Támogatásból renoválunk? Soroljuk, mire kell figyelni!

2021. 06. 18.

A január óta elérhető felújítási támogatás a legkülönfélébb munkálatokhoz kérhető, segítségével a házak és lakások korszerűbbé, szebbé tehetők. Mik azok a részletek, amelyekre figyelni kell ahhoz, hogy az igénylés sikeres legyen?

felújítási támogatás
Kép: Pexels / Blue Bird

A gyereket nevelő családok idén januártól vehetnek föl olyan felújítási támogatást, amely az otthonok renoválását segíti. A költségek fele, maximum 3 millió forint utólag kapható vissza, tehát a munkálatokat először be kell fejezni, a támogatást utána lehet kérni. Emiatt az igénybevételhez mindenképpen kell önerő, ami viszont biztosítható akár hitelből is. Fontos tudni, hogy ezt a segítséget csak egyszer lehet igénybe venni. „Ez azt jelenti, hogy aki például elvégeztet egy 2 millió forintos felújítási munkát, majd abból visszakap 1 milliót, az a támogatást nem veheti igénybe újra, így az igénybe nem vett 2 millió forint elveszik.

Tehát a 3 milliós maximális támogatást csak az veheti igénybe, aki ezt egyben teszi.

Emiatt fontos, hogy a nagyobb felújításokat akkor is egyben végeztessük – majd a kérelmet is egyben, az összes munka elvégeztével nyújtsuk be –, ha az anyagilag megterhelőbb” – mondja Sojnoczki József, a Credithungary ügyvezetője.

Kulcskérdés az is, hogy a felújítási támogatásnak az anyagköltséget és a munkadíjat fele-fele arányban kell fedeznie. Tehát hiába kerül sokba az alapanyag, ha a kivitelezés olcsó, akkor a támogatás nem használható ki maximálisan. Ez fordítva is igaz: hiába fizetünk kisebb vagyont például egy járólap lerakásáért, ha a beépített anyag nekünk fillérekbe kerül, mert esetleg maradékot használunk föl. Ahhoz sem kérhető segítség, ha valaki saját maga festi vagy tapétázza ki a lakást, és emiatt csak a festékről vagy a tapétáról van számlája. Emiatt kell arra törekedni, hogy ha olyan beruházást tervezzünk, aminek az anyagköltsége magas, akkor mellé olyan munkát is kérjünk, aminek a munkadíja a sok. Vagy éppen fordítva.

Ahhoz, hogy teljesen ki lehessen használni a 3 millió forintos támogatást, a munkadíjnak és az anyagköltségnek külön-külön kell elérnie a minimum 1,5 millió forintot, a kettőnek pedig együtt a 6 milliót.

Jó tudni azt is, hogy a támogatáshoz felhasznált számlákat a lakás-takarékpénztári megtakarítás felvételéhez is föl lehet használni, így akiknek idén vagy jövőre jár le ez a szerződése, azok a lakástakarék előnyeit kombinálhatják a felújítási támogatással.

Kik igényelhetik?

A felújítási támogatás igényléséhez a családnak elég egy gyereket nevelnie, de annak mindenképpen meg kell lennie (a gyermek lehet örökbefogadott is). A segítséget nem csak házaspárok kérhetik, hanem egyedülálló szülők és élettársak is. Nekik ezt a jogállást nem kell okirattal igazolniuk, elég, ha azonos az állandó lakcímük. A gyerek életkorára viszont már figyelni kell: legfeljebb 25 év azokban az esetekben is, amikor még egyetemi hallgatóról van szó. Azért jó ezt tudni, mert nagyobbacska gyerek esetén – aki hamarosan betölti ezt az életkort – jobban kell igyekezni a munkálatokkal. A fölső korhatár alól az egyetlen kivétel, ha a gyerek megváltozott munkaképességű, ilyenkor lényegtelen az életkor.

Kép
lakásfelújítási támogatás
Kép: Pexels / Ivan Samkov

Erre a támogatásra azok nem jogosultak, akik csak később tervezik a gyerekvállalást, ez alól az egyetlen kivétel az, amikor az igénylés napján a kismama már legalább a terhessége 12. hetében jár. A felújítási munkákat persze már ezt megelőzően meg lehet kezdeni, a lényeg, hogy a kérelem benyújtásakor már teljesüljenek a feltételek. „Megfelel tehát, ha a család az igénylés pillanatában igazolni tudja a 12 hetes magzat meglétét, és azt, hogy a felújítás idén kezdődött. Az nem okoz problémát, ha egyes számlák kiállítási dátuma korábbi, a lényeg, hogy azok legalább idén januáriak legyenek” – magyarázza Sojnoczki József.

Arról viszont nem szabad elfeledkezni, hogy az igénylést az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül, legkésőbb jövő év végéig be kell nyújtani.

Jó tudni, hogy a támogatásra azok jogosultak, akiknek van legalább 1 éves társadalombiztosítási jogviszonya, és már legalább egy éve abban a lakásban laknak, amelyre a támogatást kérik. Ugyanakkor nem kell mindkét szülőnek tulajdonosnak lennie, elég, ha csak egyikük az, sőt az is megteszi, ha az ingatlan a kiskorú gyerek nevén van. A lényeg, hogy a támogatást igénylők a kérelem benyújtáskor együttesen legalább 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezzenek.

Mire fordítható?

A jogszabály nem szab szigorú feltételeket a támogatás felhasználhatóságára, nem előírás például az, hogy a munkálat javítsa a lakás vagy a ház energiahatékonyságát. Az ugyanakkor fontos, hogy a család a mesterekkel szerződést is kössön, majd azt benyújtsa a kérelem mellé. Az igénylési folyamat teljesen elektronikus, minden intézhető otthonról. A kérelmet 30 napon belül elbírálják, majd 5 napon belül folyósítják is az összeget. A meglepetések elkerülése miatt fontos tudni, hogy olyan számla nem képezheti a támogatás alapját, amelynek áfatartalma 5 százalék (áfa nélküli számla viszont igen).

A támogatásból lehet renoválni akár a konyhát vagy a fürdőszobát, kifestetni a szobákat, újraburkolni a padlót, hőszigetelni a külső falakat, vagy éppen korszerűsíteni a fűtést. Felújításnak számítanak az olyan munkálatok is, mint például a tetőcsere és az ablakcsere. Fölhasználható a keret redőnyök, árnyékolók, spaletták, szúnyoghálók vagy biztonsági rácsok, párkányok felszerelésére, cseréjére is. Elszámolható az is, ha villanykapcsolókat vagy konnektorokat akarunk cserélni, új lámpákat vagy világítótesteket szeretnénk beépíteni. Ahol még nincs bekötve csatorna, ott a támogatást annak bekötéséhez is föl lehet használni. A munkálatok nemcsak a belső tereket, hanem az udvart és a kertet is érinthetik. Készülhet a felhasználásával például garázs vagy kocsibeálló. A felújítási támogatás igénybe vehető kapu és kerítés építésére is, de kérhető meglévő terasz, erkély és előtető felújítására, korszerűsítésére is. A keret felhasználható kinti térburkolat készítésére vagy cseréjére, de akár télikert kialakítására is.

Hogyan lehet önerő?

Akinek nincs kerete a felújítási támogatás önerejére, az hitellel is pótolhatja azt.

A legalább egy gyermeket nevelők – ami a támogatásnak is eleve alapfeltétele – kamattámogatott otthonfelújítási kölcsönt vehetnek fel, amelynek kamata 3 százalékos.

Ezt a hitelt csak egy alkalommal lehet igénybe venni, így csak azok élhetnek vele, akik korábban nem kértek ilyet.
Ha kamattámogatott felújítási kölcsön már nem igényelhető, a sima jelzáloghitelek jelenthetnek megoldást. Ezekből vannak olyanok is, amelyeket energiahatékonysági felújításokhoz lehet kérni, így ha valaki ilyen beruházást tervez a támogatás felhasználásával, annak érdemes megnéznie ezeket is. Mivel az ilyen kölcsönöket jellemzően külön költségvetés és az új energiatanúsítvány tervezetének birtokában lehet igényelni, főképp akkor érdemes rajtuk gondolkodni, ha a felújítás drágább (ellenkező esetben az új energiatanúsítvány elkészíttetésének díja többe kerülhet, mint amennyit a kamatkedvezményen nyerni lehet).

Meglepő, de a felújításhoz, korszerűsítéshez – bizonyos keretek közt – jó lehet a személyi kölcsön is. Ez akkor van így, ha a munkálatok gyorsan megvannak, és kizárólag a hamar visszakapható támogatás összegére (tehát nem a teljes beruházási költségre) terjednek ki. A személyi kölcsön néhány millió forintnál azért lehet jó megoldás, mert kamatuk ugyan magasabb a jelzáloghiteleknél, viszont nincsenek olyan járulékos költségeik, mint a közjegyzői díj, a földhivatalnak fizetendő díjak vagy éppen az esetleges előtörlesztésnél fizetett szerződésmódosítási díj. Viszont az ilyen hiteleket nagyon meg kell nézni, és csak akkor szabad választani, ha a támogatásból biztosan vissza tudjuk fizetni a teljes összeget pár hónappal a felvétel után. Így nyerni is lehet vele, ellenkező esetben viszont nagyon sokba kerülhet egy ilyen konstrukció.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek