Spontán esküvőre vágytak, ötödmagukkal álltak oltár elé

2019. 09. 17.

Rendhagyó esküvőt tartottak a Szentendrén: egyszerre öt fiatal pár mondta ki a boldogító igent a Skanzen Amfiteátrumában. A ceremóniát megszervező Nagycsaládosok Országos Egyesületének célja, hogy népszerűbbé tegye a házasság intézményét a huszonévesek körében.

Kép: Vadócz Dávid / NOE

A NOE még januárban tett közzé egy felhívást arról, hogy három fiatal pár esküvőjét segít megszervezni. A pályázatra harminc év alatti, elsősorban gyermektelen jegyesek jelentkezését várták. „Az ötlet tavaly, bugaci találkozónk során fogalmazódott meg bennem, amikor néhány szülő arról számolt be, eladósorba került a gyermeke, ám aggodalommal tekint a lagzi költségeire” – meséli Kardosné Gyurkó Katalin, az egyesület elnöke, aki a beszélgetés hatására úgy döntött, virágkötő és grafikus tagjaikkal összefogva valóra váltják néhány házasság előtt álló pár álmát, akiknek szintén problémát jelentenek az anyagiak.

Bagdi Boglárka és Benkó Zoltán az interneten értesültek a pályázatról - Kép: Vadócz Dávid / NOE

A pályázatra összesen tizennégyen jelentkeztek, akik közül végül öt párt választott ki a zsűri.

A szerencsések nevét februárban, a Házasság Hete során hirdették ki, az esküvőre pedig az egyesület szeptemberi találkozóján került sor, amelyre több mint négyezer nagycsaládos látogatott el.

A nyertes jegyeseket különböző motivációk vezérelték, amikor neveztek: Péter Erzsébetnek és Hamar Péternek azért volt vonzó a felhívás, mert maguk is nagy családot terveznek, Varga Evelin és Németh Tibor stresszes esküvőszervezés helyett spontán menyegzőre vágytak, Bagdi Boglárka és Benkó Zoltán pedig szimpatikusnak találták, hogy megoszthatják boldogságukat négy másik jegyespárral.

Bár a szervezés oroszlánrészét a NOE végezte, mindenben kikérték a párok véleményét, akik interneten keresztül egyeztettek egymással, emellett személyesen is többször találkoztak, a nagy napot megelőzően pedig el is próbálták annak forgatókönyvét.

Kép: Vadócz Dávid / NOE

A nem mindennapi esküvő menete egyébként nem sokban tért el egy átlagos menyegzőétől: a menyasszonyokat édesapjuk vezette az anyakönyvvezető elé, aki rövid szertartás keretében, a feldíszített Amfiteátrumban adta össze a párokat. Az első (és második) hitvesi csókot követően az újdonsült házasok pezsgővel koccintottak közös életükre, majd már mint férj és feleség léptek a közönség elé. A sajtónyilvánosság és a kíváncsi tekintetek hada láthatóan nem zavarta az elegáns vendégeket: az egyik koszorúslány szemét törölgetve figyelte „saját” menyasszonya érkezését, az örömszülők pedig meghatottan vették át a csokrokat, amiket gyermekeiktől kaptak a ceremónia végén. „Kicsit meg voltunk szeppenve, de jó volt látni, hogy mások is velünk együtt örülnek” – vallotta be az egyik férj, Oltványi J. László. A hangulat feloldásáról vőfély gondoskodott, aki tréfás megjegyzésekkel és vicces játékokkal szórakoztatta az összegyűlteket: ugyan nem sok feladatra jutott idő, a csokor- illetve harisnyakötő-dobás nem maradhatott el. A násznépet ezután ünnepi ebéd – újházi tyúkhúsleves, vegyes sültek, majd öt torta – várta a Skanzen éttermében, ahol délután négyig maradhattak, este pedig saját városukban folytatták a mulatást.

Az elmaradhatatlan csokordobásnak leginkább a gyerekek örültek - Kép: Vadócz Dávid /NOE

A mostanihoz hasonló esküvőknek nincs nagy hagyománya Magyarországon, korábban a Pest megyei Gyömrő éves rendezvényén, a Romantika Ünnepén volt rá példa, hogy egyszerre több párt adtak össze.

„Sok különleges ceremóniában volt már részem, de ötös esküvővel ez idáig még nem találkoztam” – mondja Vas Lajos vőfély, akinek eddigi „rekordja” egy kettes esküvő, amikor is két ikerpár állt oltár elé. Szokatlan jellege ellenére Lajos jó ötletnek tartja az egyesület kezdeményezését. – Minél nagyobb a násznép, annál színesebb az esküvő” – vallja.

Aki kedvet kapott hozzá, hogy ötödmagával járuljon az anyakönyvvezető elé, annak azért nem árt számolnia az elérő igényekkel: egyetlen menyasszony és vőlegény közt is lehetnek nézeteltérések, tíz fél kívánságait pedig még nehezebb összehangolni, ráadásul a szervezőknek nemcsak öt pár, de azok családjainak elvárásaira is oda kell figyelnie. A ceremóniamester épp ezért több feladattal is készült, mivel nem tudta, mire lesz vevő a vendégsereg.

A vendégek a Skanzen Vigadójában ünnepelhettek - Kép: Vadócz Dávid / NOE

A pályázat nyerteseinek azonban hasonló volt a látásmódjuk, ezért nem volt köztük konfliktus a készülődés során. „Miután megismertük a többieket, közös projektünkké vált az esküvő. Kiderült, nemcsak az ízlésünk, de a gondolkodásmódunk is nagyon hasonló, és fél év alatt igaz barátokká váltunk” – mondja a Benkó házaspár. Ebben valószínűleg annak is szerepe volt, hogy mindannyian huszonévesek – a NOE kifejezetten az ő korosztályukat kívánta megszólítani a pályázattal, a családalapítás szépségét hirdetve számukra. Hogy az érettség nem korfüggő, arra jó példa Evelin és Tibor, akik 22 és 23 esztendősek, de már öt éve alkotnak egy párt. Ám nem holmi diákszerelem az övék: egy kárpátaljai táborban ismerkedtek meg, s eleinte kéthavonta, hosszú vonatozások árán tudtak találkozni, azonban ez csak még inkább megerősítette kapcsolatukat.

Varga Evelin és Németh Tibor öt év együttjárás után kötötték össze az életüket - Kép: Vadócz Dávid /NOE

Lacit és hitvesét, Rácz Annát szintén kamaszként, a katolikus Lelkes Napok ifjúsági tábor résztvevőjeként sodorta egymás mellé a sors, de a fiú csak hét évvel később kezdett el udvarolni a lánynak. Mint mondják, ismertségi körükben leginkább a keresztényekre jellemző, hogy ilyen fiatalon kötelezzék el magukat, Laci viszont minden kortársát arra biztatja, kövesse példájukat. „Az élet a döntésekről szól, amikből a legjobbat kell kihozni, huszonévesen pedig már elég idős ahhoz az ember, hogy egy ilyen komoly lépést megtegyen.”

Rácz Anna és Oltványi J. László szeretteik körében - Kép: Vadócz Dávid / NOE

A friss házasokban az is közös, hogy valamennyien három-négy gyermeket terveznek.

„Szeretnénk továbbvinni generációnkat és átörökíteni azokat az értékeket, amiket a szüleinktől kaptunk” – mondja Boglárka. Anna és Laci maguk is nagy családban nőttek fel, a lánynak négy, a fiúnak öt testvére van. „Számos előnye van a nagycsaládos létnek; a legfőbb, hogy az ember már kiskorában megtanul alkalmazkodni, ami elengedhetetlen a mai világban” – véli a férj, aki feleségével önmaguk és mások tiszteletére fogja tanítani saját gyermekeit is.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek