Édes otthon – Mennyi holmival élsz együtt, és hogyan tárolod azokat?

Nagyszerű lenne egy olyan lakásban élni, ahol csak annyi cucc van, amennyire szükségünk van, és csak olyanok, amiket szeretünk? Ezeknek pedig mind megvan a maguk helye, és könnyen megtalálhatók? Ahogyan az emberi testben is rengeteg káros baktérium, daganatos sejt található, úgy a lakásunkban is sok olyan tárgy foglalja a drága helyet, amit nem szeretünk igazából, és nincs is rá feltétlenül szükségünk. Gondoljuk csak végig, lesz jó néhány… Kinek kell élveznie az otthonod kényelmét? A tárgyaknak vagy neked?

tárolás a lakásban
tárolás a lakásban

Kép: Freepik

A lakás az a négy (vagy több) fal és tető, amely a nagyvilágból kiszakít számunkra egy darabkát a térből, és innentől kezdve az a tér a mi szolgálatunkba áll. Némi komfort sem árt: szükséges, hogy otthonunk gépészetileg rendben legyen, szolgáltasson vizet, áramot, gázt. A többi igazából a bútoraink és cuccaink összessége. Ebből következik, hogy a lakásnak funkcionálisan két dologra kell alkalmasnak lennie: az egyik, hogy alapvető emberi szükségleteinket el tudjuk benne végezni, a másik pedig, hogy az „életvitelhez szükséges tárgyainkat” tároljuk benne. Mindenkinek nagyon különböző az életvitele és az ahhoz szükséges tárgyak köre, azzal azonban mindenki szembesül, hogy ezeket el is kell tudni tennie valahova.

A fent említett ideális állapotba eljutni közel sem lehetetlen, de a rendszer kialakítása sok energiát követel. Jó, ha már az elején nagyon tudatosan tervezünk, vagy utólag kell okosnak lennünk, és egy kicsit változtatni a dolgokat. Mindenesetre akkor fogunk jól elférni, ha nem tárolunk fölösleges dolgokat, a hasznos dolgoknak pedig megtervezzük a helyét, és tudatosan vásárolunk.

Essünk neki bátran a válogatásnak, és gyűjtsük össze minden helyiségben azokat a dolgokat, amelyek nem kellenek.

A teljesség igénye nélkül a következő dolgokra biztosan nincs szükség, ha az elmúlt egy évben nem használtad őket: konyhai eszközök, amelyekből több van, de csak az egyiket használod, mert az a jó; a régen kiolvasott, és egyébként nem tetsző könyvek; befőttes üvegek, üres dobozok, újságok; nem tetsző, régen kapott ajándékok; sminkek, krémek, amiket már nem szeretsz; iskolai jegyzetek, füzetek; dísztárgyak, amelyek már nem okoznak örömöt; bármilyen okból nem hordott ruhák; CD-k, nem használt monitor, TV, játékok.

Hogy el tudd dönteni, mi az, amitől végleg megválsz, két kérdésre kell nemleges választ kapnod.
- Biztosan használni fogom a jövőben (a következő egy évben)?
- Örömmel fogom meg a kiszemelt tárgyat?

Két nemleges válasz után teljesen biztos lehetsz abban, hogy jobb, ha megváltok egymástól.

A sok eltüntetett dolog után nemcsak te, de a lakás is meg fog könnyebbülni, sőt, fel fog lélegezni!

Miután megszabadultunk a fölöslegtől – továbbadtuk, elajándékoztuk, eladtuk, kidobtuk –, tudatosan figyeljünk arra, hogy hagyjuk abba a halmozást! Rengeteg tárgyat veszünk, amiket aztán később nemigen használunk, de pillanatnyilag jó ötletnek tűnt megvenni. Ez különösen igaz ruhákra, cipőkre – de hát olyan olcsó volt, akciós volt, stb. De nem kell százféle gyertya, szalvéta, karácsonyfadísz, műanyagdoboz, elektronikai kütyü, és a gyerekeknek sem kell milliónyi játék. Amikor vásárolunk, már előre gondoljuk el, hogy hova fogjuk tenni, illetve, hogy illik-e a kiszemelt tárgy a lakásba. Általánosságba megállapítható, hogy mindenütt túl sok dolog van, ezért nem biztos, hogy ezt még tovább kell fokozni. Élelmiszerből, tisztasági szerekből sem kell kartonszámra betárazni (apropó, most pont kellett, vagy legalábbis azt hittük), és nem kell mindenből ezerféle. Ismerni kell az igényeinket, és csak azt venni, ami valóban szükséges. Senki nem használ egyszerre három-négyféle testápolót, tusfürdőt, parfümöt. A flakonok egyébként sem nyújtanak szép látványt a fürdőszobában, a legjobb, ha a lehető legkevesebbet tartjuk ezekből elől.

Hiába van többféle, úgyis pontosan tudjuk, hogy melyik az az egy, amelyiket tényleg szeretjük.

Élvezzük azt a felemelő érzést, hogy bár megvehetném, de nem teszem, mert nincs rá igazából szükségem. Engedj inkább teret a vágyaidnak!

Kép

Kép: Freepik

Hol tároljuk a már átválogatott tárgyakat?

1. Lakáson kívüli tároló, pince, padlás, garázs
Nagy és alaktalan vagy a ritkán használt dolgokat lehet elrakni (pl. téli gumi, szánkó, bicikli). Ha lakást veszünk, mindig alaposan nézzük meg, hogy milyen állapotban vannak ezek a tárolók, mert a dohos pincébe sem vihetünk ám mindent. Az erkély alapvetően nem tároló hely!

2. Külön helyiség a lakáson belül
Legideálisabb megoldás, ha az előszoba vagy közlekedők mentén ki tudunk alakítani egy tároló helyiséget, ez lehet egy nagyobb kamra, a hálószobában gardrób, vagy egyszerűen egy apró külön helyiség, amit plafonig bepolcozhatunk. Praktikus, ha az ilyen helyiség a lakás árnyékos vagy északi felén van – a fényt hagyjuk meg a magunknak! Mérjük le előre az itt tárolni kívánt pl. létra, porszívó, téli kabátok, ruhák stb. méreteit, és akkor a polcrendszert már eleve ehhez igazíthatjuk. A kis helyiségre elég egy gyönyörű fa tolóajtó, és máris rengeteg dolgot ízlésesen eltüntettünk.

3. Beépített szekrény
A beépített szekrény lehetőleg a plafonig ér, nem lóg ki a fal síkjából, valamint a parketta szegélyléce és a mennyezeti díszléc is elfut előtte. Nagyobb átalakítás esetén érdemes a szobák falát eleve úgy kialakítani, hogy ne egyenes fal legyen a két szoba között, hanem S-alakban álljon, és így az egyik szobában az S egyik szárában, míg a másik szobában a másik szárban lehet beépített szekrényt kialakítani. Ez mindkét szobában egy szabad falfelületet (ez a másik szoba beépített szekrényének a háta) és egy síkban beépített szekrényt eredményez. Beépített szekrényt a nappaliba azért ne tegyünk…

4. Kisbútorok (komód, kisebb szekrény, láda) a mindennap használatos dolgok számára

5. Kerülendő tárolási forma a klasszikus szekrény és még inkább a szekrénysor
Zsúfolttá teszik a teret, árnyékot vetnek a falra, és sokszor akadályozzák a közlekedőutat is. Ahhoz, hogy egy szép szekrény érvényesülni tudjon, rengeteg mögöttes falfelületre van szükség. Ha van egy szép régi szekrényünk, annak hagyjunk kellő mennyiségű falat. Általában elmondható, hogy a szekrénysorok és garnitúrák nagyon befészkelték magukat otthonainkba, de sajnos nagyon rombolják a teret, és sokszor nem is igazán szépek. A szekrényeknél figyeljünk, hogy egyensúlyban legyenek a kis és nagyobb méretű darabok. Az egész falszakaszt beborító „energiavámpír” szekrénysorokkal pedig ne barátkozzunk!

A tároló tehát akkor jó, ha zárt és szinte észre sem vesszük!

 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti