szelíd motorosok alapítása óta hat év telt el, ez elég sok idő. Hogyan tudtok előrelépni, fejlődni?
Mivel saját pénzből, a saját időnket áldozva segítünk, nincs anyagi keretünk reklámokra, kevesen tudnak rólunk. Sok ismerősöm mondta, milyen jó lett volna, ha korábban tudott volna a csapatról. Nem tudunk mindenhol ott lenni, de még ha hallunk is egy ügyről, mi nem mehetünk oda, az illetőnek kell nálunk jelentkezni, hogy bajban van, és segítséget kér. A zárt csoportunkban rendszeresen megosztunk egymással a releváns témákban fontos cikkeket, tanulmányokat, jogszabályváltozást, minden olyan információt, amely segítheti a munkánkat. Évente egyszer bulizunk együtt a csapattal, és nagyon fontos számunkra, hogy rendszeresen részt vegyünk jótékonysági rendezvényeken is. Ilyen a mellrák elleni küzdelemre felhívó motorozásunk, a „Legyen nőnap” elnevezésű esemény, sőt nemrég játékokat gyűjtöttünk gyermekkórházaknak. 10 budapesti és 30 vidéki kórházba vittünk játékokat, sőt motoroztatni is szoktunk hátrányos helyzetű gyerekeket.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>