A nők titkos fegyvere – Minden, amit a Kegel-gyakorlatokról tudni érdemes

Vizelet-visszatartási nehézségek, aranyér, a szexuális öröm hiánya. Csupa intim téma, amiről nem szívesen beszélünk, és pont ezért a velük való foglalkozást is hajlamosak vagyunk elodázni. Pedig létezik egy 3-10 percet igénylő napi rutin, amivel ezek a bajok hatékonyan megelőzhetők és kezelhetők: a Kegel-gyakorlatok.

Kép: Freepik
Kép: Freepik

Kép: Freepik

Régi tapasztalat Keletről, nyugati megfejtés az ötvenes évekből

Ami a kelet-ázsiai gésák titkos tudásának már évszázadok óta részét képezte, az a nyugati orvoslásba a negyvenes évek végén szivárgott be. Arnold Kegel amerikai nőgyógyász publikált először arról, hogy összefüggés van a pubococcygeus (PC), azaz medencefenéki izmok állapota és a vizelet-inkontinencia, valamint a női szexuális öröm között. Majd az intim problémák kezelésére munkatársaival együtt kidolgozta azt a róla elnevezett, nagyon egyszerű gyakorlatsort, ami ennek az izomcsoportnak az edzésére, karbantartására szolgál, és nők millióit mentheti meg a mindennapos kellemetlenségektől.

Egy kis anatómia

A medencefenéki vagy PC izmokat nagyjából úgy kell elképzelnünk, mint egy függőágyat: ezek felelnek a hüvely és húgycső körüli, méh- és gátkörnyéki szervek felfüggesztéséért, feszességéért és megfelelő működéséért is. Kétféle izomrostból épülnek fel: a gyorsan összehúzódók azonnal reagálnak a hirtelen nyomásnövekedésre (például a tüsszentésre), míg a lassan összehúzódók a medencefenék hosszú távú támogatását biztosítják. Az intim egészség megőrzéséhez pedig mindkét izomrost edzettsége szükséges.

Az intim bajok gyógymódja

A Kegel-gyakorlatokkal a legtöbb nő a várandósság kapcsán találkozhat először, hiszen ekkor rendkívül nagy nyomás és stressz éri a PC izomcsoportot.

„Ezeknek az izmoknak a jó működése jelentős mértékben hozzájárul a könnyebb szüléshez. Erősítésük már a terhességet megelőzően is megkezdődhet, mert más funkciókra is jó hatással bírnak”

– tartja dr. Ambrus Zoltán, nőgyógyász.

A PC izmok „edzettsége” egyrészt rugalmasabbá teszi a gátat, ami segíthet a repedés vagy metszés megelőzésében, de a későbbi gyógyulási folyamatot is felgyorsítja. Emellett nagy jelentősége van annak is, ha a kismama tudatosan tudja megfeszíteni és ellazítani a hüvelyi és gátizomzatát, így pedig a megfelelő ütemben, megfelelő intenzitással tolni. Másrészt az áldott állapotban a megnövekedett méh súlya ránehezedik a medencefenék izomcsoportjára, ezért ezek könnyebben megnyúlnak, elgyengülnek. Ez a terhesség utolsó hónapjaiban vizelet-visszatartási panaszokat okoz, amin persze az is fokozhat, hogy a csöppség mocorgása hirtelen nyomást gyakorolhat a húgyhólyagra.

Kép

Kép: Freepik

Ez utóbbi kellemetlenség, a vizeletinkontinencia a változó korban lévő nőket szintén gyakran érinti. A probléma rohamszerűen támad nehezebb tárgyak emelésekor, de akár nevetéskor, tüsszentéskor is: ilyenkor önkéntelenül el-elcseppen némi vizelet. Jó hír viszont, hogy ez remekül megelőzhető a rendszeres és jól végzett Kegel-gyakorlatokkal. 

A nők titkos fegyverének varázslatos hatása ráadásul a hálószobában is jócskán kamatoztatható, ahogy erre dr. Ambrus Zoltán is rámutat:

„A kismedencei izmok működése alapvető szerepet játszik a szexuális funkciók egészséges működésében. A rendszeres kondicionálás javítja a funkciókat és ezen keresztül az orgazmuskészséget.”

