Tabuk nélkül a menzesz alatti szexről
Egyesek tabunak, mi több undorítónak, míg mások egyenesen különleges fűszernek tartják a szexuális életükben. De vajon tudjuk-e, milyen előnyökkel vagy esetleges kockázatokkal jár a menstruáció alatt nemi életet élni? Cikkünkben nőket és férfiakat kérdeztünk meg a saját álláspontjukról, emellett összeszedtük a téma kapcsán felvetődő legfontosabb egészségügyi tudnivalókat.
Azokat a bizonyos piros betűs napokat és az ez idő alatt megélt szexualitást évezredek óta tabukultúra övezi. A hindu szokások szerint ezt az időszakot Chhaupadinak nevezik, ami „érinthetetlen lényt” jelent. Eszerint a nyugat-nepáli nők jelentős része a menstruáció napjait még most is egy elkülönített kunyhóban tölti, mert a babona mérgezőnek tartja a vérüket. Ha egy fát megérintenek, az nem terem többé, ha egy tehénhez érnek, annak elapad a teje, s ha ilyenkor egy férfival hozná őket össze a sors, akkor az illetőt garantáltan megbetegítik.
„Kérdeznek téged a havibajról. Mondd: »Ártalom van abban.« Ezért tartsátok távol magatokat az asszonyoktól a havibaj idején, s ne közeledjetek hozzájuk, amíg meg nem tisztulnak!«” – az iszlám alapművének számító Koránban így olvashatjuk a férfiaknak szóló intelmeket. A muszlimok szerint tehát a menstruáció legalább olyan tisztátalan dolognak számít, mint a disznóhús fogyasztása. Ez igencsak hasonló az ortodox zsidó hagyományokhoz, ahol a főzéshez és az étkezéshez hasonlóan a nemi élet is nagyon szigorú szabályrendszerrel bír. A férj csak akkor érintkezhet a feleségével, ha az asszony megfelelő módon átesett a menzeszt követő megtisztulási rituálén: ez a női fürdőben, a mikvében történő alámerülés.
Változnak az idők?
Az egyenjogúság pozitívumai közé felvéshető, hogy ma már nemcsak a női orgazmusról nem kínos beszélni, hanem a menstruációról sem. Ahogy a szexualitás terén, persze itt is nagyon különbözik, hogy az egyének hogyan élik meg ezeket a különleges napokat.
Kinek a fizikumát, kinek a lelkét terheli meg jobban, vannak, akik szinte észrevétlenül esnek át rajta, egyeseknek csökken a libidójuk, míg másoknak épp szárnyalni kezd.
Kitti például így vall a piros betűs napok alatt megélt intim tapasztalatairól: „Volt már rá példa. Nem gondolkodtunk rajta sokat, egyszerűen együtt akartunk lenni, és én épp menstruáltam. Fizikailag is jólesett, emellett én missziómnak tekintem, hogy beszéljünk a menstruációról a körülöttünk lévő férfiakkal, legyenek azok partnerek vagy barátok, úgyhogy utólag örülök annak is, hogy ez a helyzet organikusan is lehetőséget teremtett a párbeszédre.” Vera viszont a párja támogató, megértő hozzáállása ellenére sem szívesen él ilyenkor szexuális életet: „Én nem szoktam, de csak azért, mert olyankor élni sincs mindig kedvem. Viszont elvileg pont ilyenkor tenne jót, úgyhogy nincs kizárva, hogy egyszer ki fogom próbálni.”
Ahogy a nők megélése, úgy a férfiaké is igen széles skálán mozog ezen a téren. Balázs például kifejezetten szereti ilyenkor más módon megélni az intimitást a menyasszonyával: „Szinte mindennemű testnedvtől irtózom, így nem élünk túl aktív szexuális életet azon a héten.” Míg Amanda és Dávid példája ennek az ellenkezőjét mutatja: „Én úgy érzem, hogy csak praktikus hátránya van ennek: figyelni kell, hogy ne legyen az ágynemű szennyezett. Egyébként a barátomnak semmi gondja nincs ezzel, és nekem ez azt jelzi, hogy mindenemmel együtt szeret.”
Egy biztos: ahogy minden, szexualitást érintő témáról érdemes transzparensen és őszintén kommunikálni a párunkkal, úgy a menzesz alatti nemi életről is. Csak így érhető el ugyanis, hogy százszázalékosan konszenzusos és komfortos élmény jöjjön létre.
Ha viszont valamelyik fél számára egy kicsit is taszító ilyenkor az aktus, semmiképp nem szabad erőltetni, mert a kellemetlen tapasztalás a párkapcsolatot is erodálhatja!
Mit mond az orvostudomány?
A hindu babonákkal ellentétben a menstruációs vér egyáltalán nem fertőző vagy mérgező. Sőt, egyes vélemények szerint egy különleges, új fűszerként is szolgálhat a szexuális palettán. Ugyanakkor – ahogy ez a fent megszólaltatott véleményekből is kiderül – az ilyenkor megélt aktusnak lehetnek praktikus hátulütői is: a „maszatolás” elkerülése érdekében érdemes lehet bevetni egy leterített törölközőt, illetve kisebb elánnal variálni a pózokat.
Az aggodalmaskodóknak viszont van egy jó hírünk, a menzesz alatti szexuális életnek ugyanis egészségügyi szempontból több pozitív hozadéka van, mint negatív. „Akiknél a menzesz fájdalommal jár, a szexuális öröm a fájdalomcsillapítást is szolgálhatja, hiszen az agyban termelődő »boldogsághormonok« egyértelműen jótékony hatásúak. A testi tünetek meghatározója maga a vérzés és a méhösszehúzódások. Ennek az időszaknak a gyorsabb lezajlását elősegítheti a szexuális aktivitás, hiszen a fokozottabb méhtevékenység segíti a méh gyorsabb kiürülését” – fogalmaz dr. Ambrus Zoltán szülész-nőgyógyász. Emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a piros betűs napokat megelőző PMS (vagyis premenstruációs szindróma) legjellemzőbb mentális tünete a depresszió.
És bár a hangulatingadozásnak hormonális okai vannak, a szexuális öröm enyhítheti az ilyenkor megszaporodó negatív gondolatokat és érzéseket is.
A kockázatok tekintetében dr. Ambrus kiemeli, hogy „…a menzesz alatt a méh kiürülésének megkönnyítésére a méhszáj nyitottabb, és így kevésbé tudja megóvni a belső szerveket a kórokozóktól. Ezalatt a hüvelyflóra is változik, ami tovább csökkentheti a védekezőképességet.” Emellett persze érdemes szót ejteni a teherbeesés esélyeiről is: „Ha egy nőnek a ciklusában viszonylag korán történik a peteérés, azaz rövid a ciklusa, akkor előfordulhat, hogy a vérzés napjaiban is termékeny, hisz a petesejt fejlődésének, a tüszőérésnek egyik velejárója a méhnyaknyák, amely akár 5 napon át képes életben tartani a hímivarsejteket. Így bizony azzal sem árt tisztában lenni, hogy a vérzés nem jelenti azt, hogy a menstruáció alatti együttlét következményeként egy nő nem lehet várandós."
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>