Nem kell, nem is ajánlott maszkot hordaniuk a kisiskolásoknak, ovisoknak és bölcsiseknek

Olvasói levélből értesültünk, hogy egy Somogy megyei község bölcsődéjének és óvodájának vezetése a háziorvos tanácsára – az önkormányzattal egyeztetve – a pici gyerekek számára is elrendelte a maszkviselést november 4-étől. A gyermekeik egészségét féltő szülők egy csoportja szakvéleményt kért erről a Nemzeti Népegészségügyi Központtól, dr. Müller Cecília országos tisztifőorvostól, aki válaszolt nekik. Tanulságosnak tartjuk az esetet, ezért tesszük közzé a szülők által rendelkezésünkre bocsájtott levél lényeges részeit, a téves döntések elkerülése érdekében.

kisgyerekek maszkhordása nem ajánlott
Kép: pixabay.com

A szeptemberi iskolakezdés óta minden tanítási intézmény a saját kockázatértékelése alapján értelmezheti az EMMI Intézkedési Tervét a maszk viselésére vonatkozóan. Ennek végeredménye igen vegyes lett, iskolánként eltérő gyakorlatokkal találkozhatunk, és ez továbbra is így maradhat. Nyilván emiatt az egyedi értelmezési lehetőség miatt gondolhatta úgy a háziorvos, az intézményvezető és az önkormányzat, hogy meghozhatják ezt a vitatott döntést – az országos tisztifőorvos véleménye alapján helytelenül.

„A gyermekintézmények a fertőzés terjedésének gócpontjai lehetnek, ezért az Önkormányzattal ill. a Polgármester úrral egyeztetve, a bölcsődében és az óvodában zárt térben tartós tartózkodás esetén (játék, foglalkozás), kivéve az alvás, a gyermekeknél maszk használata kötelező lesz 2020. 11. 04-től. Az Önkormányzat már készíttetett a gyermekek számára maszkokat, melyek mosásáról az intézmény gondoskodik, de ezeket a maszkokat nem lehet hazavinni.”

Remélhetőleg az országos tisztifőorvostól kapott információk segítenek a bölcsődei, óvodai és alsó tagozatos járvány elleni védekezés értelmezésének tisztázásában.

Részletek dr. Müller Cecília hivatalos válaszából a kisgyermekek maszkviselésére vonatkozóan:

„Tekintettel arra, hogy a gyermekek, különösen az alsó tagozatosok körében nehezen biztosítható az egész napos helyes maszkviselés (a maszkok szabályos fel- és levétele, illetve tárolása például étkezési szünetekben), és mivel a helytelen maszkhasználat (maszkok külső felületének kézzel érintése, a maszkok padon, asztalon történő tárolása) fokozhatja a megfertőződés kockázatát, ezért sem a jogszabály, sem az Intézkedési Terv kötelező iskolai maszkhasználatról nem rendelkezik.”

„Amennyiben a védőtávolság közösségi terekben nem tartható be, úgy kizárólag az általános iskola felső tagozatában és a középiskolákban a közösségi terekben (pl. aula, könyvtár, folyosó, stb.) tartózkodás idején javasolt a szájat és orrot eltakaró maszk viselése.”

„Tájékoztatom továbbá, hogy amennyiben a köznevelési intézmény saját kockázatbecslése alapján szükségesnek látja – az Intézkedési Terv rendelkezéseinek megfelelően –, saját hatáskörben elrendelheti a szigorúbb protokollt (felső tagozatos, illetve középiskolai tanulók maszkviselésre kötelezése).”

Kép
A Népegészségügyi Központ, dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos válasza (a teljes levelet lásd alább)

A Nemzeti Népegészségügyi Központ, dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos válasza (a teljes levelet lásd alább)

„Sem jogszabály, sem az Intézkedési Terv kötelező tantermi maszkviselésről nem rendelkezik.”

„A helytelen maszkviselés fokozott fertőződési kockázatot jelent. A gyermekek körében nehezen biztosítható az egész napos helyes maszkviselés, különös tekintettel az alsó tagozatosokra. Az esetleges egész napos maszkviselés a gyermekek szervezetét jelentősen megterheli, ezért nem látjuk biztosítottnak ezen szabály betarthatóságát.

Megítélésünk szerint gyermekek esetében nem biztosítható a maszkok szabályos fel- és levétele, illetve tárolása például étkezési szünetekben. A helytelen maszkhasználat (…) jelentősen fokozza a megfertőződés kockázatát.

„A maszk viselése nem befolyásolja a vér oxigéntelítettségét, azonban hosszú időn keresztül viselése fokozott terhet ró a szervezetre, különös tekintettel a gyermekekre. A viselés során a maszkok légzési ellenállása a kilélegzett/lecsapódó párától és/vagy az esetlegesen megszűrt részecskék okozta »telítődéstől« növekedhet, (…) a viselő számára kisebb-nagyobb mértékű légzésfiziológiai többletterhelést jelent, azaz a maszk légáteresztő képessége csökkenhet. (…) A fentiek alapján a maszkok átnedvesedése esetén indokolt azok cseréje.”

Szerencsére a község óvodájának és bölcsődéjének vezetője – érezve a társadalmi nyomást, meg talán értesülve az országos tisztifőorvos állásfoglalásáról – nagyon hamar visszavonta az intézkedést.

Remélhetőleg ezek az ismeretek eljutnak az iskolákhoz, óvodákhoz, bölcsődékhez, jelenleg ugyanis a maszk viselését nem támogató vagy megtagadó szülőket és diákokat büntetik. 

A maszkot nem vagy nem megfelelően viselő diákok például rossz érdemjegyet kapnak (kis 1-est), a maszk gyermekekre adását megtagadó szülőket pedig jelentik a családsegítő központoknak. Van tétje tehát annak, hogy melyik oktatási intézmény mennyire indokoltan, mennyire valós kockázatértékeléssel és mennyire jogszerűen hozza meg maszkviselési döntéseit.

 

 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti