Az energiavámpír fogságában – „Belőlem táplálkozik, leszívja az energiámat, rám roskasztja a problémáit”
Biztos mindannyian ismerjük az érzést, amikor egy várva várt találkozóról törötten, kimerülten távozunk, gondolkodni is alig tudunk. Nem dob fel minket az együtt töltött másfél óra, alig várjuk, hogy végre magunkra zárjuk az ajtót, és újratöltsük energiaraktárainkat. De eszünkbe jut-e ilyenkor, hogy talán éppen egy energiavámpír áldozatai lettünk?
Nálam sajnos gyakran előfordult, hogy néhány órányi beszélgetést szabályosan ki kellett pihennem. És magamat hibáztattam. Rendben, valóban nem nagyon jutottam szóhoz, tényleg nem engedte, hogy egyetlenegy gondolatomat is alaposan kifejtsem, de ettől miért vagyok fáradt? Nem értettem, mi történik bennem. Azt gondoltam, nekem épphogy „csak” figyelnem kellett volna és befogadni, amit a másik közölt. Magamat hibáztattam, és legközelebb is igent mondtam a találkozóra. Szeretem az illetőt, ezért a forgatókönyv újra és újra megismétlődik, de lehet, hogy inkább távolságot kellene tartanom tőle.
Tényleg léteznek energiavámpírok?
Azokat az embereket tekinthetjük energiavámpíroknak, akik – néha akár szándékosan is – elszívják érzelmi energiáinkat. Az ő erejük pont abból ered, hogy mi hajlandók vagyunk meghallgatni őket és törődni velük, akkor is, ha épp kimerültek vagy túlterheltek vagyunk. Az energiavámpírok bárhol előfordulhatnak, iskola- vagy munkatársaink lehetnek, de a legjobb barátaink és akár a házastársunk is működhet energiaelszívó módon.
Ahogy szakértőnk, Mirk Zsófia pszichológus, coach és mediátor mondja, az energiavámpír nem diagnosztikus fogalom, de dr. Christiane Northrup szerint, aki könyvet is írt a jelenségről, az ezen az elven működő emberek személyisége hasonló lehet bizonyos pszichiátriai kórképekkel rendelkező emberekéhez (például antiszociális, narcisztikus és borderline személyiségzavarral küzdők között gyakran előfordul). „Az energiavámpír szó egy köznyelvben használatos terminus, arra az emberre használjuk, aki elszívja az erőnket. Azaz, ha az illetővel találkozunk vagy kapcsolatba lépünk, úgy érezzük akár rövid időn belül is, hogy enerváltak és kedvetlenek vagyunk” – fogalmaz a szakember.
Az energiavámpírok problémáikat előszeretettel teszik más emberek vállára. Nem vállalnak felelősséget azért, hogy életük folyamatosan jelentkező nehézségei bizony az ő viselkedésük következményei.
Folyamatos megerősítésre vágynak, érzelmi támogatást keresnek önbecsülésük növelésére. Maguktól nem fognak megváltozni, az egyetlen célra vezető út, ha mi megtanuljuk, hogyan kell felismerni és reagálni erre a mérgező viselkedésre, hogy megőrizzük energiánkat, és képesek legyünk megvédeni magunkat a sok érzelmi stressztől.
Miért fontos felismerni ezeket az embereket?
A pszichológus szerint az ilyen kapcsolatok akár károsan is hathatnak az önbecsülésünkre. Sokszor egy-egy interakció, találkozás után keletkező rossz érzéseink gyökerét magunkban keressük, úgy érezzük, mi rontottunk el valamit, mi fáradtunk el idejekorán és ok nélkül, csak magunkra vethetünk, amiért nem tudtuk saját igényeinket jobban képviselni. A szakember szerint, ha nemhogy töltekezni nem tudunk, hanem úgy érezzük, érzelmi deficitbe kerülünk az ilyen mérgező kapcsolatok által, fontos, hogy meghúzzuk a határainkat. Ha szükséges, redukáljuk le a kapcsolattartást egy minimális szintre, ehhez sajnos általában némi konfliktust is be kell vállalnunk. Erőt adhat hozzá a tudat, hogy ha az illető, aki energiavámpírként működik körülöttünk, sokáig megmaradna a környezetünkben ebben a minőségében, esetleg a mindennapjaink részévé válna, krónikus stresszt okozhatna az életünkben.
Hatféle „energiavámpír-típust” különböztethetünk meg: van áldozat vagy mártír, narcisztikus vámpír, uralkodó vámpír, melodrámavámpír, ítélkező vámpír és ártatlan vámpír.
Kik válnak a leggyakrabban áldozattá?
Az energiavámpírok általában olyanokra tapadnak, akiknek sok az energiájuk, akik vidáman, optimistán élik az életüket, mert az ő életerejüket könnyen el tudják szívni. Gyakran az átlagon felüli empatikus képességekkel, érzelmi intelligenciával rendelkezők is egy ilyen mérgező kapcsolat szenvedő oldalán találják magukat.
Távolságot tartani sem egyszerű
Az energiavámpírok gyakran nagyon karizmatikus emberek, ezért is vonzanak be sokakat, vibrálásuk könnyen energikusságnak, sziporkázásnak tűnhet.
Megkönnyíti a felismerésüket, azonosításukat, hogy mindig éppen egy nagy dráma vagy katasztrófa közepén vannak, és elhitetik velünk, hogy csak mi tudunk rajtuk segíteni.
Ehhez nem kell mást tennünk, csak meghallgatnunk őket, hogy a tanácsainkkal irányba állítsuk életük megfeneklett hajóját. Közben ezeknek a mérgező viselkedésű embereknek sokszor szinte fejlődés nélkül telik el az életük, mert személyes bájuknak köszönhetően minden szorult helyzetből kiszabadulnak, a legritkábban éri őket olyan nagy tragédia, amelytől állandóan rettegnek.
„Az energiavámpírokban erős vágy élhet a narcisztikus szükségletek állandó kielégítésére: az a fél, aki ebben hiányt szenved, állandó figyelmet követel magának, mindig róla kell, hogy szóljon a beszélgetés” – magyarázza Mirk Zsófia. Sokszor megfigyelhető dinamika rajzolódik ki a következő szituációból: a beszélgetés egyik tagja épp azt újságolja, mennyire jól érzi magát új munkahelyén. Az erre adott, ízig-vérig „energiavámpíros” reakció így hangzik: „Nagyon jó hírek, képzeld, pont én is jelentkeztem egy új helyre ma, és nagyon nagy szükségem lenne egy kis segítségre az önéletrajzom kapcsán. Át tudnád nézni még ma este?” A valódi pszichopatákkal vagy szociopatákkal ellentétben az energiavámpírok nem szándékosan működnek így, tudattalanul manipulálnak, hangsúlyozza a szakember, hozzátéve, hogy sokszor ezt a viselkedési mintát otthonról, mondjuk az egyik szülőtől hozzák.
Hogyan válhatunk szabaddá?
„Első lépésként érdemes számba vennünk az ilyen jellegű kapcsolatainkat. Készüljünk fel a helyzetre, hogy a következő invitációra majd nemet fogunk mondani, vagy jól behatárolt keretek közé szervezzük a találkozót. Ha nem szeretnénk, de mégis muszáj részt vennünk rajta, kommunikáljunk inkább írásban, hiszen úgy van időnk végiggondolni a reakcióinkat. Folyamatosan figyeljük, milyen érzések kavarognak bennünk egy-egy találkozó, kapcsolatfelvétel után, és ne mindig magunkban keressük a hibát” – tanácsolja Mirk Zsófia.
Ha testileg és lelkileg is odafigyelünk magunkra, előbb-utóbb észrevehetjük, milyen típusú emberi kapcsolatokból tudunk töltekezni. Ne féljünk nemet mondani, ha valami nem hat ránk építő jelleggel. Ha kölcsönösen fontos a másik fél számára is az adott kapcsolat, akkor jelezhetjük szükségleteinket olyan formában, ami rólunk szól, és nem a másik személyről. Például megfogalmazhatunk olyasmit, hogy amikor legutóbb találkoztunk, nem éreztük olyan komfortosan magunkat. Majd megkérdezhetjük a másik felet, mit gondol, mi lehet ennek az oka, és mit tudna tenni, hogy legközelebb másként legyen?
A szakember szerint semmiképp sem szabad „leírni” az ilyen viselkedéssel működő embereket, mindig van esély, hogy kibillentsük őket mérgező működésükből, de ez sokszor hosszú munka eredménye még egy baráti kapcsolatban is, és állandó visszajelzést igényel a másik féltől.
„Amikor elbizonytalanodnánk az igazunkban, gondoljunk azokra a kapcsolatainkra, amelyek építenek bennünket, és ezeket hasonlítsuk össze azok jellemzőivel, amelyek leszívnak minket. Nagy kontrasztot fogunk tapasztalni. Gondoljuk végig, mennyi energiát és időt vesz el tőlünk egy mérgező kapcsolat, ezeket összesítve már meg is találhatjuk a motivációnkat, hogy keretek közé szorítsuk az illetővel a kapcsolatot, netán meg is szakítsuk azt. Valószínűleg teljesen nem tudjuk megváltoztatni ezeknek az embereknek a zsigeri működését, de az elvárásainkat a realitáshoz igazíthatjuk, és ez már fél siker. Ez magába foglalhatja az érzelmi szelep elzárását, és azt, hogy ne adjunk tanácsot, amikor az energiavámpír csak panaszkodik, a problémáiról beszél. Ha csak meghallgatjuk őket, nem fognak minket az érzelmi felszabadulásukra használni. Nem leszünk csupán eszközök, és ettől sokkal jobban fogjuk érezni magunkat” – összegez a pszichológus.
Forrás:
http://www.megerteskozpont.hu/index.php/blog/69-az-energiavampir-csapdajaban
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>