Tíz különleges lengyel épület, amelyekről még biztosan nem tudsz néhány érdekességet
Lengyelország számos kincset rejteget az építészetében is. Nemcsak a változatos formák, hanem a mögöttük rejlő változatos történelem megismerése is élmény lehet. Íme néhány példa, néhány szokatlan építészeti megoldást rejtő épület, amelyet az országban járva érdemes felkeresni.
A Kultúra és Tudomány Palotája Varsóban
A Kultúra és Tudomány Palotája 1952–1955 között épült, mint „a szovjet emberek ajándéka a lengyel népnek”. A 230,5 méter magas, 42 emeletes épületben összesen 3000 szoba található, bennük irodák, különböző intézmények: posta, mozi, uszoda, könyvtár, színház és a Lengyel Tudományos Akadémia. Ez Varsó legnagyobb konferenciaközpontja, ahol egyszerre 4500 vendéget tudnak fogadni. Játszott már itt a Rolling Stones, Bruce Springsteen és Woody Allen is a zenekarával. Pár érdekesség: vándorsólymok fészkelnek az épület 43. emeletén, körülbelül egy tucat macska él az épületben, akiknek a feladata egérmentesen tartani a raktárakat, és 2015 óta van egy méhészet a Stúdiószínház tetején. 2000 szilveszterén adták át Európa második legnagyobb óráját, amely a torony négy oldalán kapott helyet. Lapjai egyenként 6 m átmérőjűek, és ez a legmagasabb óratorony a világon. A 30. emeleten található nagy terasz bárki számára látogatható, és érdemes is megnézi, hiszen káprázatos panoráma nyílik a városra!
Malborki vár, a Német Lovagrend egykori központja
A gótikus kastély egy régi teuton fellegvár, amelyet a 13. század végén építettek. Területét tekintve ez a világ legnagyobb téglából épült vára, az UNESCO Világörökség része. Ez a látványos erőd, amely a Nogat-folyó keleti partján található, az évek során többször gazdát cserélt, de végül Lengyelország része lett. Ma a várban található múzeumban ásatásokból származó régészeti gyűjtemények, haditárgyak, festmények, szobrok, kerámiák, ólomüveg, illetve több mint 700 borostyánkő, gazdag történelmi dokumentációgyűjtemény, korabeli könyvtáblák és metszetek tekinthetők meg.
A krakkói Posztócsarnok
A Posztócsarnok Krakkó óvárosában, a Főtér közepén áll. A reneszánsz építészet e gyöngyszeme Krakkó egyik legjellegzetesebb műemléke lett. A múltban nemzetközi kereskedelmi központ volt., ma turisztikai látványosság. A földszinti hosszú terem még mindig tele van ékszereket, kézműves termékeket, ajándéktárgyakkal árusító standokkal. Az első emeleti szobákban megcsodálhatjuk a 19. századi lengyel művészet galériájának festményeit. A látogatók a főtér alatt sétálva pedig megtapasztalják a középkori Krakkó hangulatát.
Baj Pomorski színház Torunban
Az Irena Pikiel-Samorewiczowa által alapított színház 1945 októberében kezdte meg működését Bydgoszczban, majd 1946 áprilisában átköltözött Torunba. A színház kezdettől fogva a fiatal közönségre koncentrált, de idővel elkezdték megismertetni velük a felnőttek művészeti repertoárját is. 2005 és 2006 között, Zbigniew Lisowski igazgatósága idején a Baj Pomorski Színházat alaposan átépítették és modernizálták. Pavel Hubiczka építész és színpadi tervező együttműködésével egy izgalmas színházi projekt jött létre – egy varázslatos gardrób, amely ötvözi a város építészetének gótikus elemeit modern megoldásokkal. Az új épületet Lengyelország egyik legizgalmasabb színházépületeként tartják számon.
A varsói Wilanów-palota
A „lengyel Versailles”-nak nevezett Wilanów-palota Varsó szimbólumává vált. III. Sobieski János lengyel király nyári rezidenciája elkápráztató barokk stílussal és több száz évvel ezelőtti hangulattal gyönyörködtet. A palota 1681–1696-ban épült III. Sobieski János és Mária Kazimiera királyné számára. A Wilanow-palota az azt körülvevő parkkal és épületekkel együtt a katonai megszállás és a háborúk ellenére változatlan maradt. 1945-ben a Kulturális és Művészeti Minisztérium tulajdonába került. 1995 óta a palotapark-komplexumot is a wilanówi III. Sobieski János Király Palota Múzeuma kezeli.
Görbe ház Sopotban
A sopoti Görbe házat Jan Marcin Szancer és Per Dahlberg meseillusztrációi és rajzai inspirálták. A látszattal ellentétben nem fenyegeti az összedőlés veszélye, szilárdan áll az alapjain. Kicsit varázslatos, kicsit giccses, de aki arra jár, annak mindenképp érdekes élményt nyújt!
Koponyák kápolnája Czermnában
A Czermnában található, kissé hátborzongató kápolnát több ezer ember csontja díszíti. A kápolnát 1776-ban Wacław Tomaszek plébános építtette, megteremtve ezzel egy különleges halottkultuszt. Téglák helyett a harmincéves háborúban, a három sziléziai háborúban elhunyt emberek, valamint a kolerajárványok, pestis, szifilisz és éhínség áldozatainak koponyáját használta fel. Az emberi maradványok teljes egészében körbeveszik a látogatót, a falakon és a mennyezeten is csontok láthatók. Modellje a római katakombák rendszere volt, célja pedig egy halottak tiszteletére készült szentély létrehozása. Amikor a kápolna alkotója 1804-ben elhunyt, az ő koponyája is az oltárra került.
Varso Tower, a felhőkarcoló
A Varso Tower egy 53 emeletes felhőkarcoló Varsó központjában. A létesítmény 230 méter magasságú a legmagasabb terasz szintjéig, és a 310 méteres toronnyal együtt jelenleg az Európai Unió legmagasabb épülete, amely még nem készült el teljesen. Irodaépületnek készült, ezen kívül a 46. emeleten egy éttermet számára alakítottak ki teret, ahol 180 méter magasságból lehet majd megcsodálni Varsó panorámáját. A legmagasabb szinteken két nyilvános kilátó is lesz. Európa egyik legmagasabb pontja lesz, ahonnan 360 fokos kilátás nyílik a városra és a környékre.
Krasiczyn-i kastély, a világ kis modellje
A Krasiczyn-i kastély a késő reneszánsz építőművészet gyönyörű alkotása Dél-Lengyelország keleti felében, Przemyśl városától mindössze 10 km-re. Építését Stanislaw Siecierski 1580-ban kezdte el, majd fia, Marcin Krasicki fejezte be 1633-ban. Eredetileg a vár erődítmény volt, amely a Lengyel–Litván Unió déli határát védte. Krasicki azonban, aki az ország egyik legjelentősebb művészeti támogatója volt, az erődöt elegáns rezidenciává alakította, és önmaga után Krasiczyn-nek keresztelte el, amit később a kastély köré épült falu is felvett. Az épület négyzet alakú, a négy oldalfala a négy égtájat szimbolizálja, és a négy sarokban négy különböző torony áll: az Isteni, a Pápai, a Királyi és a Nemesi. Az építő szerint ezek mint szimbólumok tükrözik a világ, a társadalom örök rendjét. Az épületet egy gyönyörű park veszi körül. A kastély a 17. század eleje óta a háborúk és számos tűz ellenére lényegében nem változott. Ma múzeumként látogatható, de működik itt konferenciaközpont, étterem, sőt szálloda is.
Nedec, a régi magyar végvár
Nedec várát, amely a legészakibb magyar végvár volt a középkorban, a lengyelek Dunajec várának is szokták nevezni. A vár gyönyörű környezetben, a Szepesi Magura és a Pieniny-hegység találkozásánál, a Dunajec-folyó partján helyezkedik el. Eredetileg határvédő várnak épült, később inkább töltötte be nyári rezidencia és kastély funkcióját. 1920-ban a trianoni döntés értelmében Észak-Szepesség és Észak-Árva Lengyelországhoz került. Ma a vár egy része szállodaként működik, a másik része viszont látogatható. Nedec vára népszerű látványosság a turisták körében, hiszen szinte eredeti állapotában sikerült megőrizni.
A cikk megírását a A Wacław Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet támogatta.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>