A Kegel gyakorlatok nemcsak a hüvelyi orgazmus elérését segítik, hanem az élvezet intenzitását is fokozni tudják, hiszen fiziológiai szempontból az orgazmus a hüvely- és gátkörnyéki izmok reflexszerű, ritmikus összehúzódásait jelenti. Ebben persze nincs semmi önzőség, hiszen a gyakorlatsor által elért hálószobai örömökből a partner is jócskán ki tudja venni a részét: a távol-keleti nők legendás szexuális varázsa is abban rejlett, hogy a hüvelyfalukat tudatosan tudták megfeszíteni és ellazítani, ezzel pedig egészen új élményekkel ajándékozták meg a férfiakat.

A Kegel-gyakorlatok a fentieken felül még jó néhány esetben a javunkra lehetnek. A férfiak számára a tréning mellett szól, hogy a medencefenék, a gát-, illetve a végbéltájék vérkeringésének fokozásával segíthet az aranyér elleni küzdelemben, illetve korai magömlés problémáját is kezelheti.

Szorít, ellazít, szorít, ellazít!

Most, hogy megtudtuk, mennyi jótékony hatással bír a nők titkos fegyvere, ideje azt is feltárni, hogy hogyan kell a medencefenék tréningjét helyesen végezni. Ehhez először is tudnunk kell, hogy melyek azok a PC izmok, és hogyan mozgathatók tudatosan. Ezt legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha a WC-n ülve egy rövid időre megpróbáljuk megállítani a vizelést. Fontos, hogy a Kegel-gyakorlatok nem igénylik a has, a combok vagy a fenék megfeszítését, a láthatatlan munka kvázi a hasüregen belül történik. Pont ezért a tréning praktikusan bárhol, ülőmunka közben, villamoson, a tévé előtt is bátran végezhető, a nap bármely szakaszában! Ha ez megvan, bele is kezdhetünk a Kegel-gyakorlatokba.

Mivel az érintett terület kétféle izomrostból épül fel, a tréning ennek megfelelően kétféle gyakorlatsort takar. A hosszú gyakorlat során a végbélnyílást, a húgycsövet és a vaginát egyszerre, lassabban, de legalább tíz másodpercig összehúzzuk és felemeljük, majd lassan, pár másodpercre ellazítjuk. Ezt ismételjük tízszer, majd iktassunk be egy kis pihenőidőt. A rövid gyakorlat viszont ugyanennek a területnek a másodpercenként váltakozó, gyors, pulzáló összehúzását–ellazítását takarja, amit szintén tízszer egymás után végrehajtunk, majd pihenünk.

Segítség lehet a gyakorlatsor elsajátításához, ha hüvelyünket egy liftaknaként képzeljük el, és a benne lévő izmokat egy liftként próbáljuk meg felfele húzni a köldökünk felé, majd leereszteni a földszint, a hüvelybemenet irányába. Fontos, hogy Kegel-tréning alatt sosem szabad fájdalmat éreznünk: ha ez felmerül, akkor valószínűleg valamit rosszul csinálunk.

Az idő előrehaladtával fokozatosan növeljük a gyakorlatok hosszát és intenzitását! A tréninget építsük be a rutinunkba, szánjunk rá akár napi többször pár percet, mert tartós eredményt csak így, legalább három hónap intenzív gyakorlás után érhetünk el. Ahogy minden edzésre, úgy a Kegel-gyakorlatokra is igaz: nem lehet elég korán elkezdeni! „Az eddigi tapasztalataim megerősítettek abban, hogy sajnos az életkor előrehaladtával a szövetek reakcióképessége csökken, és így kevésbé hatékonyak az edzések, különösen a menopauza bekövetkeztekor. Ezért a jelenlegi ismereteink szerint az intimtornát minél korábbi életkorban érdemes elkezdeni, mert annál tartósabb eredmény várható” – mutat rá dr. Ambrus Zoltán.

A modern technikának köszönhetően a Kegel-gyakorlatok végzésénél sem maradunk magunkra. Applikációk közül az iOS-en és Androidon is elérhető Kegel Trainer - Excersises-t ajánljuk: tízféle gyakorlatsort tartalmaz 30 másodperctől 3 perc hosszúságig terjedően, így az elfoglalt felhasználóknak is tökéletes választás. Emellett pedig napi emlékeztetőt és „diszkrét módot” is be tudunk rajta állítani. De remek alkalmazás a Kegel Excersises is, amely a szintünknek megfelelően, napi bontásban nyújt gyakorlatsorokat, és nyomon követhetjük vele a fejlődésünket is.
Az interneten is kutakodhat segédeszközök után az, aki a medencefenéki izmok mesterévé szeretne válni: a klasszikus jade-tojásoktól a modern, szilikon Kegel-golyókon át a telefonnal összeköthető okoseszközökig ugyanis minden megtalálható.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti