Ki korán kel, nyaralást nyer!
Közel egy éve már, hogy jól megszokott életünk teljesen felborult, az emberiség nagy része a négy fal, de legalábbis az országhatárok közé szorult. A koronavírust legyűrő vakcina fény az alagút végén, és reméljük, hogy 2021 nyarát már a szabad ég alatt tölthetjük, úgy, mint a régi szép időkben. A nagy szállásfoglaló portálok adatai és a közösségi médiás csoportok posztjai szerint sokan már karácsony óta gondolkodnak hasonlóan, ugyanis a legnépszerűbb hazai helyszínek naptárai lassan betelnek, így idén különösen ajánlott időben megálmodni a nyaralást.
Utazás közben a jól megérdemelt pihenés mellett életre szóló élményekkel is gazdagodhatunk. Van, aki új recepttel tér haza, más egy borvidékbe szeret bele, az ízlésesen kialakított vendégházból lakberendezési ötletek sora kerül a bőröndbe, a madárvártán töltött hajnali élmények után fényképezőgépet vásárolunk teleobjektívvel. Még hosszasan sorolhatnánk azokat az élményeket, amelyek hatására új fordulatot vehet az életünk, pedig „csak” nyaraltunk.
A fentiek tükrében nem csoda, ha a közösségi médiás csoportokat mostanság hasonló üzenetek százai lepik el: „Sziasztok! Két fő plusz két gyerek és kedvencünk részére keresünk zárt kerttel rendelkező, különálló vendégházat, ha víz nincs közelben, örülnénk a szép kilátásnak és egy medencének.” Érthető az óvatosság, hiszen a pandémia miatt a legtöbben körültekintően szerveznek, mert szeretnék felhőtlen pihenéssel levezetni a régóta halmozódó feszültségeket, oldani a szorongásokat.
Magazinunk turisztikai sorozata az ötödik évébe lépett, így a következőkben öt, számunkra kedves és izgalmas helyszínt ajánlunk nyaraláshoz. A szervezéshez fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a helyi szolgáltatók jó része nem tétlenkedett az elmúlt hónapokban, sok panziót, vendégházat, éttermet felújítottak, bővítettek, és új, modern szálláshelyek is épültek szép számmal, így érdemes elolvasni a legfrissebb turisztikai ajánlókat, valamint átböngészni a úti célok hivatalos turisztikai oldalait. A csodasmagyarorszag.hu-n kitűnő virtuális túrákon is felfedezhetjük az ország legszebb vidékeinek apró zugait. Ne feledjük ellenőrizni indulás előtt a vírushelyzetre vonatkozó aktuális szabályokat és ajánlásokat!
Fehér homokpadok, középkori templomok, szilvalekvár
A Nyíregyházától északkeletre nyíló Felső-Tisza vidékének minden része őseink világába enged bepillantást, mintha megállt volna az idő a szelíden kanyargó Öreg-Túr partján. Az apró, hagyományos szerkezetű falvakat kis forgalmú mellékutak kötik össze, és előfordul, hogy naplementekor egy hazatérő tehéncsorda lassítja a forgalmat. Egyik nap kenuval fedezhetjük fel a vadregényes, trópusi dzsungelre emlékeztető folyókat – hiszen a Tisza, a Túr és Szamos egymást kerülgetve tekereg a vidéken –, másnap a folyópartok több száz kilométeres, aszfaltos gátjaira tervezhetünk biciklitúrát, közben homokos strandokon, vagy többszáz éves, fatornyos templomok árnyékában tarthatunk pihenőket. Esténként élvezhetjük a híres Nemtudom szilvából készült ételeket és italokat, a helyiek hajnalig tartó beszélgetéseket eredményező vendégszeretetét.
Kihagyhatatlan: kenuzás az Öreg-Túron, tivadari szabadstrand, a mosolygó szentek temploma Csarodán, a túristvándi vízimalom, szieszta Petőfi fájánál (Nagyar), a csónakos fejfás temető Szatmárcsekén.
Juhfark és bazaltorgona
Nemcsak a bor szerelmesei fognak élményektől mámorosan hazatérni hazánk legkisebb borvidékéről: a Nagy-Somlót az elmúlt években mérnöki precizitással újratervezték, a végeredmény pedig pezsgő élményt kínál minden négyzetcentiméteren. Csodálatos kilátás a Bakonyra, Badacsonyra és a Balatonra, gondozott, bazaltkővel kirakott dűlőutak, modern, díjnyertes borászatok és hagyományosan gazdálkodó, csúcsminőségű natúrborokat kínáló kis pincészetek, tökéletes éttermek, panorámás vendégházak, mediterrán klíma, bazaltorgonák és a megújuló somlói vár legészakibb tanúhegyünk tetején.
Kihagyhatatlan: a Kőkonyha bazaltoszlop-formáció, pince- és pezsgőgyár-látogatás a Kreinbacher birtokon, kóstolás a Somlói Borok Boltjában, látogatás Barcza Bálint borásznál, borvacsora Spiegelbergék panorámás teraszán.
Bölömbikák és vízibivalyok, Zala gyöngye és bereki zakatolás
Már most látszik, hogy a balatoni települések kiakaszthatják a „megtelt” táblát nyáron, kivétel talán a tó délnyugati része lehet, Fenyvestől Keszthelyig. Ha mindenáron a Balatonhoz mennénk, érdemes ide szervezni, hiszen Berény vagy Máriafürdő nyugodt strandjaitól kerékpárral elérhető távolságban van a Kis-Balaton, ahol vadonatúj látogatóközpontban és szervezett túrákon ismerkedhetünk meg a vízimadarak rejtőzködő, varázslatos világával. Felfedezhetjük a közeli Zalai borvidék rejtett kincseit (például az igényes pincészeteket és a Vindornyaszőlős feletti Bazalt utcát), az egykor szintén a Balatonhoz tartozó Nagy-Berek elfeledett ősmocsarát a Fenyvesről induló kisvasúttal, rossz idő esetén pedig Hévíz, Zalakaros, Kehidakustány termálfürdőiben vigasztalódhatunk.
Kihagyhatatlan: naplemente a Kányavári-szigeten, Kőszikla-szurdok, Nagybakónak, Zobori Élmény Park, Kristinus Borbirtok.
Vízisí, úszóház, gémeskút és kormorán
A Tisza-tó a tavaly elkészült kerékpáros híd átadása után végképp felkerült a kötelező célpontok térképére. A tavat körbefogó töltéskorona gépjárműforgalomtól elzárt terület, így családunk legkisebbjeivel is biztonságosan teljesíthetjük a 70 km-es „kiskört” vagy a 120 km-es „nagykört”. Unaloműzők tekergés közben a teljesség igénye nélkül: Európa legnagyobb édesvízi akváriuma a poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumban, élményfalu és szabadstrand Sarudon, hallépcső Kiskörén, vízisí az abádszalóki strandon, Tiszavirág ártéri tanösvény, Hello Hal sütöde, Stég Szabadidőközpont, Kerékpáros Centrum, ez utóbbiak mind Tiszafüreden. A Hortobágy innen fél óra autóval, ide érdemes éjszaka is ellátogatni, hiszen itt van hazánk egyik csillagoségbolt-parkja, egyben nemzeti parkja.
Kihagyhatatlan: megszállni egy úszóházban a tó közepén, csikósbemutató a Hortobágyon, terepjárós túra vadlovak között, kirándulás kisvasúton a hortobágyi halastórendszer madárparadicsomába.
Ókeresztény temető, Magányos cédrus, Zengő, kávéházak
Pécs és környéke olyan sok programot kínál, hogy megérdemel egy egész hetes látogatást. A városhoz közeli falvakban, de a Mecsekoldalban is találunk kertes, jól felszerelt vendégházakat, ha nem városi apartmanban szeretnénk megszállni. Nyaranként szinte minden héten fesztiválokat rendez a város, bízzunk benne, hogy idén újra pezsegni fog a Széchenyi tér környékén a kulturális élet. Az UNESCO világörökség ókeresztény sírkamrák, a Pécsi Székesegyház, a Gázi Kászim pasa dzsámija vagy a Zsolnay Negyed jól ismert, kötelező látnivalók. Ezeken kívül érdemes fejest ugrani a remek kávézók, délszláv és fúziós éttermek, romkocsmák és bisztrók hangulatos világába, napközben pedig meghódítani a Zengőt, bejárni az abaligeti barlang termeit, strandolni Orfűn, kerékpározni az Ormánságban vagy ellátogatni az ország egyik legszebb falujába, Fekedre. Pécs önmagában is borvidék, de Villány is közel van hozzá.
Kihagyhatatlan: kilátás és öreg mandulafa a Havihegyen, termálfürdő Magyarhertelenden, Csontváry Múzeum, Vasarely Múzeum, Pécsi Cirfandli.
A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>