KockaCsoki – ahol a csokoládékészítés az autistákat segíti

A KockaCsoki több mint egy kézműves csokoládékészítő műhely: társadalmi vállalkozásként segíti az autista fiatalok munkába állását, az érintett szülőket és gyerekeket, valamint a szemléletformálásban is szerepet vállal. A Budapesten található KockaPont pedig az első autizmusbarát közösségi tér Magyarországon. Dénes Ákos alapító-tulajdonossal beszélgettünk. 

A KockaCsoki autista fiataloknak segít a boldogulásban
A KockaCsoki autista fiataloknak segít a boldogulásban - Kép: KockaCsoki

Sokan családi érintettség miatt kezdenek hasonló vállalkozásba. Nálad mi motiválta az autizmusbarát csokoládémanufaktúra létrehozását? 

Az ötlet nálam is személyes érintettségből fakad: van egy autista fiam. Nem úgy indult az egész, hogy vállalkozást akarok alapítani, hanem hobbit kerestem, és úgy iratkoztam be egy cukrásziskolába, ahol megkedveltem a csokoládékészítést. A feleségem egy beadandó dolgozatot készített a főiskolán, amelyben egy szociális innovációt kellett bemutatni – egy elképzelt munkahelyet írt le, ahol megváltozott munkaképességűek dolgoznak. Ennek kapcsán elgondolkoztunk azon, hogy alapítsunk egy csokiműhelyt, ahol autista fiatalok dolgoznak. Ez papíron megszületett, a dolgozat jól sikerült. Utána találkoztunk a NESsT Magyarország hirdetésével, amely szerint, ha van egy jó ötletünk egy társadalmi vállalkozásra, akkor pályázhatunk, a kiválasztottak részt vehetnek egy képzésen, ahol az üzleti tervet is kidolgozzák. Ezt végigcsináltuk, ott nem nyertünk, de a NESsT hozott nekünk egy támogatót, aki hozzájárult az indulásunkhoz. A kezdőtőke egyharmadrészét tehát megkaptuk, a kétharmadot családi megtakarításból tettük bele. Kétéves előkészület után 2016-ban indultunk. 

A feleségeddel együtt dolgoztok. Kinek mi a feladata?  

A vendéglátós feladatokat, a csokoládégyártós részt, a csokoládégyártó foglalkozásokat én csinálom, feleségem pedig a szakmai programok irányítója. Az autista fiataloknak, fiatal felnőtteknek szóló programokat ő dolgozza ki a szakembereinkkel közösen, és koordinálja a feladatokat. 

A „kocka” a csokira utal? 

A kocka nem csak a táblacsoki egy darabja. Főleg külföldön nevezik így azokat, akik nagyon szabálykövetően élnek, és ugye az autista emberek szabálykövetők, rendszer szerint szeretnek élni, így a kocka utal az autizmusra is, vagyis számunkra nagyon pozitív jelző. 

Aki belép hozzátok, láthatja, hogy ez egy különleges hely. De mitől speciális?  

Mi vagyunk az első olyan hely Magyarországon, ahol édességet gyártunk, és ezt autistákkal tesszük.  

Olyan közösségi teret hoztunk létre a KockaPontban, amely kifejezetten az autistákat állítja a középpontba, ebben egyelőre mi vagyunk az egyetlenek.  

Tudatosan választanak titeket a vevők? 

Sok megrendelőnk van, akik csak a megrendelés után szembesülnek vele, hogy ezeket a csokikat autisták készítették. Többen pedig pont azért keresnek minket, mert tudják, hogy nálunk autisták dolgoznak, és inkább itt veszik meg a csokit, ezzel támogatva a jó ügyet. Fontos, hogy minőségi termékeket kínáljunk, elsőosztályú alapanyagokból dolgozunk. 

Hogyan valósítja meg a KockaCsoki nonprofit, társadalmi vállalkozásként a küldetését?  

Az a célunk, hogy az autizmussal élő fiatalok munkavállalását és munkába állását segítsük, támogassuk. Azt szeretnénk, ha könnyebben be tudnának illeszkedni a társadalomba, illetve bemutatjuk a világukat, hogy jobban megismerjék őket. Megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató társadalmi vállalkozás vagyunk, a csokoládéértékesítésből, a szolgáltatásokból és a kávézóból befolyó bevételből tartjuk fenn a programjainkat, rendezvényeinket.  

Milyen munkatípusokban nagyon jók, illetve miben nem az autisták?  

Ez inkább személy-, mint autizmusfüggő.  

Attól, hogy ismerünk egy autistát, csak egy embert ismerünk, nem az autizmust. 

Vannak szakmák, vagy olyan részei egy munkának, amelyekben nem feltétlenül tudnak jól teljesíteni. A csokoládéműhelyben, a kávézóban, illetve a gyerekprogramokon is dolgozunk velük. A csokoládékészítés könnyen bontható jól leírható, apró lépésekre, a csokiműhelyben nagyon jól szerepelnek. Van olyan autista kolléganőnk, aki a nyüzsgős gyerekzsúrokat is tudja kezelni, irányítani a gyerekeket, pedig a „nagykönyv” szerint ez nekik kellemetlen helyzet. Az irodai munkában, amelynek része a táblázatkezelés, készletnyilvántartás, gyártásnapló vezetése, szintén nagyon jól teljesítenek. Az autizmus a kommunikációra és a szociális viselkedésre hat, tehát ezeken a területeken általában nehezen boldogulnak, de például a csomagkiszállítás idegen címekre, a találkozás idegen emberekkel az egyik kollégámnak megy, a másiknak nem. A kávékészítés, a kiszolgálás, a vevővel való kommunikáció ugyanígy. Szeretnek és akarnak dolgozni, mindent megtesznek, hogy jól teljesítsenek. 

Kép
Dénes Ákos - Kép: KockaCsoki
Dénes Ákos - Kép: KockaCsoki

Mit tesztek a szemléletformálásért? Vannak erre jó gyakorlatok? 

Cégekhez szoktunk kimenni szemléletformálás céljából, valamint sok integrált programunk van – például csokikészítő vagy más kézműves foglalkozás –, amelyekben autista fiatalok, gyerekek is részt vesznek, de velük együtt nem autizmussal élők is. Azt látjuk, nagyon jól tudnak együtt dolgozni, jobban megismerik egymást.  

Szeretnénk lerombolni a sztereotípiákat, amelyek körülveszik őket. 

Milyen programokat kínáltok a KockaPontban, és kiket vártok? 

Egyrészt az autista fiatalokat, nekik szól a munkavállalást előkészítő programsorozatunk, de van önálló életviteli tanfolyam, gyakornoki program, pályaorientációs program, és ugye maga a foglalkoztatás. Ezen kívül online álláskeresési programot is indítottunk, sőt léteznek programjaink a szülőknek is. A friss diagnózissal rendelkezők jogi képzésen vehetnek részt, ahol információt kapnak az autista gyermekekkel kapcsolatos lehetőségekről, például, hogy mi igényelhető a helyzetükben, sérelem esetén hova fordulhatnak, ideértve az óvodai ellátást, az iskolát, a továbbtanulást, a munkavállalást, valamint a felnőttkori lakhatást is. A tudásátadást célzó programok mellett szabadidős tevékenységeket is szervezünk, vannak az autistáknak szóló integrált programok és a szülőknek szervezett szabadidős programjaink is. Csokoládékészítő élményfoglalkozásokat, születésnapi zsúrokat is tartunk, de népszerű a szülőklubunk is. 

Szakértők is segítik a munkátokat?  

Igen, dolgozik velünk gyógypedagógus és jogász is, akik a programjaink kidolgozásában, megtartásában vesznek részt. 

Hogyan segíti a helyét kereső fiatalokat a pályaorientációs program? 

Ez egy tanéven keresztül tartó program, ahol rendszeresen hat autista fiatallal találkozunk, akik a munkavállalással, munkahelyekkel, szakmákkal ismerkednek. Együtt meglátogatunk munkahelyeket, vagy pedig a szakmák képviselői jönnek hozzánk. A tanév alatt olyan képet kapnak a fiatalok a munkaerőpiacról, hogy abból megtudhatják, mi való nekik.  

Megjegyzem, ilyen pályaorientációs program nagyon kevés helyen fut a nem autisták számára is, pedig minden kamasznak szüksége lenne rá. 

Milyen az az „autizmusbarát” környezet, amit kialakítottatok? 

Otthonos és ingerszegény, nem erősek a fények, az utca zaját hangszigeteléssel kiszűrjük. A felületek, grafikák egyszerűek, nincsenek ingergazdag képek, minták a falon, a zene is halkan szól. Könyvtárat is kialakítottunk, ahol a szakirodalomtól kezdve a szórakoztató képregényekig sok érdekességet találhatnak a hozzánk látogatók. 

Mi az autizmus? 
Az autizmus olyan veleszületett idegrendszeri fejlődészavar, amely az egész személyiségre kihat, és egész életen át tartó állapotként jellemezhető. Sokféle és változatos megjelenési formája van; az autizmussal élők másképp kommunikálnak és gondolkoznak, a szociális készségeik és a viselkedésük is eltér az átlagostól. 

 A szerző a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia újságíró-tanfolyamának hallgatója. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti