„Optimistán, teljes repertoárral készültünk, és működött a stratégiánk” – Bán Teodóra a Margitszigeti Színházról
Véget ért a Margitszigeti Színház 2021-es nyári évada: a teátrum idén az eddig megszokottnál is hosszabb szezonnal és gazdagabb repertoárral jelentkezett. Műfaji sokszínűséggel, hazai és világsztárokkal, családi programokkal egyaránt találkozhattak a nézők. Bán Teodórát, a Margitszigeti Színház ügyvezető igazgatóját és művészeti vezetőjét kértük meg, értékelje a szezont, s áruljon el egy-két kulisszatitkot a jövő évi tervekről.
Hogyan befolyásolta a járványhelyzet a Margitszigeti Színház 2021-es programkínálatát?
Úgy készültünk, mintha nem lenne járványhelyzet: bizakodva, optimistán, teljes kapacitással és gazdagon válogatott repertoárral. Nem adtuk fel, hittünk az egyre javuló adatokban, reménykedtünk és felkészültünk, hogy a színházi produkciók, a művészek és a közönség élő találkozása nálunk, a Margitszigeten megvalósul. És így is lett! A tervezésnél úgymond „előremenekültünk”. Mivel erős volt az igény a kőszínházak, a társulatok és zenekarok részről is a szabadtéri színházunk felé arra, hogy az elmaradt események a közönség elé kerülhessenek, a lehetőségeinket tágítva szó szerint kimaxoltuk minden napnak mind a 24 óráját. Már látjuk, hogy a 2022-es évben is hasonlóan tágra kell nyitnunk az időkapunkat, a befogadóképességünket szélesítve.
Az eredményeket, számokat tekintve is bebizonyosodott, hogy a stratégiánk működik, hiszen közel 40 előadással, nagyszabású programokkal 80 ezer nézőt láttunk vendégül. A négy hónapon át tartó szezonban hazai és nemzetközi sztárok egyaránt felléptek a nagyszínpadon. Emellett 30 ingyenes gyerek- és családi program, irodalmi séta, a Víztorony kilátóban három 1-1 hónapos kiállítás tette színesebbé Budapest ikonikus helyszínén az idei nyarat. A nézők a nyitáskor védettségi igazolvány és személyazonosító okmány bemutatásával vehettek részt az eseményeken, majd a kormányrendelet változása után maszk nélkül is látogatható volt a színház, az ültetett nézőtérnek köszönhetően. Természetesen a művészeink már rendelkeztek oltással.
Ön megúszta a koronavírus-járványt?
Szerencsére igen. Már a harmadik oltáson is túl vagyok. Nem szeretnék lélegeztetőgépre kerülni, és személy szerint úgy gondolom, butaság elzárkózni az oltás elől. Fontos, hogy megvédjük egymást, már csak azért is, mert színházunk az értékközvetítésen túl egyéb missziót is ellát.
Évről évre több mint ezer embernek adunk munkát, életben tartjuk a vállalkozásokat, a szabadúszó művészeket, a társulatokat, a műszaki stábokat, a marketing-, a kommunikációs és a PR-részleget.
Évek óta bevált műsorszerkezettel dolgoznak: műfajilag széles spektrumot kínálnak a klasszikus zenétől az operabemutatókon és musicaleken át a balettig.
Így szinte minden korosztály megtalálja magának azt a „csemegét”, amellyel azonosulni tud. A legutóbbi felmérésünk, amely a látogatók életkorát mérte, visszaigazolta a műsorstratégiánkat: egyenlő arányban érkeznek a különböző korcsoportok a színházunkba, ami a kiegyensúlyozott működésünket is garantálja. „Nagyüzem” vagyunk, de csak a színvonalas, minőségi produkcióknak adunk helyet. Az idei szezon bővelkedett különleges, csak nálunk látható eseményekben.
Külföldi sztárfellépőnk volt többek között Stanley Jordan, Lucas & Arthur Jussen, Arturo Chacón Cruz, Maria Grazia Schiavo, valamint Calixto Bieito rendezésében George Bizet Carmen című operája is felcsendült. Verdi halálának 120. évfordulóján egy grandiózus ünnepi operagálával, Mozart évfordulóján pedig egy rendhagyó filmzenekoncerttel tisztelegtünk. A Kabaré musical a Vígszínházzal, a Hegedűs a háztetőn a Budapesti Operettszínházzal közös bemutatóink voltak. A hazai kiválóságok koncertjét is hangos siker kísérte, többek között ilyen volt a Budapest Klezmer Bandé vagy Dés László Pál utcai fiúkja a Vígszínházból. Fellépett még Presser Gábor és a Csík zenekar, Geszti Péter és Fenyő Miklós, Tóth Vera és Tóth Gabi, Zságer Balázs, és mindent vitt a Havasi-koncert.
A nyár igazi nagy szenzációja így is a Raszputyin bőrébe bújó világhírű, orosz balettművész, Szergej Polunyin volt.
Hogyan választják ki a külföldi fellépőket? Felvételeket kérnek róluk a menedzsmenttől, netán személyesen nézik meg őket előadás vagy fellépés közben?
Is-is. A technika segítségével felvesszük a kapcsolatot a nemzetközi művészek menedzsmentjeivel. Ha egy művész kvalitásairól szeretnénk meggyőződni, akkor bizony benne van a pakliban, hogy személyesen, előzetes bejelentés nélkül beülünk egy előadására. Amennyiben alkalmasnak találjuk a produkciót arra, hogy a Margitszigeten bemutassuk, elindulnak a tárgyalások. A külföldi művészek szívesen jönnek hozzánk újra és újra, bizalommal vannak felénk, mert már tudják, hogy nálunk mindig megfelelőek a fellépési körülmények, maximálisan kiszolgáljuk a produkciót és magát a művészt is. Ők pedig növelik a Margitszigeti Színház presztízsét, viszik a jó hírünket, csakúgy, mint az a 2-3 ezer néző, akik megelégedéssel távoznak a színházunkból.
Mik a tervek a következő évadra?
Egyelőre ezek még nem publikusak, de annyit elárulhatok, hogy izgalmasabbnál izgalmasabb produkciókkal készülünk jövőre is. A bevált műsorstruktúrától, konstrukciótól nem szeretnénk eltérni. Mint említettem, a jövőben is tágra nyitjuk színházunk kapuit a jó és még jobb produkciók bemutatása érdekében. Folyamatosan készülünk a 2022-es, sőt a 2023-as évre is. Dolgozunk a partneri kapcsolataink bővítésén, s november végén, december elején indulnak el azok a highlightok, amelyek segítségével már szeretnénk a karácsonyfa alá tenni a Margitszigeti Színház előadásait.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>